ZLN - SPA 6:5 - Bláznivá přestřelka pro Zlín

25., pátek 29. 11. 2013
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Horčička (19. Štůrala) - Marušák, Horák, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Urbanec - Balaštík, Leška, Veselý - Kubiš, Holík, Čech - Honejsek, Čajánek, Köhler - Ondráček, Melenovský, Sedláček. Trenér: Rostislav Vlach.
Sparta: Král (26. Pöpperle) - Pilař, Krejčík, Švrček, Kubát, Sičák, Philipp, Gřegořek - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 4. Tesařík (Honejsek, Čajánek), 21. Honejsek (Čajánek, Köhler), 23. Balaštík (Leška), 25. Leška (Veselý), 26. Čech (Holík), 59. Zámorský (Leška) – 5. Pilař (Ton), 9. Rolinek (Hlinka, Ton), 18. Švrček (Krejčík, I. Rachůnek), 19. Pilař (Hlinka, Klimek), 38. Pech (Kubát, Krejčík). Rozhodčí: Pešina, Kalivoda – Hejl, Kajínek. Vyloučení: 9:9. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 5150. Střely na branku: 37:31. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 5:4, 5:5, 6:5. Nejlepší hráči utkání: Leška - Pilař.
Po čtrnácti utkáních s bodovým ziskem odjeli sparťané z ledu Zlína s prázdnou. A to po pořádně bláznivém průběhu! Zlín šel do vedení, ale Sparta mu do první přestávky nasázela čtyři góly. Během prvních šesti minut druhé části ale sama čtyřikrát inkasovala, a Zlín tak rázem vedl 5:4. O vyrovnání se postaral Pech a utkání, ve kterém oba týmy střídaly brankáře, už směřovalo do prodloužení. Minutu a čtvrt před sirénou ale nakonec vystřelil domácím tři body Zámorský.

Ve Zlíně dostal vůbec poprvé mezi tyčemi příležitost mladý gólman Tomáš Král a hned v úvodu musel čelit přesilové hře domácích. V té kapituloval těsně před návratem Švrčka na led, když si po pravé straně najel obránce Radim Tesařík a zužitkoval krásnou nahrávku spoluhráče, Král neměl šanci se tak rychle přesunout. Sparťané ale bleskově srovnali. Leška putoval na trestnou lavici a Karel Pilař nenápadnou střelou od modré čáry překvapil Horčičku, který pořádně neviděl.

500
na tuto metu v počtu kanadských bodů ve sparťanském dresu dosáhl JAROSLAV HLINKA

V deváté minutě už se vedoucí tým tabulky dostal do vedení. Čtvrtá lajna si aktivitou vynutila faul Kubiše, který potrestala první útočná formace. Ton našel Hlinku na kruhu, ten si počkal a kotouč poslal přesně na Tomáše Rolinka, kterému stačilo jen doklepnout puk za zlínského gólmana. Pro Hlinku to byl jubilejní 500. kanadský bod v dresu Sparty. Na ledě se dál jiskřilo a tím pádem také vylučovalo, při přesilovce domácích pět na tři zachránil Spartu při střele Lešky z úhlu Gřegořek, který zaskočil za Krále.

Nápor tak sparťané přežili a navíc přidali třetí branku. Jan Švrček vyjel z trestné lavice, dostal na útočnou modrou přesný pas od Krejčíka a v samostatném úniku tváří v tvář Horčičkovi si poradil skutečně mazácky, když našel mezírku mezi jeho betony. Po dalších 31 vteřinách už sparťané vedli 4:1. V signalizované výhodě dostal puk k pravé tyčce nikým nehlídaný Karel Pilař, jehož druhý gól v zápase znamenal střídání v brance domácích, kde se objevil Štůrala.

