VIT - SPA 3:2 - Bez bodu i z ledu Vítkovic

11., pátek 12. 10. 2012
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Málek - Malík, Rehák, Sloboda, Barinka, R. Polák, Voráček, Sedlák - Ujčík, Burger, Szturc - Huna, Roman, Klimek - Šedivý, R. Hruška, Walker - T. Káňa, Kucsera, Svačina. Trenéři: Trličík a Moták.
Sparta: Neuvirth - Milam, Krstev, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava - Tenkrát, J. Hlinka, I. Rachůnek - Ton, Simon, Foster - Bahenský (41. Jánský), Vantuch, T. Rachůnek - Luňák, Přibyl, Forman. Trenéři: Sýkora a Votruba.
Branky a nahrávky: 15. Ujčík (Burger, Szturc), 20. Szturc (Malík, Burger), 25. Kucsera (Svačina, T. Káňa) - 10. Milam (Vantuch), 36. Sičák (Forman). Rozhodčí: Trombík, Hradil - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5161. Střely na branku: 41:35. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2.
O s t r a v a - Černá série Sparty se protahuje už na devět zápasů bez zisku bodu. Na ledě Vítkovic šli Holešovičtí sice zásluhou Milama do vedení, ale domácí třemi góly průběh duelu otočili. Na rozdíl jediné branky už jen snížil při své premiéře v dresu Sparty obránce Sičák.

V duelu s Vítkovicemi se v dresu Sparty poprvé představili obránci Vladimír Sičák a Petr Hořava. A Pražané i s nimi šli po přežitém oslabení už po minutě a půl jako první do vedení. Vantuch vyhrál buly směrem k modré čáře, kde si pro puk dojel obránce Troy Milam a dělovkou prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

Hned z prvního útoku po gólu hrozil na druhé straně Šedivý, ale Neuvirth mu na poslední chvíli puk vypíchl. V 15. minutě už ale i on inkasoval. Viktor Ujčík ujížděl s Burgerem ve dvou na jednoho, po pádu sparťanského obránce už de facto ve dvou na nikoho a bez problému po křižné přihrávce vyrovnal. A obrat stihli Ostravané dokonat ještě před první sirénou. Osm sekund před koncem prvního dějství využil přesilovou hru Roman Szturc, když se prosadil z několikáté dorážky v pořadí.

Hned zkraje prostřední části se sparťané znovu museli bránit početní výhodě domácích. A tlak Vítkovic sílil, Walker se dvakrát po sobě ocitl ve vyložené příležitosti. Ve 26. minutě už po nepřehledné skrumáži před Neuvirthem

Lukáš Kucsera zvyšoval na 3:1. Nadějně se rozvíjející akci Sparty při vyloučení Huny obětavě zastavil obránce Sloboda. Možná až příliš obětavě, vrhl se na led a brusle soupeře mu uštědřila řeznou ránu v obličeji.

Naději pro Pražany vykřesal ve 36. minutě Vladimír Sičák, který se tak prosadil hned při své premiéře v rudém. Domácí Malík ho navíc následně hodil na Málka a vyfasoval trest za hrubost. Ostravané si ještě před druhou přestávkou mohli vzít dvoubrankový náskok zpět, Ujčík ale nadvakrát neuspěl.

Zkušený útočník se procpal i do první šance třetí dvacetiminutovky, ale sparťanský gólman byl opět úspěšnější. Snížení ale sparťany nabudilo a domácí obrana začala mírně zmatkovat. V důsledku toho se hosté začali mnohem častěji objevovat v dobrých střeleckých příležitostech a přečísleních u Málka.

Čas na vyrovnání se ale rychle krátil, Sparta se navíc ochudila o dvě minuty hry v pěti na obou stranách po faulu Philippa. Závěrečná power play se jí navíc vůbec nevydařila a jen smůla Vítkovických zapříčinila, že nezvýšili vedení do odkryté klece. Gól nepřinesl ani závar před Málkem v posledních vteřinách, a tak se sparťanská série bez bodu natahuje už na devět zápasů.

Zdeněk Moták (Vítkovice): Špatně jsme do zápasu vstoupili, čekali jsme, co s námi Sparta provede. Krásně se nám ale podařilo utkání otočit osm sekund před koncem třetiny. Ve druhé třetině jsme měli dost šancí na to odskočit na větší brankový rozdíl. Na takové situace hoříme. Je problém, že nedáváme góly, kterými bychom odskočili a měli pak více klidu pro hru. Sparta pak dala na 2:3 a znovu jsme se dostali pod tlak toho, že nesmíme udělat chybu. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že nebudeme jen bránit, ale trošku jsme panikařili, naštěstí výhru jsme udrželi.

Jan Votruba (Sparta): Měli jsme dobrý vstup do utkání co se týče vstřeleného gólu. Kdybychom odskočili na 2:0, kdy jsme netrefili prázdnou branku, asi by to vypadalo jinak. To se nepovedlo a v závěru první třetiny Vítkovice vstřelily vítězný gól, kdy jsme udělali taktickou chybu. Ve druhé třetině Vítkovice předváděly silový náročný hokej, dobře forčekovaly a my jsme s tím měli problémy. Padl z toho i třetí gól. Pak jsme se ale ještě dostali do zápasu. V třetí třetině jsme opticky měli více ze hry, což bylo ale asi způsobeno i tím, že Vítkovice bránily střední pásmo. V závěru jsme mohli vyrovnat, ale náš hráč špatně trefil puk.