Den sparťana

V sezoně 2013/2014 slavil holešovický klub 110 let od svého založení. Oslavy vyvrcholily v sobotu 7. prosince, tento den Sparta vyhlásila Dnem sparťana. Dopoledne ho odstartovalo slavnostní přijetí sparťanských zástupců na Staroměstské radnici, program pokračoval turnajem prvních tříd, kterého se kromě malých sparťánků účastnila také Slavia, Zbraslav, Letnany, Hvězda a Kobra.

V 15 hodin vyjely na led sparťanské legendy pod trenérským vedením Luďka Bukače, Františka Výborného a Jana "Gusty" Havla. Střetly se s týmem ruských hvězd, kterým podlehly 1:7. O jediný sparťanský gól se symbolicky postaral druhý nejlepší kanonýr sparťanské historie Jiří Zelenka. Na ledě nechyběla velká jména světového hokeje. Proti Břízovi, Hrdinovi, Žemličkovi, Zelenkovi či Richterovi se postavili Kamenskij, Žamnov, Medveděv či Antipin.

Po utkání se unikátní dresy, ve kterých sparťanské legendy duel odehrály, přímo v hale dražily. Souběžně probíhala také autogramiáda sparťanských hvězd, o kterou byl mezi fanoušky obrovský zájem. Po celý den byla pro hokejové nadšence připravena výstava artefaktů z bohaté sparťanské historie, do které zapůjčili hokejové památky bývalí hokejisté v čele s Jiřím Holečkem či sami fanoušci klubu.

Před vyvrcholením oslav v podobě extaligového utkání Sparty proti obhájci titulu z Plzně se na kostce promítal dokument České televize Sparta - terč v velkým S, samotnému utkání ještě předcházel unikátní mapping sparťanské historie promítaný na led a doplněný záběry na kostce.

Utkání s Plzní se hrálo ve speciálních dresech bez reklam, které byly kopií historických svetrů z první poloviny minulého století a po utkání si je fanoušci mohli vydražit v internetové aukci. Čestné buly utkání vhodili členové Klubu legend Vladimír Zábrodský a Luděk Bukač. Plzeň šla sice dvakrát do vedení, zásluhou Tona a Rolinka ale Sparta dvakrát plzeňský náskok stáhla. Ve druhé třetině nakonec zasadila Škodovce dva další přesné direkty zásluhou Pecha a znovu kapitána Rolinka, oslavy tak zakončila vítězstvím 4:2.

DEN SPARŤANA NA WEBU:

FOTOGALERIE ZE DNE SPARŤANA:

Co přály Spartě k výročí známé osobnosti?

K výročí 110 let od založení jednoho z nejslavnějších hokejových klubů Evropy přála Spartě řada českých i zahraničních sportovních osobností. Jejich blahopřání, která běžela v průběhu zápasů na kostce, si můžete připomenout na sparťanském kanálu Youtube. Mezi gratulanty nechyběli Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Andrej Potajčuk, švédská hokejová legenda Hakan Loob, daviscupoví obhájci titulu Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem či olympijští medailisté David Svoboda a Vavřinec Hradilek.

Narozeniny slavila i fotbalová starší sestra

Sezona 2013/2014 byla jubilejní i pro fotbalový oddíl Sparty, který slavil 120 let od svého založení. Výroční zápas si fotbalisté užili 23. listopadu, kdy na Letné porazili Mladou Boleslav 4:1. Zástupci hokejové i fotbalové Sparty si navzájem pogratulovali k výročí, oficiální weby obou klubů fanouškům přinesly unikátní dvojrozhovory s trenéry Josefem Jandačem a Vítězslavem Lavičkou a gólmany Tomášem Pöpperlem a Tomášem Vaclíkem.

V rámci sparťanské sounáležitosti vznikla řada společných aktivit. Tou nejvýraznější byla realizace společné tramvaje, která jezdila každý den Prahou a připomínala nejen příznivcům Sparty tato významná jubilea. Jeden z vozů měl fotbalový kabát, druhý hokejový. Na něm byly společně se speciálním výročním logem vyobrazeny legendy Vladimír Zábrodský a Jiří Holeček. Uvnitř na informačních panelech byla kompletně zmapovaná sparťanská historie včetně osmi mistrovských titulů.

Slavnostní představení sparťanské tramvaje se odehrálo 11. listopadu ve vozovně Praha-Střešovice a zúčastnili se ho Petr Ton s Danielem Přibylem, za fotbalový klub pak David Lafata a Josef Hušbauer. „Vnímám, že naši fanoušci sledují i fotbal a snaží se co nejvíce podporovat obě Sparty. I tyto akce nás a naše fanoušky propojují,“ těšilo Petra Tona.

Kompletní sparťanskou historii najdete na microsite 110.hcsparta.cz

Starší dorost startuje play off proti Hradci

Sparta jede do Boleslavi. Přiveze další body?

Nakupování ve fanshopu s Kudrnou a Emingerem

Navrátilec Hlaváč: Druhá místa mě nezajímají!