VIT - SPA 1:5 - Na Vítkovice se Spartě daří!

50., úterý 24. 2. 2015
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Dolejš (22. Šindelář) – Kovář, Stehlík, Zíb, Dlapa, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor – Szturc, Hlinka, Olesz – Huna, Roman, Svačina – Svoboda, Burger, Němec – Vandas, Húževka, Kucsera. Trenér: Ladislav Svozil.
Sparta: Novotný – Piskáček, Polášek, Ďaloga, Hrbas, Eminger, Barinka, Bílek – Přibyl, Hlinka (A), Buchtele – Kumstát, Pech, Rolinek (C) – Forman, Cingel, Sabolič - Réway, Volek, Dvořáček - Černoch. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 52. Olesz (Stehlík, Svačina) - 20. Rolinek (Barinka), 22. Rolinek (Kumstát, Polášek), 37. Pech (Rolinek, Barinka), 41. Rolinek (Pech), 47. Volek (Pech, Polášek). Rozhodčí: Pešina, Pavlovič – Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 7060. Střely na branku: 22:18. Průběh utkání: 0:5, 1:5. Nejlepší hráči utkání: Stehlík - Rolinek.
Sparťané opět potvrdili, že v duelech s Vítkovicemi se jim daří na jedničku. Porazili je už posedmé v řadě, v této sezoně počtvrté ze čtyř pokusů. Na první hattrick ve sparťanském dresu dosáhl na ledě Ostravy kapitán Tomáš Rolinek, další dva góly přidali Dominik Volek a Lukáš Pech. Domácím se povedlo zásluhou Rostislava Olesze pouze snížit na konečných 1:5.

Do duelu na ostravské půdě vstupovali sparťané ve značně pozměněné sestavě, na už tak rozsáhlou marodku totiž po zápase s Pardubicemi přibyli útočník Klimek a obránce Ďaloga. Na led se naopak vrátil mladý Réway. První navštívenku směrem na Novotného vyslal Němec, sparťanský gólman jeho pokus dobře viděl a ukryl ho v lapačce. Na druhé straně zahrozil z pravé strany Přibyl, ale Dolejš kotouč vykopl betonem. Vítkovičtí měli v následujících minutách převahu, kterou umocnila přesilová hra po útočném faulu Réwaye.

V jejím úvodu se sice sparťanská čtveřice skvěle bránila, ale ve druhé polovině početní výhody už se domácí dostali do velkého tlaku. Největší šanci si vytvořili střílející Svačina a dorážející Zíb, ale Novotný oběma pokusům odolal. I dál byl ostravský tým aktivnější a dočkal se i druhé přesilovky, kterou ovšem předčasně ukončil Szturcův faul. Sparťané tak v závěru prvního dějství hráli zkrácenou přesilovou hru a dokázali v ní jít do vedení. Barinkovu ránu od modré čáry tečoval před Dolejšem kapitán Tomáš Rolinek.

Hned v úvodu prostřední části potvrdil Tomáš Rolinek, že na Vítkovice se mu v této sezoně extrémně daří. Další gólovou akci načal Polášek, který pasem až od vlastní branky našel na útočné modré Kumstáta. Ten předal kotouč sparťanskému kapitánovi a jeho střelu přes obránce si nešťastně srazil lapačkou za svá záda gólman Dolejš. Po tomto kiksu ho v brance Vítkovic nahradil Šindelář. Druhý inkasovaný gól jako by domácí utlumil, moc dobře si neporadili s přesilovkou po faulu na Stehlíka a ani po jejím skončení neměl Novotný příliš práce.

Brzy se ale Vítkovičtí oklepali a znovu se vrhli do útoku, velkou šanci si připsal čtvrtý útok Ostravanů, Novotný ale opět odolal. A ve 37. minutě se mohl radovat ze třetího gólu svých spoluhráčů, ve kterém měl opět hokejky druhý sparťanský útok. Rolinek poslal rychlou přihrávku na Lukáše Pecha na pravém kruhu. Ten pohotově pálil a jeho rána prošla mezi tyčkou a betonem přesouvajícího se Šindeláře do sítě. Šlo už o 74. přesilovkový gól Sparty v sezoně. Poté ale přišla kritická situace, kdy byli souběžně vyloučeni Hrbas a Forman, a domácí tak měli k dispozici plné dvě minuty v pěti proti třem. Sparťané se ovšem dokázali ubránit.

3
Kapitán TOMÁŠ ROLINEK si proti Vítkovicím připsal hattrick!

Do třetí části vstoupili sparťané skvěle a rázně utnuli vítkovické naděje na zvrat. Po necelé minutě zkompletoval Tomáš Rolinek jako třetí sparťan v aktuální sezoně po Klimkovi a Saboličovi hattrick! Šindeláře překoval backhandovým pokusem mířícím nad jeho levý beton. Ačkoliv se Vítkovičtí pokoušeli alespoň o snížení nepříznivého stavu, nebylo jim přáno. Když už se dostali do šance, zastavil je buď Novotný, nebo v případě Svobody tyčka. Sparťané měli naopak štěstí a přidali pátou trefu. Únik dvou na jednoho zakončoval po nabídce Pecha Dominik Volek, který puk u pravé tyčky Šindelářovy klece propasíroval puk do sítě, a dosáhl tak na svůj druhý extraligový gól.

Nakonec se Vítkovice dočkaly alespoň čestného úspěchu, když snížil tečí Stehlíkovy rány Rostislav Olesz. Jeho gól padl dvě sekundy po návratu prvního ze dvou vyloučených sparťanů na led, a tedy již v klasické početní výhodě pět na čtyři. Stav 5:1 pro Spartu už v ostravské ČEZ areně vydržel až do závěrečného hvizdu. Pražané tak získali ze čtyř vzájemných zápasů v této sezoně čtyři výhry a 11 ze 12 možných bodů. Zápas ale měl i negativa, nedohráli ho totiž Přibyl ani Černoch.

Ladislav Svozil (HC Vítkovice Steel): Náš výkon se nedá ani hodnotit. Dneska to byla katastrofa. První třetina byla ještě jakžtakž, Sparta možná byla ještě trochu unavená z cesty a nebyli jsme pod takovým tlakem. Nevytvořili jsme zhola nic. Myslel jsem, že jsem si to utkání vybrali v Litvínově, kde to nebylo ono, ale dneska to bylo ještě horší.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): V první třetině jsem nehráli tak dobře. Pomohl nám ale první gól na konci první třetiny z přesilovky. Ve druhé třetiny jsme odskočili na rozdíl tří branek a poměrně jsme kontrolovali hru. Pro soupeře už to bylo těžké, dokázali jsme navíc i odbránit dlouhé oslabení tři na pět a to bylo taky důležité. Na začátku třetí části jsme přidali čtvrtý gól a tím jsme definitivně rozhodli.