21., pátek 21. 11. 2008
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Barus - Crhák, Dujsík, Koukal, Král, Krejčiřík, Krytinář, Lesonický, Maša, Máša, Nedvěd, Novotný, Ondrášek, Pospíšil, Prokeš, Touška, Zavadil, Dittrich, Süsser, Krunka
Sparta: Bílek - Muller, Kolář, Skřivánek, Veselý, Sobotka, Doležal, Žovinec, Brzobohatý, Teubner, Rubeš, Eis, Dvořáček, Hampl, Merta, Dvořák, Hudec, Vítek, Rybalkin, Volek, Soumelidis
Branky a nahrávky: 20. Süsser (Maša), 49. Süsser (Crhák), 51. Prokeš - 25. Volek (Hudec, Žovinec). Rozhodčí: Volf - Humpolíček, M. Pospíšil. Vyloučení: 4:5, navíc Pavel Bílek (SPA) 10 ot za nesportovní chování. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Střely na bránu: 27:42. Diváci: 153.
B r n o - V pátečním utkání 21. kola extraligy dorostu bylo v brněnské hale Rondo k vidění střetnutí druhého týmu tabulky, Sparty, s domácím celkem Komety. První třetinu domácí vyhráli sice 1:0 gólem v samém závěru, ale ve druhém dějství se podařilo Spartě vyrovnat a vynutit si tlak. Domácí jej však přečkali a rozhodli ve třetí třetině góly Süssera a Prokeše. Na ty již Sparta nenašla odpověď a odjíždí tak z Brna s prázdnou.

Kometa nastoupila do utkání s větším nasazením a hned na začátku druhé minuty si vynutila faul a tudíž i přesilovou hru. Domácím se však přesilová hra příliš nepovedla, k jediné výraznější akci se dostal Martin Prokeš, který ovšem trefil pouze hruď hostujícího brankáře. Po přesilovce se taktovky chopili hosté a Filip Barus měl plné ruce práce. V šesté minutě pak opět zahrozili domácí, když nejprve z velkého úhlu střílel Touška a poté přihrával Máša Mašovi a ten trefil pouze připraveného Bílka. Hrálo se nahoru dolu, takže další střelou se blýskl Denis Hudec, který od modré čáry provětral Barusovy betony. Na druhé straně pak zkoušel vyzrát Crhák s Ondráškem na pražského gólmana, ale ani v přečíslení dva na jednoho se jim to nepodařilo. Snaha ujmout se vedení se ovšem nevydařila ani Süsserovi, jehož střela byla tečována vysoko nad klec Sparty. Ve 12. minutě ovšem přehnal útočnou aktivitu brněnský Novotný a poslal tak svůj tým do čtyř za podražení. Sparta se ihned ujala pásma a dvě obrovské šance musel likvidovat Barus. Nejprve Dvořák nahrál Dvořáčkovi a ten nedokázal puk zvednout na beton ležícího Baruse a o minutu později se pak opět David Dvořáček zjevil sám před Barusem i s kotoučem a jen díky skvělé pohotovosti domácího strážce zlikvidoval jeho střelu i dvě následné dorážky. Po přesilovce ještě zkoušel tvrdou střelu od modré Sobotka a Barus jen těsně betonem vyrážel mimo bránu. Poté nastalo pár minut tvrdých bojů o kotouč, ve kterých nebylo k vidění mnoho z hokejového umění, ale spíš přetlačování ve středním pásmu. Vše se naštěstí změnilo v 17. minutě, kdy zkoušel pěknou střelu z otočky Dvořáček po přihrávce Rubeše. Na druhé straně pak zahrozil Prokeš po chybě Sobotky. Ovšem opět trefil pouze připraveného gólmana hostí. O chvíli později prověřil Baruse Hudec, ale domácí brankář puk viděl a s přehledem tuto střelu zlikvidoval. V poslední minutě prvního dějství přišla první trefa zápasu. Libor Maša sice přes obránce Bílka nepřekonal, puk se však odrazil k Petru Süsserovi a ten již s přehledem překonal krásnou střelou do šibenice pražského brankáře.

Začátek druhé třetiny přinesl několik zajímavých akcí. Hned ve 21. minutě si hostující kapitán Rubeš nabruslil do levého kruhu a prověřil pozornost Baruse. Na druhé straně následovala pěkná kombinace Zavadila a Dujsíka, ovšem osamocený Dujsík před prázdnou bránou nedokázal puk včas zpracovat a tak stihla obrana hostí zapracovat. O minutu později pak po zaváhání domácí obrany získal puk v útočném pásmu Dvořáček, vybruslil si až před Baruse a střelou při zemi jen těsně minul levou brankovou tyč. I další šanci zvládla lépe domácí obrana, když Krejčiřík dobře přečetl situaci dva na jednoho a puk vypíchl do rohu. Ovšem o minutu později se Sparta dočkala vyrovnávacího gólu. V čase 23:43 Denis Hudec z rohu nahrál do mezikruží volnému Dominiku Volkovi a ten golfovým úderem poslal puk za Barusova záda. Branka hosty povzbudila k ještě většímu tlaku a brněnská obrana nedokázala patřičně odpovídat. Většinu situací řešil až Barus, který skvěle domácí podržel a zlikvidoval několik slibných šancí Sparty. Až v polovině zápasu Kometa vyrovnala krok s hosty a začala opět zkoušet strhnout vedení na svou stranu. Süsser ani Crhák však nedokázali vyzrát na skvěle postaveného Bílka. Útočná snaha domácích však sklidila ovoce v podobě přesilové hry, když Dvořáček zafauloval kolenem. Přesilová hra však trvala pouhých 18 vteřin než Krejčiřík zahrál vysokou holí a odešel si také odpočinou na lavici hanby. Spartě kombinace ve čtyřech vycházela a tak nejprve Sobotka vyzkoušel Baruse od modré a poté Doležal individuálně obešel Nedvěda a jen Barusův beton zabránil gólu. Jako finále pak ještě Mertl vyslal projektil směr brněnská branka, který po líznutí Barusovy lapačky jen těsně přeletěl domácí klec. Ve 37. minutě pak Kolář napadl Crháka a ten se nenechal bít. Kolář tak dostal 2 + 2 a Crhák pouze 2 minuty. Hosté výtečně bránili a Kometa měla problém se dostat do pásma. Až v samém závěru střílel přes obránce Prokeš, ale mířil vedle. Další početní výhodu dostali domácí ve 40. minutě, jenže jedinou šanci do konce třetiny spálil Süsser.

