7., pátek 26. 9. 2008
Olomouc - Sparta OLO - SPA
Olomouc: Motáň (57. Lukáš) - Kreisel (A), Škůrek, Němec, Jergl, Hlídek, Dufka, Kvapil, Brandýs - Kebza, Kunce, Konečný, Husák (A), Zítka, Zona, Králík, Koutský, Boček, Koryčanský, Lehečka (C), Machala.
Sparta: Sedláček - Skřivánek, Kolář, Žovinec, Muller, Veselý, Dvořák, Vítek (A) - Doležal, Hudec, Kniazev, Rybalkin, Brzobohatý, Rubeš (C), Eis (A), Dvořáček, Teubner, Merta.
Branky a nahrávky: 7. Zona (Dufka), 39. Boček (Lehečka) - 4. Rubeš (Merta), 10. Doležal (Brzobohatý), 15. Brzobohatý, 20. Rubeš (Kniazev, Merta), 36. Merta (Veselý, Dvořák), 50. Eis (Brzobohatý, Doležal), 50. Hudec (TS), 57. Kniazev (Dvořák, Rubeš), 57. Eis (Teubner, Muller). Rozhodčí: Polák - Cik, Novotný. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 80.
O l o m o u c - Všechny body si z Hané odvezli dorostenci HC Sparta Praha. V sedmém kole extraligy si bez problémů poradili s Olomoucí. Zvítězili 9:2. O první branku se postaral kapitán Rubeš. Mora poté sice vyrovnala, ovšem následně se postupně prosadili Skřivánek, Brzobohatý, znovu Rubeš, Merta, dvakrát Eis, z trestného střílení Hudec a Kniazev. Olomouc už jen kosmeticky upravila skóre brankou Bočka. Mladíci Sparty díky tomu získali další tři body a drží se v nejvyšších patrech tabulky.

Od úvodního buly se hrálo poměrně vyrovnané utkání. Sparta neměla herně navrch, ale dařilo se jí to nejdůležitější. Dávala góly. Už ve čtvrté minutě nahodil Merta kotouč na olomouckou bránu, kde si nejdůrazněji počínal sparťanský kapitán Tomáš Rubeš a zblízka otevřel skóre. Vzápětí však putoval na trestnou za krosček Rybalkin a Hanáci dokázali přesilovku využít. Dufka vypálil od modré, touš se od betonů gólmana Sedláčka odrazil před bránu na hokejku Pavla Zony, který kotouč krouživým pohybem poslal do sítě – 1:1.

Uběhly ale jen tři minuty a Sparta opět vedla. Při hře ve čtyřech prostřelil brankáře Motáně z bezprostřední blízkosti David Skřivánek. Pražané se snažili být obzvlášť před soupeřovou brankou důslední a přinášelo jim to ovoce. V patnácté minutě se totiž ve skrumáži před kasou Olomouce nejrychleji zorientoval Patrik Brzobohatý a Sparta vedla už 3:1. Dvacet vteřin před první sirénou rozjásal hosty ještě Tomáš Rubeš. Ten dorazil do sítě střelu Kniazeva, která předtím orazítkovala tyč. "Nejhorší bylo, že v té první třetině jsme svými chybami Spartě góly nabídli. Moc se na ně nenadřeli. To mě celkem mrzí. Následně se víra ve vítězství vytratila, což se podepsalo na tom výkonu," nebyl spokojen trenér domácích Jaroslav Stuchlík po zápase.

Ve druhém dějství se už Sparta neprosazovala tak často. Ovšem některé její příležitosti ubránila domácí Mora zuby nehty. Na 5:1 zvýšil v šestatřicáté minutě David Merta, který až napotřetí překonal dobře chytajícího Motáně. Motáň před gólovou ránou vytěsnil nebezpečné pokusy Dvořáka a Veselého. Moře se podařilo vzápětí snížit. Lehečka našel od pravého mantinelu najíždějícího Jana Bočka, který lehkou tečí upravil na 2:5.

Na začátku posledního dějství se toho moc nedělo. Za zmínku snad stojí jen olomoucké přečíslení dvou na jednoho, osamocený Boček ale před bránou Sparty netrefil puk. Góly padaly až deset minut před koncem. Nejprve zvýšil na 6:2 po obrovském závaru před Motáněm Stanisla Eis, který z mezikruží trefil pravý horní růžek olomoucké branky. Jen pár vteřin na to odpískal rozhodčí trestné střílení po faulu na unikajícího Sparťana. K penaltě se postavil Denis Hudec a s jistotou ji proměnil. Mora poté měla výhodu dvojnásobné přesilové hry, ale nevyužila ji.

Naopak to byla Sparta, kdo využil přesilovku. Jmenovitě to byl Valeri Kniazev, jemuž asistovali Dvořák s Rubešem. Poslední hřebíček do olomoucké rakve zatloukl v téže minutě devátou brankou Stanislav Eis. Sparta byla lepší a zaslouženě zvítězila. "Hráli jsme velmi dobře. Vítězství nijak nepřeceňuejme, protože Olomouc asi nebude patřit k těm nejsilnějším týmům," byl opatrný kouč Sparty Richard Žemlička.

Jaroslav Stuchlík (Olomouc): Prohra v poměru 2:9 je sice vysoká, nicméně odpovídá průběhu utkání. Sparta nás předčila ve všech směrech. Fyzicky na tom byli lépe. Měli lepší pohyb, důraz. Dali nám lekci z toho, kam bychom se i my chtěli někdy dostat. Ale cesta bude ještě dlouhá. Sparta byla hlavně důraznější v koncovce. Druhá třetina byla docela dobrá, ale následně nám zase utekl závěr.

Richard Žemlička (Sparta): Myslím si, že jsme hráli velmi dobře. I když vítězství nijak nepřeceňuejme, protože Olomouc asi nebude patřit k těm nejsilnějším týmům. Měli jsme během týdne nějaké personální problémy na Spartě a kluky to semklo. Opravdu hráli výborně dneska.