31. 1. 2012 | Marcela Volfová

VIT - SPA 3:2sn - Vyrovnané utkání rozhodl v samostatných nájezdech vítkovický Szturc

45., úterý 31. 1. 2012
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Málek (Šindelář) - Ondrušek, Trnka, Malík, Voráček, Kudělka, Ovčačík, Punčochář -Šedivý, Ujčík, Szturc, Burger, Hlinka, Hruška, Klimek, Káňa T., Pohl, Strapáč, Káňa J., Štefanka, Húževka
Sparta: Pöpperle (Falter) - Sersen, Košťálek, Milam, Kasík, Kočí, Kučný, Husák - Rachůnek I., Broš, Pacovský, Tenkrát, Bližňák, Ton, Rachůnek T., Foster, Treille Y., Treille S., Lapšanský, Jánský
Branky a nahrávky: 17. Szturc (Malík, Šedivý), 39. Szturc (Ondrušek), rozhodující nájezd Szturc - 3. Lapšanský (Jánský), 21. Ton. Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Barvíř, Blüme Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5153. Střely na branku: 30:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.
Sparta góly Lapšanského a Tona v utkání dvakrát vedla, ale Vítkovice pokaždé dokázaly zásluhou Szturce vyrovnat. O vítězi tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy, ve kterých byl úspěšnější domácí tým. Rozhodující nájezd proměnil Roman Szturc, který si v zápase připsal hattrick.

Utkání začalo lépe pro hostující Spartu, která se po třech minutách hry ujala vedení. Adam Lapšanský se dostal za vítkovickou obranu a propasíroval puk za Málkova záda. Jeden z vítkovických obránců ještě vyškrábl kotouč z branky, ale rozhodčí po konzultaci s kolegou u videa gól potvrdil. Další sparťanskou branku mohl přidat Sacha Treille, který proklouzl vítkovickou obranou a tvrdou střelou prověřil Málkovu pozornost. Vítkovice se do první vážné příležitosti dostaly až po sedmi minutách hry, když se pokusil z mezikruží prosadit Ovčačík, ale jeho střela mířila pouze do Pöpperleho. Na druhé straně byl v slibné příležitosti Broš, který se po krásném průniku ocitl až před Málkem. Sparťanský kapitán se rozhodl pro přihrávku najíždějícímu Pacovskému, tomu ale puk utekl. Obrovskou šanci měl na své hokejce vítkovický Burger, po vhazování se dostal až před sparťanskou branku, ale ani nadvakrát nedokázal Pöpperleho překonat.

Vyrovnání přišlo tři minuty před koncem první části. Malík nahodil puk před sparťanskou branku a odražený kotouč dorazil za Pöpperleho Roman Szturc. Vyrovnávací branka domácí tým nakopla a hráči Vítkovic se dostávali do slibných šancí. Trnka vyslal na Pöpperleho tvrdou střelu od modré, kterou sparťanský brankář s obtížemi vyrazil k tyči. Úspěch neslavil ani Ujčík, který byl v dobré šanci přerušen závěrečnou sirénou.

Sparta začala druhou třetinu stejně dobře jako tu první. Hostující tým sice hrál v oslabení, ale po chybě vítkovického beka Malíka se do úniku dostal Petr Ton. Málek jeho střelu vyrazil, ale puk se odrazil zpět ke sparťanskému útočníkovi, který objel branku a zasunul kotouč do odkryté brány. Vítkovice se ze všech sil snažily o vyrovnání, a tak se Pöpperle v brance nenudil. O překonání sparťanské jedničky se pokusil Strapáč, ale ani jeho střela, ani následná dorážka nesměřovala za brankovou čáru. Úspěšný nebyl ani po Burgerově přihrávce Jan Káňa, kterému puk v klíčové chvíli přeskočil hokejku. Na druhé straně krásně přihrál Tenkrát Tonovi, kterého ale Málek skvěle vychytal. Stejně jako v první části se Vítkovice dočkaly vyrovnání v závěru třetiny. Ondrušek parádní přihrávkou nahrál na modrou Romanu Szturcovi, který prostřelil Pöpperleho a druhou brankou v utkání vyrovnal stav zápasu.

Gól do šatny nastartoval domácí tým, který v úvodu třetí části hýřil větší aktivitou než Sparta. Do dobré šance se dostali Štefanka a Klimek, ale Pöpperle jejich úmysl vystihl. Sparta vážně zahrozila až v polovině třetiny, Yorick Treille se dostal těsně před Málka, ale puk mu před vítkovickým gólmanem unikl z hokejky. Poslední pětiminutovka přinesla dvě obrovské šance Vítkovic. Nejprve prokličkoval sparťanskou obranou Šedivý. Jeho první střelu Pöpperle vyrazil, ale puk se dostal zpět k Šedivému, který ale nedokázal kotouč doklepnout do odkryté branky a úspěšný nebyl ani dorážející Szturc. Následně přišel další závar před sparťanskou brankou, ale při Pöpperlem stálo štěstí, ani Ujčík, ani Burger nedokázali své obrovské šance využít. Vyrovnaný stav dovedl utkání do prodloužení. To Sparta z velké části odehrála v oslabení, ale Vítkovice nedokázaly najít recept na dobře chytajícího Pöpperleho. O vítězi tak musely rozhodovat samostatné nájezdy. V nich byly úspěšnější Vítkovice, když v páté sérii proměnil rozhodující nájezd Roman Szturc, který si tak připsal první hattrick v extralize. Sparta si odváží z Vítkovic pouze bod za prohru 2:3 po samostatných nájezdech.

Zdeněk Moták (Vítkovice): "Myslím, že diváci viděli kvalitní sport. Bylo to dramatické utkání, šance na obou stranách, oba týmy mohly odskočit do většího rozdílu. My jsme bohužel zaspali první třetinu. Byli jsme ustrašení, že je tady lídr extraligy. Neměli jsme navrch, ale bylo štěstí, že to bylo po první třetině 1:1. Do třetí třetiny už jsme ale šli s tím, že chceme více než bod a to se podařilo. Dvou bodů proti Spartě si opravdu ceníme, navíc jsme podali velice dobrý výkon."

Richard Žemlička (Sparta): "První třetinu jsme odehráli velice dobře, mohli jsme toho více využít. Ale od druhé půlky zápasu měly více ze hry Vítkovice a zásadní asi byla situace, kdy Vítkovice vyrovnaly na 2:2. Měli jsme štěstí, že Vítkovice nedaly vítězný gól už před koncem normální doby. Totéž se dá říct i o prodloužení, kdy jsme se nechali vyloučit a hráli v oslabení. Nevyšly nám pak nájezdy, ve kterých jsme zkoušeli nové hráče."