Trenéři

František Výborný - trenér

Trenér František Výborný je členem Klubu legend HC Sparta Praha, jejím nejúspěšnějším trenérem a držitelem tří mistrovských titulů z let 2000, 2006 a 2007. Rodák z Jiren u Prahy byl s hokejem spjatý už od svého mládí, kdy ho sám aktivně hrál. Hráčskou kariéru prožil převážně v Jihlavě, kam v roce 1972 narukoval. V dresu Dukly odehrál úspěšných třináct sezon, během nichž posbíral s klubem pět československých titulů.

Když svou aktivní kariéru ukončil, přešel k trenérskému řemeslu, když začal u mládeže Mladé Boleslavi. Přes ni se dostal až do Sparty, kde přes juniorku došel až k áčku. Následovala angažmá ve slovinské Jesenici, mistrovská štace ve Spartě v letech 1998 až 2001, působení v Havířově, Litvínově i Pardubicích. Na podzim 2004 však angažmá na východě Čech skončilo rezignací už po 7. kole a František Výborný zamířil zpět do Slovinska.

Kromě Jesenice ovšem trénoval také slovinskou reprezentaci, kterou nastartoval ve vzestupu, který parta kolem Anžeho Kopitara dotáhla až na olympiádu v Jižní Koreji v roce 2018. V roce 2005 se ovšem zkušený trenér vrátil zpět tam, kam ho táhne jeho hokejové srdce – na Spartu. Od roku 2004 až 2009 získal se Spartou dva, zatím poslední, tituly a definitivně se tak stal nejúspěšnějším sparťanským trenérem.

Po třech letech angažmá v Českých Budějovicích se kruh uzavřel. František Výborný se v roce 2012 vrátil do Mladé Boleslavi, ze které udělal ambiciózní extraligový mančaft, ale na jaře 2017 se po play off s aktivní kariérou definitivně rozloučil. Nadále působil u Středočechů v roli konzultanta a návrat na lavičku už vyloučil.

V říjnu 2017 se ovšem ozvala Sparta, která nezažívala ideální vstup do nové sezony. František Výborný vábení klubu svého srdce vyslyšel a souhlasil s angažmá do konce rozjeté sezony. Oblíbenec fanoušků a otec Davida Výborného se tak vrací do klubu, kde působí jeho zeť Jaroslav Hlinka, jenž je pamětníkem posledního společného titulu.


Radim Rulík - trenér

Dvaapadesátiletý Radim Rulík již ve Spartě působil v sezoně 2010/2011 po boku Miloše Hořavy. Jeho první trenérská zkušenost se však datuje už do roku 1991, kdy se postavil na lavičku tehdy třetiligových Karlových Varů. Od té doby se věnuje trenérskému řemeslu a má za sebou i mezinárodní zkušenosti a pronikavé úspěchy.

Rok strávil charismatický trenér na lavičce mužstva Lev Poprad, které působilo v sezoně 2011/2012 v Kontinentální hokejové lize, trénoval rovněž slovenské Košice a poslední čtyři roky byl hlavním koučem Litvínova, s nímž s parťákem Hořavou získal Masarykův pohár pro vítěze české nejvyšší soutěže v roce 2015.

Radim Rulík zaznamenal během své kariéry úspěchy i u reprezentace. Třikrát vedl českou „dvacítku“ na světovém šampionátu juniorů a ve sbírce má zlatou medaili z tohoto prestižního turnaje na přelomu století, kdy působil jako asistent Jaroslava Holíka. Medaili nejcennější si pak přivezl v roce 2005 z Vídně, kde jako asistent Vladimíra Růžičky vyhrál mistrovství světa dospělých.


Jaroslav Nedvěd - asistent trenéra

Jaroslav Nedvěd se narodil 24. září 1969 v Liberci. Svou hráčskou kariéru nastartoval tento urostlý obránce ve svém rodném městě, kde působil až do juniorského věku. Sparťanský dres poprvé oblékl v sezoně 1990/1991, další dva roky působil v Olomouci. Po ročníku 1993/1994, který strávil v nižších zámořských soutěžích, se vrátil do Sparty, kde tentokrát zůstal s roční přestávkou, během které si vyzkoušel finskou SM-Liigu, celých osm sezon.

