TRI - SPA 1:2 - Sparťané dobyli led lídra!

13., pátek 17. 10. 2014
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Hrubec – Klesla (C), Roth, M. Doudera, Galvas, Linhart, Nosek, Trončinský – Dravecký, Kreps, Jašek – Adamský, Polanský (A), Irgl – Orsava, Žejdl, Rákos – Kindl, Růžička, Cienciala. Trenér: Jiří Kalous.
Sparta: Novotný – Barinka, Hrbas, Polášek, Piskáček, Mikuš, Ďaloga, Pilař (A) – Rolinek (C), Pech, Kumstát – Buchtele, Hlinka (A), Přibyl – Sabolič, Cingel, Klimek – Černoch, Volek, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 27. Rákos (Doudera, Žejdl) – 15. Kumstát (Pech), 56. Přibyl (Hlinka, Polášek). Rozhodčí: Hradil, Lacina – Bryška, Skopal. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5118. Střely na branku: 23:18. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Nejlepší hráči utkání: Hrubec - Novotný.
Jako teprve druhý tým v této extraligové sezoně získali sparťané tři body z horkého třineckého ledu! V nové Werk Areně se prosadili jako první, a to dokonce ve vlastním oslabení, když ujeli Lukáš Pech se zakončujícím Petrem Kumstátem. Lídři extraligy z Třince sice srovnali, ale v přesilové hře vstřelil vítězný gól Daniel Přibyl.

Do zápasu lépe vstoupili sparťané, kteří působili, že před utkáním absolvovali dokonalou taktickou přípravu. Již na začátku třetí minuty totiž Barinka orazítkoval tyč, což pramenilo z tlaku, který si Sparta vytvořila. Další dobrou šanci na otevření skóre měl Kumstát, který na začátku osmé minuty dostal prostor k zakončení, ztroskotal však na připraveném Hrubcovi.

V patnácté minutě již ale Pražané slavili. A to paradoxně takovým způsobem, který je v letošním ročníku zatím doménou Ocelářů, tedy při vlastním oslabení. Pech s Petrem Kumstátem ujeli do brejku, který přetavili v první branku. Třinec si v první dvacetiminutovce žádnou vyloženou gólovou šanci nevytvořil.

"Věděli jsme, že Třinec na nás nastoupí. Zápas jsme ale zvládli, hodně mi pomohli obránci. Odklízeli kotouče, které mi vypadly, padali do střel a hodně jich zblokovali."
- gólman FILIP NOVOTNÝ

Po přestávce se hra zrychlila, domácí zlepšili bruslení, což přineslo ovoce v podobě přesilové hry, kterou Oceláři využili ke srovnání skóre. Stalo se tak poté, co Douderovu prudkou ránu z pravé strany Novotný neudržel a dobře stojící Daniel Rákos zametl puk do odkryté brány. Tempo hry pak znovu mírně opadlo, jediným pozdvižením do konce druhé periody byl Irglův průnik, jehož zakončení postrádalo přesnost.

V první pětiminutovce poslední třetiny stálo při Spartě štěstí. Nejprve se Orsava dral do zakončení a kotouč se povaloval pod ležícím Novotným, bezprostředně poté musel sparťanský gólman předvést pozoruhodný reflex proti Rákosově teči. Ani jedna šance však brankou neskončila. Zápas ovládly defenzívy obou soupeřů, k vidění tedy místo šancí bylo několik ostrých soubojů a postrkování. Ve dvaapadesáté minutě se hosté málem radovali ze šťastné branky, když se Buchteleho teč Přibylovy střely odrazila od Hrubce, který vůbec netušil, že na něj puk směřuje.

Tlak Sparty neutichal, ba naopak se stupňoval. Do dalšího zakončení se prodral Pech, jeho nebezpečnou ránu musel Hrubec krotit lapačkou. V šestapadesáté minutě už ale třinecká defenzíva nápor nevydržela. Hlinka totiž v přesilovce krásně našel Daniela Přibyla, který přesně trefil skulinu mezi betony Hrubce, a rozhodl tak o tom, že třinecká série osmi výher v řadě skončila.

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): Byla to vyrovnaná taktická bitva o každý centimetr ledu. My se trochu trápíme v přesilových hrách a to byl důvod, proč jsme dneska nedosáhli alespoň na bod. Ztráta tří bodů nás mrzí, ale jedeme dál.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Hrálo se vyrovnané utkání, které gradovalo do posledních minut. My jsme v něm byli šťastnější. Velké absolutorium zaslouží oba brankáři, kteří zachytali perfektně. Náš Filip Novotný byl asi o něco lepší, zachytal velice dobře a v utkání nás hodně podržel.