9., čtvrtek 1. 2. 2007
Sparta - Draci Kolín SPA - DKO
Sparta: Michal Vápenka – Zdeněk Krupička, Martin Zikmund, Martin Němec, Martin Kovář, Jiří Chadraba, Jiří Krupička, Kamil Záluský.
Draci Kolín: Petr Boček – Richard Buhr, Vladimír Obořil, Milan Najbrt, Ladislav Anderle, Eva Táborská, Petr Bejvl, Radek Dobruský, Robert Pabst, Jan Kubát, Zdeněk Šafránek, Pavel Kubeš.
Branky a nahrávky: 19. Kovář (Krupička Z.), 27. Záluský (Krupička Z.), 38. Pabst (Šafránek). Rozhodčí: M. Černý. Vyloučení: 3:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 60.
Sparta byla před utkáním s Kolínem na prvním místě tabulky, a pro jistotu vítězství v základní části potřebovala uhrát jediný bod. Kolín byl naopak poslední, a pokud si chtěl udržet naději na postup do play-off, musel bezpodmínečně zvítězit. Na zimní stadion v Neratovicích, kde se utkání kvůli vytíženosti T-Mobile Arény hrálo, našla závějemi cestu šedesátka přihlížejících, která viděla vítězství Sparty 2:1.

Týden před utkáním se obě strany bavily obvyklými zpravodajskými hrami, kdy Kolín hlásil, že nebude mít pro utkání k dispozici svého nejlepšího hráče, německého reprezentanta Pabsta. Sparta zatajila návrat Chadraby po zranění a to, že bude naopak postrádat obránce Hornicha, který čeká přírůstek do rodiny.

Možná proto, že Spartě chyběl rvavý Hornich a Chadraba, který byl po zranění poprvé na ledě, nedokázal na centru bojovat jako obvykle, neodpovídala hra vůbec tomu, že se v Neratovicích střetly týmy z opačných konců tabulky. Silná kolínská pětka se od úvodního hvizdu zakousla do domácího týmu, velmi dobře bruslila a jen kvůli nepřesným přihrávkám si nedokázala vypracovat žádnou větší šanci. Když už se Kolínští dostali ke střele, byl na místě pohotový gólman Sparty Vápenka.

V okamžicích, kdy trenér hostí prostřídal sestavu, aby si jeho hvězdy mohly oddechnout, měli více ze hry Sparťané. Ale ani oni se k výraznějšímu ohrožení Bočkovy branky nedostali. Beci domácího týmu na brankáře hostí vyslali několik střel od modré, a přestože ten si při svých zákrocích nebyl příliš jistý, gól nepadl. Krátce před koncem první třetiny se hosté dostali do přečíslení a Pabst posunul puk úplně volnému Šafránkovi, který jej, naštěstí pro Spartu, před prázdnou polovinou branky nezpracoval a neskóroval.

Na počátku druhé části si Sparta hlídala kolínské hráče už ve středním pásmu a ztěžovala jim přechod do útoku. Když už se Kolín dostal za modrou čáru, vždy to byl jen ojedinělý průnik, který končil většinou v rohu kluziště, odkud se dá branka ohrozit jen těžko.

Ve čtvrté minutě druhé třetiny vyvezl obránce Sparty Kovář kotouč přes celé střední pásmo a ihned po přejetí modré čáry jej po ledě poslal přesně k levé tyčce soupeřovy branky. Brankář hostí byl střelou tak překvapen, že se vůbec nepřesunul a puk zaregistroval, až když mu zazvonil o konstrukci klece.

Spartu, která byla doposud pasivnější, gól povzbudil k ofenzívě a byla ve druhé třetině lepší. Velkou šanci zvýšit skóre měl její kapitán Krupička, který nejprve vystřelil z levého kruhu, a když brankář Draků vyrazil puk před sebe, dojel jej, ale do branky jej nedostal.

Na konci sedmadvacáté minuty pak Krupička zachytil vyhození kolínských beků na prknech, přenechal puk Záluskému, a sám šel clonit před branku. Záluský od modré nahodil na branku Draků vysokou žabku, která zapadla do Bočkovy sítě.

Úprava ledu během druhé přestávky tak proběhla za stavu o dva góly výhodnějšího pro domácí tým. Kolínští Draci se do závěrečné třetiny vrhli s cílem skórovat. Zatímco hosté těžili z širokého kádru a pravidelně střídali, domácím očividně docházely síly. Klasickým příkladem byl ojedinělý průnik střelce prvního gólu Kováře, který sice projel až před brankáře, ale už neměl dostatek sil na přesnou a razantní střelu. Skórovat mohl i Chadraba, ale ani on nedokázal puk správně usměrnit.

Útok a obrana Sparty se roztáhly, a tak zatímco útočníci bojovali před brankou, zajišťovali zadáci případné brejky na červené čáře a nepomáhali přečíslovat soupeře. V 33. minutě Krupičku při průniku nedovoleně bránil kapitán Draků Buhr a Sparta hrála přesilovku. Místo na vstřelení gólu se však musela soustředit spíše na rychlé útočníky hostí, kteří mohli dojížděli vyhozené puky.

Během přesilovky se v obranném pásmu Sparty srazil domácí obránce Němec s forčekujícím Kubešem, rozhodčí posoudil jeho zákrok jako vražení a Němec se musel jít zchladit na trestnou lavici. Za vyhození kotouče z kluziště k němu, chvíli po návratu kapitána Draků do hry, přibyl Krupička, a hosté hráli přesilovku pěti proti třem. Ani během vylepšené výhody, ani v klasickém oslabení do návratu kapitána Sparty do hry gól nepadl.

Jenže krátce poté ztratil na vlastní modré Krupička puk, oba obránci Sparty, ve snaze jej vyhodit, se srazili na svém pravém mantinelu, a tři hráči Draků jeli nikým neatakováni na Vápenku. Kubeš přihrál doprava lépe postavenému Šafránkovi, ten místo střely ještě posunul doprava na Pasta, pro kterého nebyl problém zasunout kotouč už vlastně do prázdné branky, protože Vápenka předpokládal, že bude střílet Šafránek a vyrazil proti němu.

Hostující tým cítil šanci na vyrovnání a na branku Sparty se valil jeden útok za druhým. Trenér domácích si vyžádal oddechový čas, protože Sparťané z posledních sil jen těžko odolávali a bylo jen otázkou času, kdy se jim nepovede dostat se k puku včas. Taková situace nastala 43 vteřin před závěrečnou sirénou, kdy dva forwardi Draků jeli na jediného obránce Sparty. Kubeš opět přihrál přesně Šafránkovi, který by jel sám na Vápenku, kdyby jej Němec v poslední chvíli nechytil rukou za sledge.

Poslední desítky vteřin tak Sparta dohrávala v oslabení. Tento stav měl v dané situaci nespornou výhodu, že Pražané mohli vyhazovat puky z vlastní třetiny bez obav ze zakázaného uvolnění a kouč Tejkal raději nesáhl k odvolání brankáře. Draci se přesilovky poněkud lekli a po jejich nepřesné rozehrávce se puk zpoza sparťanské přesunul před jejich branku. Hosté vhazování deset vteřin před koncem vyhráli a v závodě s časem se dokázali dostat až před Vápenkovu branku a vystřelit. Poslední kdo se dotkl puku, byl vteřinu před koncem brankář Sparty Vápenka. Stav se neměnil a utkání tak skončilo šťastnou těsnou výhrou Sparty 2:1.