Nechyběl tak u mistrovských titulů v letech 2000 a 2002, kdy dosáhl na své bodové maximum. Ve 49 zápasech základní části nasbíral na obránce skvělých 37 kanadských bodů, v play off přidal dalších šest. V roce 2003 započal svou pouť po nejrůznějších, místy i poměrně exotických hokejových zemích. Zahrál si na Slovensku, v Rusku, Jižní Koreji i ve slovinské Jesenici hrající alpskou ligu.

V sezoně 2007/2008 se naposledy jako hráč objevil ve Spartě, za kterou odehrál 29 zápasů. Aktivně působil ještě následujících pět let, a to v Plzni, na Kladně či v prvoligovém Berouně. Hráčskou kariéru definitivně uzavřel v sezoně 2012/2013, kdy odehrál sedm zápasů právě za Beroun. Už v předcházejícím ročníku si ale poprvé vyzkoušel roli trenérskou, u Medvědů plnil roli hrajícího asistenta kouče.

Od ročníku 2012/2013 je jeho trenérská kariéra spjata se Spartou a raketově stoupá. Po roce v roli asistenta u starších dorostenců se Nedvěd přesunul na lavičku mladšího dorostu jako hlavní kouč a získal nejprve stříbro a ve dvou po sobě jdoucích sezonách pak dokázal se svými svěřenci vyhrát mistrovský titul. Zároveň působil u reprezentačního výběru ve stejné kategorii do 16 let. V březnu 2017 doplnil u sparťanského A-týmu v trenérské dvojici dosavadního kouče Jiřího Kalouse.


Martin Janeček - asistent trenéra

Martin Janeček se narodil 31. března 1974 v Prostějově. Právě ve svém rodném městě působil dlouhou část své profesionální kariéry, kterou většinově trávil v prvoligových mužstvech. Druhou nejvyšší soutěž hrál třináct sezon a kromě Prostějova v ní oblékal dresy Přerova, Olomouce a Sarezy Ostrava. Krátce se mihl také v extralize – celkem 24 startů posbíral za Olomouc, Znojmo a Vsetín, s nímž v roce 2006 zachránil nejvyšší soutěž.

Již během své hráčské kariéry se začal věnovat trénování nejmenších hokejistů a postupem času zjistil, že dráha kouče pro něj bude perspektivnější než hráčská kariéra, kterou tak ukončil v jednatřiceti letech. Jako kouč mládeže fungoval také v Prostějově, Olomouci, Porubě a rakouském Villachu. Janeček začal profesionálně trénovat jako asistent prvoligový Prostějov v ročníku 2007/08, od roku 2007 působil také u mládežnických kategorií v Havířově.

S půlroční přestávkou v roce 2011, kdy trénoval starší dorost v Českých Budějovicích, trvalo jeho havířovské angažmá až do prosince 2017. Během let v havířovské mládeži se významně podílel na vývoji jednoho z nejlepších českých hokejistů současnosti – Davida Pastrňáka. Havířov se stal jeho druhým domovem a z oblíbeného kouče mládežnických kategorií se v roce 2015 vypracoval až na asistenta trenéra u prvoligového A-mužstva. Již během sezony 2016/17 získal pozici hlavního kouče, ve které vydržel do roku 2017.

Po deseti letech v Havířově čeká na Martina Janečka velká kariérní výzva. Perspektivního kouče, který čerpá z nejnovějších trendů a neustále se vzdělává, si všimla pražská Sparta. Od 15. prosince rozšířil její trenérský štáb a doplní dvojici František Výborný – Jaroslav Nedvěd.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Tlačil: Cílem je vychovávat člověka-hokejistu

Kropáček: Prohra nás mrzí, ale budeme bojovat

Sparta znovu překonala svůj divácký rekord

Pořiďte si permanentku na sezonu 2018/2019!