V prvním čtvrtfinále junioři neúspěšní

ČF1, úterý 4. 3. 2008
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Landsman – Kučera, Zdráhal, Krejnus, Blažek, Popler, Fink, Šnejdr, Poskočil – Radil, Stoklasa, Kousal, Nykl, Kaut, Kindl, Buchtele, Dobiáš, Sodomka, Kapec, Semorád, Verner
Sparta: Kalčík (70:00 Novotný) – Vošmik, Kořínek, Vácha, Topič, Hanzl, Sem, Čížek, Husák – Rybecký, Pacovský, Kafka, Slaba, Morkes, Borovský, Hájek, Sladký, Forman, Mrňa, Škaloud
Branky a nahrávky: 36:57 Kousal (Radil, Stoklasa), 38:07 Radil (Poskočil), 40:51 Buchtele (Semorád), 47:40 Zdráhal (Kousal), rozhodující samostatný nájezd Kousal – 22:00 Švácha (Rybecký), 35:36 Mrňa, 45:37 Kafka (Forman, Topič), 53:09 Kafka (Hájek). Rozhodčí: Vampola. Vyloučení: 10:11. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 280.
To, že ztratit v play-off dvoubrankové vedení se nevyplácí, na vlastní kůži poznali junioři Sparty, kteří k prvnímu utkání čtvrtfinálové série nastoupili v pardubické ČEZ Aréně. Svedli s domácími napínavou bitvu, kterou nerozhodlo ani prodloužení, proto přišly na řadu samostatné nájezdy. Přestože před nimi sáhl trenér Volek k nečekané výměně brankářů, byli nakonec pardubičtí úspěšnější.

Do prvního čtvrtfinálového utkání vlétly oba týmy v bojovném tempu. Domácí si zahráli už ve 3. minutě v početní výhodě, ve které dvakrát během chvilky ohrozil Jan Zdráhal prudkou dělovkou od modré branku hostí. O chvíli později se Lukáš Radil snažil zpoza brány překvapit lehce dezorientovaného gólmana Sparty. Puk projel nikým neatakován podél brankové čáry.
V polovině první části se přes celé hřiště prohnal Robert Kousal, jeho přihrávku před bránu však zachytil pouze domácí obránce.
První vážnější šanci si hosté vytvořili během signalizovaného vyloučení Lukáše Poskočila. Veškeré pokusy sparťanů pochytal Filip Landsman. Hosté si v přesilové hře nevytvořili žádnou větší šanci. Naopak po chybě Václava Čížka se sám na gólmana hnal Jan Semorád. Zakončení se mu nepovedlo a brankář si puk s přehledem pohlídal.
V 15. minutě následovala další početní výhoda hostů. V tomto oslabení se přes pár slibných šancí Sparty domácí ubránili. V závěru úvodní dvacetiminutovky měli více ze hry hráči Sparty, ale vedoucí branku se jim vstřelit nepodařilo.

Do druhé části nevstoupili Východočeši nejlépe. Hned na začátku chybovali při rozehrávce, puku se zmocnil Miroslav Forman, ale proti skvěle chytajícímu Landsmanovi neměl šanci. Po zakončení narazil Forman bruslí do tyče a následoval jeho pád. Rozhodčí Vampola, který situaci sledoval z povzdálí, trochu nečekaně vyloučil pardubického brankáře, za kterého šel trest odsedět Filip Stoklasa.
Pražanům se tato přesilovka povedla využít zásluhou střely Jana Šváchy od modré. Pardubický gólman přes shluk hráčů nemohl puk vidět – 0:1.
Pardubičtí hráči se snažili o vyrovnání. Příležitost měli během přesilové hry. Žádný ze střeleckých pokusů v bráně neskončil.
Ve 36. minutě se ve zmatku před Pardubickou brankou nejlépe zorientoval Pavel Mrňa a dostal hosty do dvoubrankového vedení – 0:2!
Východočeši zabojovali a do konce třetiny se jim ve 37. minutě povedlo nejdříve snížit gólem Roberta Kousala, který po přihrávce Lukáše Radila vymetl šibenici – 1:2.
O minutu později dostal puk za brankovou čáru Lukáš Radil a domácí tak srovnali stav zápasu – 2:2.

