Akademie ČSLH

Sparta byla jedním ze šesti českých klubů, které obdržely v létě 2011 jako první v České republice statut Akademie ČSLH. Vlivem vstupu do projektu fungují na Spartě vysoce kvalitní mládežnické týmy. Důležitým aspektem je také spolupráce klubu se školami, v rámci které mají hráči víc času věnovat se jak tréninku, tak studiu. „Je to důležité pro jednoho každého hráče i pro hokej jako celek. Ve všech vyspělých hokejových zemích kromě těch postkomunistických je to obvyklé. U nás se to zatím zanedbávalo. Nesouhlasím se zažitým stereotypem, že čím hloupější člověk, tím lepší hráč. Myslím, že čím inteligentnější člověk, tím to může být i lepší hokejista,“ říká Pavel Geffert, sekretář mládeže HCS.

Pod jeho vedením a za spolupráce s řadou bývalých spoluhráčů, kteří působí jakožto trenéři napříč všemi mládežnickými kategoriemi, získala Sparta v sezoně 2013/2014 poprvé ocenění Nejlepší akademie ČSLH. „Klíčovými kritérii jsou výsledky mládežnických týmů v kategoriích juniorů, staršího a mladšího dorostu, počet hráčů v reprezentačních výběrech a v ligových soutěžích dospělých. Jsme dlouhodobě spokojeni se všemi akademiemi, ale v měřitelných oblastech byla Sparta prostě nejlepší,“ vysvětlil výběr Miroslav Přerost, vedoucí projektu akademií ČSLH.

„Jsme velice rádi, že naše akademie byla vyhodnocena jako nejlepší u nás. A je to pro nás zároveň závazek pokračovat v cestě, kterou jsme si nastavili,“ kvitoval Pavel Geffert. Tento závazek se Spartě podařilo po jednoleté pauze splnit opět v sezoně 2015/2016, kdy byla znovu vyhlášena Nejlepší akademií ČSLH. Kromě toho vychovala řadu hráčů, kteří podepsali kontrakt s týmem NHL. Jde například o Daniela Přibyla, Dominika Simona, Martina Réwaye či Jana Košťálka. Další odchovanci působí v mládežnických reprezentacích, do seniorského národního týmu se probojoval Miroslav Forman.

Licenci Akademie ČSLH musí kluby před každou sezonou obhajovat a plnit podmínky svazu. Klubům, kterým se to daří, poskytuje ČSLH podporu v oblasti finančního ohodnocení trenérů, jejich odborného vzdělávání nebo spolupráce se zahraničními partnery. Mužstva těchto klubů také nesestupují z mládežnických extraligových soutěží.

Michálek: Na osobní statistiky koukat nebudu

Přichází zkušený obránce Zbyněk Michálek!

JIH - SPA 4:2 - Po třech výhrách prohra s nováčkem

Třízápasový listopadový balíček je v prodeji