SPA - ZLN 5:1 - Sparta zničila Zlín za tři body

8., pátek 30. 9. 2016
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Pöpperle – Piskáček, Nedomlel, Eminger, Gernát, Hrbas, Mikuš, Kalina, Barinka – Forman, P. Vrána, Ružička – Netík, J. Hlinka, Černoch – Pech, Kumstát, Ihnačák – Cingel, Kudrna, O. Procházka. Trenér: Jiří Kalous.
Zlín: Kašík (45. Štůrala) – Marušák, Kotvan, Bořuta, Blaťák, Matějíček, Žižka – Bukarts, P. Holík, Říčka – Honejsek, Chytil, O. Veselý – J. Ondráček, Kubiš, Šťastný. Trenér: Rostislav Vlach.
Branky a nahrávky: 8. Mikuš, 25. Ružička (Forman, Nedomlel), 31. Kumstát (Pech), 39. Forman (Pech, Ružička), 45. Forman (Cingel, Ihnačák) – 21. J. Ondráček (O. Veselý). Rozhodčí: Pešina, R. Svoboda - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:8, navíc Chytil (Zlín) 10 min. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 304. Střely na branku: 40:20. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1. Nejlepší hráči utkání: Miroslav Forman - Miroslav Blaťák.
Podruhé v sezóně se ukázali sparťané na domácím ledě v pražské O2 areně a vlastním fanouškům udělali radost. V zápase proti Zlínu vstřelili svěřenci Jiřího Kalouse pět gólů a slaví výhru 5:1. Dvěma góly se na vítězství podílel Miroslav Forman.

Utkání Sparty proti zlínským Ševcům začalo sice ve svižném tempu, ovšem bez valných střeleckých příležitostí. Jediné projektily, které byly k vidění, nanejvýš připomínaly slabé střely od modré čáry z hokejek domácího týmu. První záchvěv naděje přišel v momentě, kdy Ihnačák nahrál zpoza levého kruhu na Hrbase. Ten si však jeho přihrávku nakonec špatně zpracoval a minul.

Po střelecké stránce byla Sparta aktivnější i nadále, ovšem i její další pokusy postrádaly kvalitu. Kašík se tak musel bez většího úsilí popasovat pouze s několika slabými dorážkami.

Domácím nakonec došly síly a dění se přesunulo před Pöpperleho, proti kterému vystřelil kapitán hostujícího týmu Veselý. Ten se však se svojí hokejkou rozmáchl až když bylo příliš pozdě a sparťanská jednička jeho střelu z boku brankoviště s přehledem vyrazila betonem.

V sedmé minutě tým v modrožlutých dresech pochybil a Sparta svou první přesilovku krátce po jeho uzavření v obraném pásmu úspěšně využila. Juraj Mikuš poslal v osmé minutě do zlínské branky první sparťanský gól poté, co si z nehlídaného mezikruží vystřelil do horního růžku Kašíkovy branky. Sparťané pak své štěstí pokusili ještě několikrát, ale neúspěšně.

Stejně tak Říčkův ostrý projektil z pravého kruhu nenašel svůj vytoužený cíl, ovšem další naděje pro hostující tým přišla téměř vzápětí, kdy se z kluziště na trestnou lavici poroučel Mikuš. Domácím se v polovině trestu podařilo nebezpečný puk vyhodit, čímž si koupili cenné vteřiny a početní nevýhodu ustáli v relativním klidu.

Velká šance pro Spartu přišla pět minut před začátkem první přestávky, kdy přihrávku od Pecha obdržel Kumstát. Ten na nic nečekal a bekhendem vystřelil proti Kašíkovi. Tečovaná střela nakonec pouze zaduněla o ochranné plexisklo. Hostující gólman si však neoddychl ani poté. Sparta si ještě v poslední minutě zahrála přesilovku, která se promítla i do prostřední třetiny.

Její druhá polovina se ale domácímu týmu vůbec nepovedla. Z levé strany si do útočné třetiny najel Veselý, který z otočky nahrál připravenému Jiřímu Ondráčkovi. Ten pak Pöpperleho překonal perfektní stahovačkou a křehké vedení Sparty bylo pryč.

