ZLN - SPA 0:5 - Sparta si ve Zlíně zastřílela

47., pátek 17. 2. 2017
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Kašík – Marušák (A), Řezníček, Matějíček, Blaťák, Žižka (A), Horák – Šťastný, Holík, Říčka – Bukarts, Popelka, Veselý (C) – Okál, Chytil, Kubiš – Ondráček, Ostřížek, Honejsek. Trenér: Robert Svoboda.
Sparta: Pöpperle – Gernát, Mikuš, Švrček, Kalina, Eminger, Piskáček, Nedomlel – Řepík, Vrána (A), Hlinka (C) – Klimek, Smejkal, Buchtele – Forman, Pech, Kumstát (A) – Kudrna, Cingel, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 33. Řepík (Vrána, Hlinka), 40. Buchtele (Smejkal), 44. Uher (Cingel, Švrček), 50. Kumstát (Pech, Kalina), 52. Forman (Kumstát, Pech). Rozhodčí: Čech, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 204. Střely na branku: 31:32. Průběh utkání: 0:5. Nejlepší hráči utkání: Petr Holík - Petr Vrána.
Konečné účtování se Zlínem v základní části přineslo Spartě devět bodů za tři výhry. Tu poslední přidali sparťané na ledě ševců, kde se na úvodní gól čekalo až do 33. minuty. Prosadil se Michal Řepík, v závěru druhé třetiny přidal druhou trefu Jan Buchtele. Ve třetí třetině už si Pražané v poklidu hlídali tři body a přidali ještě další tři góly za záda zlínského gólmana Libora Kašíka.

Sparta vstoupila ofenzivně naladěna a s velkou chutí do utkání proti žlutomodrým Beranům. Řepík s Klimkem zaměstnali domácího gólmana hned v prvních vteřinách hry. Kašík sice na začátku kotouč chvíli hledal ve své výstroji, přes brankovou čáru ale nepropadl. Švrček poté nahodil kotouč od modré a brankář domácích musel vytáhnout další zákrok. Na vyloženě gólovou situaci se ale čekalo dál.

Po Cingelově vyloučení si domácí zahráli první přesilovku, v jejímž úvodu Vrána podržel kotouč a nahodil jej až za Kašíkovu bránu. Z prostoru vlastní třetiny pak vyrazil Bukarts, který v obrovské šanci nastřelil pouze boční síť. Svižný úvod podpořilo i uvolnění Honejska, ten se trefil jen těsně vedle pravé tyčky.

Suverénní šance Beranů přišla až o chvíli později, kdy se Matějíček prodral před Pöpperleho, předložil ukázkovou nahrávku na Šťastného a ten v následném zkratu minul prázdnou bránu. Smůla se domácích držela dál. Velký tlak svého týmu Bukarts zakončil i přes špatný úhel střelou do tyče a s tím sparťanům došla trpělivost. Přešli do protiútoku vedeným Řepíkem a Gernátem, aby se první jmenovaný trefil jen těsně vedle levé tyčky Kašíkovy brány.

Druhá třetina začala Marušákovou střelou od modré, Eminger se ale na brankovišti včas zorientoval a kotouč uklidil do bezpečí. Na chvíli to byla poslední akce ze strany domácího týmu, který měl později problémy dostat se z vlastní třetiny kvůli úspěšnému forčekingu Sparty. Zlín během následujících dvou minut Piskáčkova trestu nadále gólově mlčel a dopředu se dostal Vrána. V ideální střelecké pozici ale nedokázal kotouč zpracovat a Kašík před dorážkou včas sklapl betony. Oba týmy předváděly rychlý pohledný hokej bohatý na dramatické situace.

Spartě se pak podařilo to, co domácím nebylo souzeno. Otevřela skóre po ideální přihrávce Vrány Michalu Řepíkovi, a Zlín tak doplatil na své nevyužité šance. Berani ostrouhali i v další přesilové hře, když znovu nastřelili jednu z tyčí sparťanské klece. Pro Pražany byli více než vyrovnaným soupeřem, hráli disciplinovaně, ale solidní smůlu ze sebe nedokázali setřást ani ve druhé třetině. Nastřelená tyč čekala po nevydařené Blaťákově rozehrávce i na Jana Buchteleho, který ale na rozdíl od domácích hráčů dokázal vrátit kotouč za Kašíkova záda, jenž se nestihl přesunout zpátky mezi tři tyče.

Sparta předváděla produktivní výkon i v poslední třetině. Nechávala domácí hrát, nastřelovat svoji brankovou konstrukci, ale byla to ona, kdo udělil lekci z produktivity. Pražané si po nedovoleném atakování Smejkala poprvné zahráli v početní výhodě, ve které čaroval nejprve Pöpperle. Rychle po buly pak od modré nahodil Švrček a Dominik Uher následně uklidil puk do zpola zakryté brány.

Další branka Sparty přišla zčistajasna po dobré práci Pecha, který našel Petra Kumstáta v předbrankovém prostoru, a ten pak neomylně zavěsil pod horní tyčku Kašíkovy klece. Utrpení Beranů ale nebralo konce. Po chladnokrevném zakončení Miroslava Formana se Sparta definitivně zrehabilitovala po své nedávné porážce na vlastním ledě a domácím nezbylo nic jiného, než zápas důstojně dohrát. Cesta do elitní desítky se tak Ševcům po pěti inkasováních znatelně zkomplikovala.

Robert Svoboda (PSG Zlín): „Pro nás to je asi krutý výsledek. Vstup do utkání se nám vydařil, půlku zápasu jsme hráli to, co jsme chtěli. Bohužel jsme nedali gól a bez toho to nejde. Trefa na 0:2 byla zlomová, Sparta je silný mančaft, kterému už jsme ve třetí třetině nemohli konkurovat.“

Jiří Veber (HC Sparta Praha): „Měli jsme v první třetině velké štěstí, jelikož soupeř snad třikrát mohl dát gól do prázdné branky. Naštěstí jsme dali ke konci druhé třetiny dva góly a zbytek utkání už jsme dohráli přesně tak, jak jsme měli. Každopádně hokej se musel divákům líbit, soupeři jsme nabídli dost šancí.“