Zlepšený výkon v obraně přinesl tři body

10., neděle 2. 10. 2005
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Bříza - Dobroň, Jan Hanzlík, Toman, Hlavačka, Černošek, Stehlík (21. Bolf) - Netík, Sivek, Špaňhel - Ton, Marek, Chabada - Kratěna, Jakub Šindel, Štrba - od 30. navíc M. Růžička, Vrbata, Dragoun
Zlín: Altrichter - Hamrlík, Blaťák, Vosátko, Zubíček, Galvas, Houdek, Nosek - Jenáček, Král, Melenovský - Okál, Kristek, Rachůnek - Mokrejš, Martin Čech, Záhorovský - Barinka (22. Kubiš), Kovář, Pištek.
Branky a nahrávky: 39. Sivek (Kratěna), 40. Chabada, 53. Ton (Marek), 59. Ton (Kratěna) - 20. Mokrejš (Záhorovský). Rozhodčí: Smeták - Michal Čech, Chytil. Vyloučení: 6:5, navíc Bříza 10 min., Stehlík (oba Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4114.
Po čtyřech nepodařených zápasech se sparťané opět radují. Domácí T-Mobile Arena zůstává neporažena také po desátém kole, tentokrát neuspěli zlínští Medvědi. Pražané zlepšili obrannou práci, semkli se a bojovným výkonem vydřeli vítězství 4:1.

Začátek zápasu se nesl ve vlažném tempu. Domácí hokejisté jakoby vyčkávali, s čím na ně vyrukuje Hamé. Zázraky se ovšem neděly, na defenzívě postavená hra Medvědů se opakovala i v nedělní podvečer. Hokej v první třetině se chvílemi stával až nudným. Vzruch nepřinesly ani přesilové hry, kterých bylo po celé utkání dosti. Hlediště poprvé vážněji zahučelo po obrovské chybě Altrichtera, kterou do prázdné branky nepotrestal Netík. Vzápětí Stehlík u mantinelu tvrdě atakoval Barinku a vyfasoval od sudího Smetáka přísný trest do konce utkání. V pětiminutové přesilovce do Břízovy lapačky pálil Blaťák, Král zblízka nepřehodil ležícího gólmana domácích. Sparťané hráli oslabení na výbornou a potvrzovali, že v této činnosti patří v extralize k nejlepším. V závěru mužstvo podržel znovu Bříza. Ve 20. minutě vystřelil Záhorosvský a Mokrejš chytrou tečí překvapil nejen sebe, ale také strážce domácí svatyně.

V úvodu druhého dějství provětral Břízovu lapačku rychlý Kristek, který pálil z pravého kruhu. Na trestné lavici seděl zadák Toman, když v brankovišti Pražanů zle operovali Melenovský s Králem. V téže minutě ujel obraně hostí Netík, svůj projektil namířil do masky Altrichtera. Rachůnek neuklidil do sítě vyražený puk Břízou, stejnou měrou oplácel po nahrávce Špaňhela mladý Šindel. Holešovičtí hráli chvílemi v útlumu a jen těžko překonávali střední pásmo. Paradoxně si nejvíce slibných příležitostí vytvářeli v oslabení. Na trestné lavici seděl Vrbata, když Štrba unikl obraně Medvědů a blafákem si vylámal zuby na rozkleku pohotového brankáře Hamé. Ve 39. minutě roztočila Sparta přesilovkový kolotoč na jehož konci stál zakončující Sivek. Vzápětí Marek ideálně našel Tona, který přebruslil všechny hráče, ale tváří v tvář Altrichterovi neuspěl. Přesto se Pražané do vedení ještě stačili dostat. Ve 40. minutě Chabada zblízka poslal kotouč pod padajícím brankářem do sítě.

Třetí třetinu odstartovala rána Růžička, na kterou odpovídal na druhé straně Kristek, jenž se obtočil okolo Dobroně. V početní výhodě zblízka nahoru mířil centr Král, Jenáček rozduněl jen zadní mantinel. První formace Medvědů předvedla také pohlednou kombinaci na jeden dotek, z první netrefil odkrytou klec Melenovský. Zlín působil lepším dojmem a ve třetí části bránící Spartu přehrával. Jeho touhu vyrovnat uťal v 53. minutě Ton, který elegantně obešel obránce Vosátka a střelou mezi betony poslal Spartu do dvoubrankového vedení. Zlín vzniklou situaci neunesl a domácí trestal fauly. Po řadě z nich se domácím naskytla výhodná přesilovka čtyři na tři. Pražané předvedli sérii přihrávek, ale ke střelbě se nedostali. Jediný pokus vyslal na Altrichtera Chabada. Za katrem pykal domácí Štrba, když se Holešovičtí opět radovali. Kratěna na modré čáre obral o puk obránce Medvědů a poslal do úniku Tona, který se blafákem do bekhendu nemýlil. Symbolickou tečku za utkáním udělal Bříza, jenž jako nejlepší hráč utkání, nádherně vychytal osamoceného Okála.

Jaromír Šindel (Sparta): S výsledkem jsme spokojeni. Potřebovali jsme po čtyřech nevydařených zápasech vyhrát a zvednout si sebevědomí, což se nám podařilo. Nastartovalo nás pětiminutové oslabení, při kterém jsme se správně nažhavili. Od té doby jsme hráli s větším nasazením než soupeř. I tentokrát jsme dělali chyby, ale bojovnost a kázeň v obranném pásmu se celkově zlepšila. Vynikající výkon podal Petr Bříza.

Ernest Bokroš (Zlín): Dnes jsem nespokojen s výsledkem i hrou. Myslím si, že nám dnes Sparta nabídla body, které si jen stačilo vzít z ledu. My jsme to nedokázali. Stačil jeden dvouminutový zkrat nebo nedisciplinovanost některých hráčů, kteří to chtěli vzít na sebe a udělali hrubky. Z naší strany to byl totální výpadek. Stejně jako v minulém zápase proti Vsetínu nám nešly ani přesilové hry. Ty byly v minulosti naší ozdobou, ale po odchodu řady hráčů, máme jen jednu pětku. A tu soupeř dokázal ubránit.