Zatímco závěr první části patřil Spartě, úvod té druhé ovládli Zlínští. Po minutě snížili zásluhou Antonína Honejska, jehož zásah ještě zkontroloval videorozhodčí. Po necelých dvou minutách už sparťané vedli jen o jednu branku. Král za brankou nedůrazně rozehrál, k puku se dostal Leška a poslal ho mezi kruhy na Jaroslava Balaštíka, který nezaváhal a trefil se pod víko. Velký tlak Zlína pokračoval dál, po další minutě a půl už bylo srovnáno. Domácí si vynutili faul a početní výhodu využili. Petr Leška obehrál sparťanského obránce, prodral se až před Krále a z bezprostřední blízkosti poslal puk za jeho záda.

Tím však bláznivá podívaná ještě zdaleka nekončila! Několik desítek sekund Zlínu stačilo k tomu, aby dokonal obrat z 1:4 na 5:4, a to za 279 vteřin ve druhé třetině. Střela Filipa Čecha z mezikruží pod břevno už byla na debutanta Krále příliš, takže přepustil místo zkušenému Pöpperlemu. Po pár minutách relativního klidu se ke slovu dostala pro změnu Sparta. Tomáš Rachůnek trefil břevno, velkou šanci neproměnil Forman. V přesilové hře už ale Štůrala kapituloval, vyloučení Zámorského potrestal střelou z velkého úhlu a poměrně velké dálky Lukáš Pech.

279
tolik vteřin Zlínu v bláznivém zápase stačilo k tomu, aby otočil z 1:4 na 5:4

Po dvou atraktivních třetinách, ve kterých padaly góly jako na běžícím pasu, byla třetí dvacetiminutovka poněkud klidnější. Na zlínské straně zahrozil Köhler, na té druhé Klimek. Po ráně Marušáka od modré čáry se sice podruhé v zápase prohlíželo video, které ale jen potvrdilo, že se puk odrazil od tyče. V přesilové hře Štůrala zase svůj tým skvěle podržel proti nadvakrát zakončujícímu Kubátovi. Poté už si oba týmy dávaly si pozor především na to, aby neudělaly zbytečnou chybu, která by je stála zápas.

Krizová chvíle pro Pražany nastala šest a půl minuty před koncem třetí třetiny, kdy ke Švrčkovi po pouhých 15 vteřinách zlínské přesilové hry přisedl také Philipp. Domácí tak hráli minutu a tři čtvrtě s výhodou dvou mužů. Nejen, že se díky zdi jménem Pöpperle ubránili, mohli dokonce jít do vedení! Tesaříkovi totiž přeskočil puk a Ivan Rachůnek se hnal na Štůralu, ten však jeho kličku pokryl.

Když už to vypadalo na prodloužení, přišel nečekaný úder Zlína. Leška vyhrál buly na Petra Zámorského který se od modré čáry trefil přesně k tyči. Časomíra v tu chvíli ukazovala minutu a 15 vteřin do konce. Ve sparťanské power play střílel nejprve od modré Gregořek, po vyloučení Zlína za vyhození puku v přesile šesti proti čtyřem i Pilař. Na hattrick však nedosáhl, Zlín tak ukončil sparťanskou sérii s bodovým ziskem po čtrnácti zápasech.

Juraj Jurík (Zlín): Utkání bylo dramatické, vývoj se přeléval z jedné strany na druhou. Tým se semknul a tohoto vítězství proti celku, jakým je Sparta, si moc vážíme. Brankář Tomáš Štůrala chytil příležitost za pačesy a jeho výkon nám pomohl k obratu. Za průběh a bojovnost jsme si výhru zasloužili.

Zdeněk Moták (Sparta):

Lehce nabytý náskok jsme lehce pozbyli. Obrat přikládám slabé koncentraci ve druhé třetině, do níž jsme vstoupili špatně a domácí po zásluze potrestali naše chyby. Potřebovali jsme, aby si Tomáš Pöpperle odpočinul, proto jsme poslali do branky Tomáše Krále. To se nám ale bohužel nevyplatilo, neboť ostatní hráči mu nepomohli. Byl to zápas plný střetů, dobrých akcí a s kvalitní diváckou kulisou.