Poslední část utkání začala parádní sólovou akcí Ondřeje Nedvěda, který přejel celé hřiště, prosmýkl se mezi dvěma obránci a ještě zakončil. Jeho výlet zastavil se štěstím Bílek. Na druhé straně pak rozehrával dvě nadějné akce opět Dvořáček, který trápil brněnskou obranu celý zápas. Po první nahrávce však Vítkovi střela nesedla, po druhé již Merta vystřelil hezky, ovšem z příliš velkého úhlu na výraznější ohrožení domácí brány. Ve 48. minutě dostala Kometa trest za příliš mnoho hráčů na ledě a darovala tak Spartě početní výhodu. Jenže ta Spartě vůbec nevyšla. Nejprve obral Libor Maša hostujícího Michala Dvořáka, ten ho za to zahákoval, ale rozhodčí hru nechal běžet dál. Jenže na útočné modré přišla další chyba když Mullerovi uskočil kotouč z hole a do samostatného úniku se tak dostali rovnou dva brněnští hráči. Ivo Crhák krásně naznačil střelu a natáhl Bílka na sebe a pak přesně před prázdnou bránu nahrál Petru Süsserovi, který se opět nemýlil a střelou do horní části branky poslal Kometu do vedení. Po přesilovce ukázal hlad po gólu i Martin Prokeš, který hezky obelstil Dvořáčka a nádhernou střelou pod Bílkovu lapačku upravil na 3:1. Sparta na tento nepříznivý vývoj reagovala oddechovým časem. Domácí zabetonovali střední pásmo a začali vyhazovat puky. Až v 56. minutě se do šance dostal hostující kapitán Rubeš. Jeho střela však po lehkém zákroku brněnského brankáře skončila v rohu. Paradoxně to byla opět Kometa, kdo zahrozil. Na konci 57. minuty vyzkoušel Jakub Máša vystřelit přes obránce a Bílek jen se štěstím vyrazil. Domácím se opravdu dařilo a byli při chuti. Ondrášek si pěkně objel padajícího obránce, ale z úhlu nemohl Bílkovu branku ohrozit. Dvě a půl minuty před koncem se Sparta rozhodla pro hru bez brankaře. Žovinec střílel od modré, Barus však vytěsnil střelu mimo tyče brněnské klece. Kometa vyhazovala na zakázaná uvolnění a snažila se držet kotouč mimo vlastní pásmo. Poslední výraznou akcí hostů byla v čase 59:37 střela Sobotky, která mířila jen těsně vedle levé tyče. Žovincova následující střela byla spíše propagační. Tři vteřiny před koncem minul Libor Maša ze středového kruhu prázdnou bránu, ale následné zakázané uvolnění už nemohlo ovlivnit výsledek. V Brně tak zůstávají tři body a cenný skalp pražského týmu.

Petr Süsser ocenil kvality svých spoluhráčů

K dnešnímu zápasu se vyjádřil muž, jenž měl na výhře největší podíl. Dvougólový střelec Petr Süsser to vzal po pořádku, od začátku. ,, Hráli jsme velice dobře a zodpovědně. Naše první lajna Maša, Touška, Crhák, Nedvěd a Krejčiřík, to jsou hráči, kteří jsou lepší, než ty lajny ve Spartě, vyzvedl kvality svých spoluhráčů. ,,Táhli jsme tu hru a hlavně se nám podařilo vstřelit góly. Byli jsme trenérem hodně vyhecovaní a podařilo se nám to dotáhnout až do vítězného konce, zmínil další důvod, jenž jim dnes napomohl v bojovnosti. Popsal také svoji trošku šťastnou první branku. ,,To bylo trošku štestí, že se to ke mně odrazilo. Libor (Maša) už přede mnou dobře střílel a já jsem to tam jen dorazil. Byl jsem rád, že to tam padlo. Také u své druhé branky, jenž vstřelil dokonce ve vlastním oslabení, pochválil spoluhráče: ,,Ivoš (Crhák) to tam parádně vypracoval. Zabral a získal kotouč. Poté jsme sami ujeli a on mi to nahrál. Mě už jen zbývalo dobře to trefit. Dnešníma dvěma góly si upevnil své druhé místo v týmové produktivitě a potvrdil, že se mu po návratu do Brna parádně daří.

Pavel Geffert (HC Sparta Praha): Byl to vyrovnaný zápas a rozhodly naše hrubé individuální chyby. V první a druhé třetině jsme měli spoustu šancí, ale když nedáme góly, nemůžeme vyhrávat. Byla to nemohoucnost našich střelců. I kdybych stál v bráně já, tak bych to chytl. Vyhrál ten, kdo dal víc gólů.

Milan Vlk (Kometa Group Brno): Po zodpovědném výkonu jsme konečně zaslouženě vyhráli. Za předvedený výkon gratuluju celému mančaftu.