VIT - SPA 7:3 - Odveta přinesla vysokou prohru

29., pátek 8. 12. 2017
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Bartošák - Sloboda, Klok, Hrbas, Baranka, Trška, Krenželok - Bartovič, Lev, Olesz - Szturc, Roman, Květoň - Zdráhal, Kolouch, Kucsera - Stránský, Jáchym, Kurovský.
Sparta: Kváča (41. Honzík) - Michálek, Pavelka, Kalina, Švrček, Dvořák, Nedomlel, Piskáček - Jarůšek, Vrána, Říčka - Forman, Hlinka, Reichenberg - Kudrna, Klimek, Kumstát - Uher, Černoch, Smejkal.
Branky a nahrávky: 6. Klok (Stránský), 15. Roman, 22. Květoň (Baranka), 29. Kurovský (Jáchym, Stránský), 39. Olesz (Bartovič, Lev), 42. Szturc, 48. Lev (Baranka, Sloboda) – 32. Kudrna (Říčka), 37. Reichenberg (Jarůšek, Vrána), 39. Kudrna. Rozhodčí: Müllner, Snášel – Lederer, Kollár. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8 036. Střely na branku: 31:39. Průběh utkání: 4:0, 4:3, 7:3. Nejlepší hráči utkání: Šimon Stránský - Andrej Kudrna.
Odveta za úterní domácí prohru se sparťanům vůbec nevydařila. S Vítkovicemi prohráli již posedmé v řadě a navíc inkasovali hned sedm branek, o které se podělili Petr Kváča a David Honzík. Naději sparťané vykřesali v utkání pouze jednou, a to v závěru druhé třetiny, kdy ze stavu 0:4 stáhli náskok soupeře na 3:4. Ostravané ale ještě před přestávkou přidali pátý zásah. Třetí třetinu už si pohlídali a prosadili se ještě dvakrát.

Sparťané čelili Vítkovicím znovu jen tři dny po úterní dohrávce, ve které prohráli 2:4. V brance Pražanů opět nastoupil v rámci střídavého startu českobudějovický Kváča, do sestavy se po zranění vrátili útočník Klimek a obránce Piskáček. Ani tentokrát sparťané nezačali dobře a v páté minutě už prohrávali. Obránce Lukáš Klok se vydal podpořit útok, zpracoval si přihrávku od Stránského a mezi kruhy pálil mezi obránci do horní části branky.

Sparťané mohli odpovědět během dlouhé signalizované výhody a následné přesilovky. Tváří v tvář Vránovi se ale zaskvěl Bartošák, který o chvíli později dobře viděl a pokryl i Hlinkovu střelu. V 15. minutě přišla nešťastná chvíle pro Michálka. Ondřej Roman se totiž dostal po své střele znovu k puku, vracel ho za gólmanovým tělem do brankoviště a sparťanský bek si ho smolně srazil do vlastní branky. V závěru třetiny měli Vítkovičtí tlak, který vyvrcholil Oleszovou tyčkou a poté přesilovkou, kterou sparťané dokázali přestát.

Úvod druhé dvacetiminutovky přinesl třetí vítkovický gól. David Květoň si najížděl do palebné pozice, dlouho míchal pukem, až nakonec zacílil a trefil se přesně. Sparťané se naopak neprosadili ani v další přesilovce a přišel trest v podobě čtvrtého zásahu do Kváčovy branky, o který se postarala vítkovická čtvrtá útočná formace. Po individuální akci Stránského se dostal k dorážce Daniel Kurovský. A mohlo být ještě hůře, když Pavelku na trestné lavici doplnil po zbytečném seknutí soupeře Vrána a Ostravané měli minutu a tři čtvrtě přesilovky pět na tři. Tu ale sehráli dost rozpačitě.

A dvě sekundy před návratem druhého vyloučeného sparťana na led dokonce inkasovali! O třetí sparťanský gól v oslabení v sezoně se po Říčkově vypíchnutí puku postaral Andrej Kudrna, který samostatný únik zakončil střelou na lapačku. Gólové hody pokračovaly a Sparta konečně využila přesilovku. Alexander Reichenberg se štěstím vykopl puk soupeři, Jarůšek mu ho rychle vrátil na hokejku křižnou nahrávkou a norský forvard střílel do odkryté části branky.

O minutu později už Sparta ztrácela jen gól! Trška zkazil rozehrávku a namazal přímo na hůl Andreji Kudrnovi, který podstřelil padajícího obránce i brankáře Bartošáka. Prosadil se podruhé v utkání a podvanácté v sezoně. Tentokrát ale přišla blesková odpověď Vítkovických, kteří se minutu před přestávkou opět vzdálili na dva góly. Postaral se o to sklepnutím puku ze vzduchu Rostislav Olesz.

Do třetí třetiny nastoupila Sparta v brance s Honzíkem a střídající gólman nezažil šťastný vstup do utkání. Roman nabízel kotouč před brankou, Honzík ho ztečoval svou hokejkou do vzduchu k Romanu Szturcovi a ten puk prostrčil pod sparťanským gólmanem. Obránce Dvořák ještě zkoušel kotouč odpálit z brankové čáry, ale nestihl to, jak potvrdil videorozhodčí.

A Ostravané nakonec překonali svůj střelecký zápis z prvního vzájemného utkání v sezoně, kdy se prosadili šestkrát. Sedmý gól totiž přidal Jakub Lev, nejlepší střelec Vítkovic. A nebýt parádního Honzíkova zákroku proti Stránskému, mohli si domácí připsat i osmý zásah. V přesilové hře Vítkovic Spartu zachránila při Oleszově střele tyčka. Skóre 7:3 pro domácí tak vydrželo až do závěrečného hvizdu.

Pavel Trnka (Vítkovice): „Bylo to divácky atraktivní utkání, pro trenéry už spíše tolik ne. Byla tam spousta chyb. Jsme ale rádi za vítězství. Bohužel jsme si to za stavu 4:0 zbytečně zkomplikovali a vypadalo to, že chceme vyučovat hokej. Každopádně jsme to i přesto zvládli a jsme rádi za tři body.“

Jaroslav Nedvěd (Sparta): „Za stavu 0:4 jsme nesložili zbraně a dokázali se znovu dostat do hry. Ale zase prohraným soubojem ve středním pásmu jsme ztratili puk a naopak šikovností Olesze, který to baseballově napálil pod břevno, nám domácí zase odskočili na dva góly. Domácí se znovu dostali do euforie a hned ve druhé minutě třetí třetiny dali další gól. Pak už se zápas víceméně dohrával.“