TRI - SPA 1:0 - Třinec zvítězil fotbalovým skóre

49., úterý 23. 1. 2018
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Hrubec – Krajíček (C), Doudera, Linhart, Roth, Jank, Musil – Rákos, Marcinko, Růžička (A) – Dravecký, Vlach, Petružálek – Adamský (A), Polanský, Svačina – O. Kovařčík, Cienciala, Hrňa.
Sparta: Aittokallio – Michálek, Ďaloga, Kalina, Mikuš, Švrček, Pavelka – Klimek, Pech (A), Forman – Buchtele, Vrána (C), Kudrna – Říčka, Černoch, Jarůšek – Kumstát (A), Hlinka, Uher.
Branka a nahrávky: 41. Krajíček (Petružálek, Marcinko). Rozhodčí: Pešina, Kubičík – Blümel, Ganger. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 157. Střely na branku: 36:22. Průběh utkání: 1:0. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Krajíček - Juraj Mikuš.
Po třech výhrách v řadě sparťané prohráli nejtěsnějším rozdílem s třineckými Oceláři. Po bezbrankové první třetině jeli v té druhé domácí trestné střílení, které pokryl Sami Aittokallio. Sparťané se zase radovali z gólu Jana Buchteleho, rozhodčí ho ale neuznali. Rozhodujícím momentem tedy nakonec byla využitá přesilovka Třince v úvodu třetí dvacetiminutovky, která přinesla jedinou gólovou situaci zápasu.

Už v první minutě utkání na třineckém ledě našel Kudrna u branky Buchteleho, který ale trefil jen připraveného gólmana Hrubce. V následujících minutách měli převahu domácí, ale nevytvořili si žádnou větší příležitost. V polovině první dvacetiminutovky přebrali iniciativu sparťané, především trojice Říčka – Černoch – Jarůšek si vytvořila slušný tlak a ostřelovala Hrubcovu branku. Na druhé straně zahrozil Musil, jehož střelu ukryl Aittokallio v náručí. Těsně před přestávkou zazvonila po Černochově teči Kalinova nahození branková konstrukce, ale pouze z boční strany.

Prostřední dvacetiminutovka patřila jednoznačně domácím a zejména druhému nejproduktivnějšímu muži Tipsport extraligy Martinu Růžičkovi. Při jeho první šanci Aittokallio zasahoval v hodně krkolomné pozici, poté musel finský gólman zasahovat i proti Musilovi. Ten nedokázal Petružálkovu nabídku trefit z první, a Aittokallio se stihl v pohodě přesunout. Vzápětí úspěšně zasáhl i proti další Růžičkově šanci. První vyloučení zápasu přišlo až ve 31. minutě a za katr putoval sparťan Uher.

Už ve hře v pěti na obou stranách obral Růžička o puk nedůrazného Švrčka a ujížděl sám, jen za pomoci faulu ho ještě dokázal zastavit Ďaloga. Třinecký střelec si tak svůj nájezd zopakoval při trestném střílení, které Aittokallio vykopl betonem. Puk se tak poprvé do branky dostal na druhé straně poté, co tvrdou střelu Kudrny z vrcholu kruhu dorážel Buchtele a puk po ledě doklouzal za Hrubce. Sudí tuto situaci konzultovali s videorozhodčím a gól neuznali kvůli úmyslnému kopnutí. Domácí v této třetině Spartu přestříleli vysoko 22 ku 5.

Po faulu Kaliny na aktivního Růžičku v posledních sekundách druhé třetiny vstupovali Oceláři do té třetí s výhodou jednoho muže, kterou po minutě dokázali využít. Lukáš Krajíček se napřáhl na modré čáře a kotouč se zastavil až v síti. Následně musel Aittokallio hned dvakrát v krátkém sledu zasahovat proti Ondřeji Kovařčíkovi a poté i proti Adamskému hledajícímu mezírku mezi betony. Tu ovšem gólman Pražanů důkladně utěsnil.

Před polovinou třetí části se ke slovu dostali i sparťané, konkrétně Kudrna pálící těsně mimo tři tyče a také Říčka, jehož ránu ukryl Hrubec v lapačce. A byl to opět Říčka, kdo se probil do další šance a poté si vynutil faul a vůbec první sparťanskou přesilovku v utkání. V první minutě měli sparťané velký tlak a zamkli třineckou čtveřici v její obranné třetině, žádná ze střel ale neskončila za Hrubce. Stejné marné bylo počínání ve hře bez brankáře, ke které trenéři sáhli minutu před koncem. Jediný gól tedy nakonec Ocelářům stačil k plnému bodovému zisku.

Václav Varaďa (Třinec): "Za konečný výsledek jsem rád, máme tři body proti rozjetému soupeři. Nerodilo se to lehce. Sparta nás v první třetině přehrála. Byla důrazná, hodně nás dohrávala, nedokázali jsme se udržet na kotouči. Měli jsme s tím velikánské problémy, ale Hrubec nás podržel. Myslím, že ve druhé třetině jsme ale Spartu zmáčkli. Vytvořili jsme si spoustu šancí a jsme hrozně rádi za gól v první minutě třetí třetiny, který byl ten vítězný. Hráče jsme nabádali, ať jsou trpěliví. Plnili to do puntíku. Spartu jsme v závěru drželi na odstup od naší brány. Výborně jsme to odblokovali a drželi jsem kotouče pryč od Hrubce. Musím hráčům poděkovat, že našli v náročném plánu utkání síly porazit tak silného soupeře."

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Navázali jsme na zodpovědné a dobré výkony z předchozích zápasů, kluci nechali na ledě maximum, ale jedeme domů bez bodů. Ale tak to někdy je, někdo prohrát musí, i když myslím, že dneska jsme si to nezasloužili. Nějaké gólové situace jsme měli, kdy jsme se mohli dostat do vedení a zápas by se vyvíjel jinak. Třinec jeden gól po naší taktické drobné chybě v oslabení dal a rozhodl o naší prohře. Sebeobětování třineckých hráčů a zodpovědná obrana nás v závěru nepustily do většího tlaku. Pokud jde o neuznaný gól, záznam jsem neviděl a nemůžu s tím polemizovat."