Trenéři

Jiří Kalous - trenér

S hokejem začal Jiří Kalous v Chomutově, kde se 6. prosince 1964 narodil. Postupně se přes mládež a extraligovou juniorku propracoval až do A-týmu. Vojnu strávil ve VTJ Sušice a poté začal studovat v Praze Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (obor metodika a trenérství, specializace lední hokej). V sezoně 1990/1991 hrál Kalous první rakouskou ligu za EC Ehrwald. Zde také začal o rok později trénovat a už v dalším ročníku slavil jako hlavní kouč titul mistra Rakouska.

Po návratu do Čech v roce 1994 působil jednu sezonu jako trenér v prvoligovém Berouně. O rok později zamířil do Slavie. Tam trénoval juniory a během tří sezon s nimi vybojoval dva mistrovské tituly. V letech 1998 až 2000 byl hlavním koučem juniorské reprezentace a na mistrovství světa osmnáctiletých ve Finsku obsadil s českým výběrem čtvrté místo.

Od sezony 1999/2000 působil jako asistent trenéra u extraligového „áčka“, na jehož lavičce slavil dvakrát titul extraligového mistra a třikrát si na krk pověsil stříbrnou medaili. V letech 2002 až 2003 mezi tím znovu zamířil k reprezentačnímu týmu, kde působil jako trenér výběru hráčů do dvaceti let.

Nabrané zkušenosti a dosažené úspěchy přinesly Jiřímu Kalousovi v roce 2009 první extraligovou štaci v pozici hlavního kouče. Bílé Tygry Liberec vedl tři sezony a tým pod jeho vedením nechyběl ani jednou v play off, z toho jednou vypadl v sedmém zápase čtvrtfinále a dvakrát postoupil do semifinále.

V sezoně 2012/2013 se stal chomutovský rodák členem realizačního týmu nově vzniklého klubu HC Lev Praha v Kontinentální hokejové lize. Na lavičce pražského Lva spolupracoval s Josefem Jandačem a následně Václavem Sýkorou. Mezi tím vedl na několik utkání mužstvo sám jako hlavní kouč.

Od následující sezony se Kalous vrátil do české nejvyšší soutěže, kde přijal pozici hlavního trenéra v Třinci. Ambiciózní celek Ocelářů pod jeho vedením skončil v základní části na druhém místě a postoupil nejprve do semifinále a v minulém ročníku vyhrál Prezidentský pohár a postoupil do finále ČP play off Tipsport extraligy. V sedmizápasovém dramatu však nakonec padl s Litvínovem.

Jiří Kalous nastřádal během své dosavadní kariéry jako kouč triumf v rakouské lize, přidal dvě juniorská zlata v tuzemské nejvyšší soutěži, dva extraligové tituly mezi dospělými a čtyřikrát dovedl svůj tým ke stříbrných medailím.

Od 1. května 2016 se stal hlavním trenérem a sportovním manažerem HC Sparta Praha. Ve své premiérové sezoně na lavičce nejslavnějšího českého klubu dovedl mužstvo na třetí příčku v základní části TELH, ovšem hned čtvrtfinálová série byla pro sparťany konečnou stanicí. Po hořké porážce 0:4 se pakovali ven z vyřazovacích bojů.

Naopak obrovským úspěchem nejen Sparty, ale celého českého hokeje bylo působení ve třetím ročníku Champions Hockey League. Kalousova družina si prožila pohádkovou cestu až do finále, kde v Göteborgu s tamní Frölundou po vyrovnané emotivní bitvě padla v prdloužení, a brala tak stříbrné medaile.

Jaroslav Nedvěd - trenér

Jaroslav Nedvěd se narodil 24. září 1969 v Liberci. Svou hráčskou kariéru nastartoval tento urostlý obránce ve svém rodném městě, kde působil až do juniorského věku. Sparťanský dres poprvé oblékl v sezoně 1990/1991, další dva roky působil v Olomouci. Po ročníku 1993/1994, který strávil v nižších zámořských soutěžích, se vrátil do Sparty, kde tentokrát zůstal s roční přestávkou, během které si vyzkoušel finskou SM-Liigu, celých osm sezon.

Nechyběl tak u mistrovských titulů v letech 2000 a 2002, kdy dosáhl na své bodové maximum. Ve 49 zápasech základní části nasbíral na obránce skvělých 37 kanadských bodů, v play off přidal dalších šest. V roce 2003 započal svou pouť po nejrůznějších, místy i poměrně exotických hokejových zemích. Zahrál si na Slovensku, v Rusku, Jižní Koreji i ve slovinské Jesenici hrající alpskou ligu.

V sezoně 2007/2008 se naposledy jako hráč objevil ve Spartě, za kterou odehrál 29 zápasů. Aktivně působil ještě následujících pět let, a to v Plzni, na Kladně či v prvoligovém Berouně. Hráčskou kariéru definitivně uzavřel v sezoně 2012/2013, kdy odehrál sedm zápasů právě za Beroun. Už v předcházejícím ročníku si ale poprvé vyzkoušel roli trenérskou, u Medvědů plnil roli hrajícího asistenta kouče.

Od ročníku 2012/2013 je jeho trenérská kariéra spjata se Spartou a raketově stoupá. Po roce v roli asistenta u starších dorostenců se Nedvěd přesunul na lavičku mladšího dorostu jako hlavní kouč a získal nejprve stříbro a ve dvou po sobě jdoucích sezonách pak dokázal se svými svěřenci vyhrát mistrovský titul. Zároveň působil u reprezentačního výběru ve stejné kategorii do 16 let. V březnu 2017 doplnil u sparťanského A-týmu v trenérské dvojici dosavadního kouče Jiřího Kalouse.

Dny otevřených dveří pro malé sparťany

Ze Sparty mám skvělý pocit, říká bek Dvořák

Na mistrovství světa si zahrálo pět sparťanů

Permanentkáři budou mít možnost uvolnit místo