Do třetí třetiny domácí vstupovali oslabeni o jednoho muže. Ale aktivní hrou nejen že ubránili domácí branku, ale dobyli i soupeřovu klec. Jan Semorád při oslabení vyslal dlouhý pas na Jana Buchteleho. Ten si brankáře blafákem položil a bezpečně puk uklidil do zcela odkryté horní poloviny branky – 3:2. V další šanci se ocitla trojice Kindl, Buchtele, Dobiáš. Proti dvou obráncům se tato trojice neprosadila.
Hosté se dočkali vyrovnání ve 46. minutě. Miroslav Forman prostřelil od modré Landsmana – 3:3!
Z vyrovnaného skóre se hosté dlouho neradovali. Během chvilky byli správně vyloučeni dva hráči Pražanů a Pardubicím se naskytla možnost skoro dvou minut hry pět na tři. Početní výhodu zužitkovali po půl minutě. Jmenovitě se o to postaral pumelicí od modré Jan Zdráhal po přihrávce od Roberta Kousala – 4:3.
Přes veškerou snahu Pardubic o udržení stavu se Spartě povedlo opět srovnat, když po střele Petra Kafky z ostrého úhlu propadl puk trochu nešťastně za záda Pardubického gólmana – 4:4.
Blízko otočení stavu ve prospěch hostů byl Pavel Mrňa. Z bezprostřední blízkosti nastřelil tyč. Na druhé straně se rozezněla také branková konstrukce. Tentokrát po střele Jana Buchteleho. Ke konci základní hrací doby nechtěl nikdo z hráčů udělat zbytečnou chybu a všichni čekali na prodloužení.

Během prodloužení měli více šancí hosté. Ve 3. minutě nastavení musel proti nebezpečné střele Tomáše Hájka zasahovat lapačkou pohotový Landsman. Další obrovskou šanci měli hosté po hrubé chybě Lukáše Poskočila. Jeho hrubku zachraňoval výborný gólman Pardubic.
Domácím se povedlo dostat puk ze svého pásma, ale ne nadlouho. Domácí obrana opět chybovala a za Landsmana musel zaskočit Ugo Dobiáš.
Sedmdesát minut hry ale vítěze nenašlo, a tak musely rozhodnout samostatné nájezdy.

V nich exceloval domácí gólman Filip Landsman, který pochytal všech pět nájezdů! Za Pardubice se prosadil pouze kapitán Robert Kousal a připsal si vítězný gól a svou druhou branku v tomto utkání – 5:4.

Pavel Rohlík (HC Pardubice): "Náš začátek byl dnes nejhorší z poslední doby. Na hráčích byla patrná velká nervozita, která byla až zbytečná. 0:2 jsme tedy prohrávali, byli jsme v těžké situaci, do patnácté minuty druhé třetiny jsme měli prakticky jedinou střelu na branku. Spadly nám tam dva šťastné góly, kterými jsme vyrovnali na 2:2. Úvod třetí třetiny byl z naší strany parádní, vedli jsme 3:2, ale pak jsme opět zaváhali v disciplíně a zase jsme inkasovali nešťastný gól. Opět jsme se zvedli a proměnili přesilovku pět na tři, po kterém Sparta zase vyrovnala. Asi to bylo spravedlivé, Pražané byli první půlku lepší a zápas skončil spravedlivě 4:4 po základní hrací době. V prodloužení jsme měli i štěstí, Sparta v něm měla více štěstí, to nás podržel brankář Landsman. Penalty jsou loterií, naštěstí nám Robert Kousal vstřelil gól a Filip všechno pochytal. Jsme všichni moc rádi, že se nám vstup do čtvrtfinále povedl."