Vyloučení prvního jmenovaného přineslo v pořadí již třetí sparťanskou přesilovku, kterou však čerstvě potrestaný mančaft nevzal za správný konec. Sparťanům se sice podařilo proniknout do útočné třetiny, ovšem Zlín se před svým brankovištěm stáhl do hloučku a Kašík tak zůstal skrytý za svými spoluhráči.

Další útočné výpady domácích působily poněkud zmatečně. Stejně tak nepotěšil ani ofsajdem překažený samostatný únik Vrány. Slabá chvilka však zanedlouho zase pominula a ke kotouči se dostal Forman, který jej před kruhy ponechal Štefanu Ružičkovi. Ten si následně najel přímo před Kašíka, aby jej překonal prudkou střelou z nízkého úhlu.

Po Růžičkovi se do blízkosti zlínské svatyně nebezpečně přiblížil i Petr Kumstát, tomu ale jeho bekhendový blafák nevyšel. Sparťanský střelec se však odradit nenechal a na svoji velkou šanci si počkal do třicáté minuty, kdy nepozornému Kašíkovi prostrčil touš zpod betonu.

Hostující mančaft zůstal i po třígólovém výprasku pasivní a sparťané měli v útočné třetině téměř volnou ruku. Velkých šancí se jim tu však nedostávalo. Teprve až Formanovo vyloučení probudilo svěřence Rostislava Vlacha k činu, druhá využitá přesilovka Zlína však na programu nebyla a hostující Veselý se nakonec postaral o hru čtyř proti čtyřem.

Sparťané od nečistých zákroků neopustili ani před závěrem druhé dvacetiminutovky, po vypršení čtvrtého trestu to však svým fanouškům jaksepatří vynahradili. Trojlístek Pech, Růžička a Miroslav Forman předvedl v devětatřicáté minutě perfektní souhru, na jejímž konci čekala čtvrtá zlatá tečka v tomto utkání.

Právě Formanovi se v poslední třetině podařilo zajistit, aby veškerá Kašíkova sebedůvěra v bráně vzala za své. První krůčky k pátému gólu nebyly snadné, jelikož i přes své odevzdané vzezření Zlín stále bránil své útočné pásmo. Nakonec se přes obranu hostí prodral Cingel, který nahrál Miroslavu Formanovi, již připravenému u paty brankoviště.

Do konce utkání zbývala ještě čtvrtina času, když se ze zlínského brankoviště odploužil pětkrát pokořený Kašík a na jeho místo nastoupil Tomáš Štůrala. Odpočatému gólmanu se sice podařilo své hájemství uchránit až do konce zápasu, jeho spoluhráči v poli ale působili více méně vyčerpaným dojmem. Sparta měla své jisté, tlačila však dál. Štůrala musel zbystřit, když Mikuš ostrou dělovkou jen těsně minul jeho království a rozezvučel zadní mantinel. Z druhé strany vystřelil Bukarts, jehož projektil byl asi tím posledním, co si v tomto utkání vyžádalo Pöpperleho zákrok. Poslední minuty zápasu hosté odehráli s odevzdáním a sparťané s očekáváním další plnohodnotné výhry.

Zdeněk Moták (Sparta): "Zlín je znám jako houževnatý soupeř. Nám se podařilo jejich odpor zlomit ve druhé třetině. Celkově si myslím, že jsme podali kvalitní a koncentrovaný výkon. Zaslouženě jsme vyhráli. S Netíkem to nevypadá moc dobře. Odjede na vyšetření do nemocnice, uvidíme, ale nic moc to není. Na Kubišův zákrok se určitě ještě podíváme."

Juraj Jurík (PSG Zlín): "My jsme do Prahy přijeli s nějakým cílem, jímž bylo hrát ze zabezpečené obrany, poněvadž při té marodce jsme věděli, že nemůžeme hrát na férovku. V první třetině se nám to docela dařilo, ale bohužel od druhé třetiny jsme měli spoustu vyloučených a celou tu třetinu jsme byli pod tlakem. Sparta v ní rozhodla zápas a ve třetí třetině už si to hlídala a zápas se jen dohrával. Soupeř dnes po zásluze zvítězil."