Trenéři

František Výborný - trenér

Trenér František Výborný je členem Klubu legend HC Sparta Praha, jejím nejúspěšnějším trenérem a držitelem tří mistrovských titulů z let 2000, 2006 a 2007. Rodák z Jiren u Prahy byl s hokejem spjatý už od svého mládí, kdy ho sám aktivně hrál. Hráčskou kariéru prožil převážně v Jihlavě, kam v roce 1972 narukoval. V dresu Dukly odehrál úspěšných třináct sezon, během nichž posbíral s klubem pět československých titulů.

Když svou aktivní kariéru ukončil, přešel k trenérskému řemeslu, když začal u mládeže Mladé Boleslavi. Přes ni se dostal až do Sparty, kde přes juniorku došel až k áčku. Následovala angažmá ve slovinské Jesenici, mistrovská štace ve Spartě v letech 1998 až 2001, působení v Havířově, Litvínově i Pardubicích. Na podzim 2004 však angažmá na východě Čech skončilo rezignací už po 7. kole a František Výborný zamířil zpět do Slovinska.

Kromě Jesenice ovšem trénoval také slovinskou reprezentaci, kterou nastartoval ve vzestupu, který parta kolem Anžeho Kopitara dotáhla až na olympiádu v Jižní Koreji v roce 2018. V roce 2005 se ovšem zkušený trenér vrátil zpět tam, kam ho táhne jeho hokejové srdce – na Spartu. Od roku 2004 až 2009 získal se Spartou dva, zatím poslední, tituly a definitivně se tak stal nejúspěšnějším sparťanským trenérem.

Po třech letech angažmá v Českých Budějovicích se kruh uzavřel. František Výborný se v roce 2012 vrátil do Mladé Boleslavi, ze které udělal ambiciózní extraligový mančaft, ale na jaře 2017 se po play off s aktivní kariérou definitivně rozloučil. Nadále působil u Středočechů v roli konzultanta a návrat na lavičku už vyloučil.

V říjnu 2017 se ovšem ozvala Sparta, která nezažívala ideální vstup do nové sezony. František Výborný vábení klubu svého srdce vyslyšel a souhlasil s angažmá do konce rozjeté sezony. Oblíbenec fanoušků a otec Davida Výborného se tak vrací do klubu, kde působí jeho zeť Jaroslav Hlinka, jenž je pamětníkem posledního společného titulu.

Jaroslav Nedvěd - trenér

Jaroslav Nedvěd se narodil 24. září 1969 v Liberci. Svou hráčskou kariéru nastartoval tento urostlý obránce ve svém rodném městě, kde působil až do juniorského věku. Sparťanský dres poprvé oblékl v sezoně 1990/1991, další dva roky působil v Olomouci. Po ročníku 1993/1994, který strávil v nižších zámořských soutěžích, se vrátil do Sparty, kde tentokrát zůstal s roční přestávkou, během které si vyzkoušel finskou SM-Liigu, celých osm sezon.

Nechyběl tak u mistrovských titulů v letech 2000 a 2002, kdy dosáhl na své bodové maximum. Ve 49 zápasech základní části nasbíral na obránce skvělých 37 kanadských bodů, v play off přidal dalších šest. V roce 2003 započal svou pouť po nejrůznějších, místy i poměrně exotických hokejových zemích. Zahrál si na Slovensku, v Rusku, Jižní Koreji i ve slovinské Jesenici hrající alpskou ligu.

V sezoně 2007/2008 se naposledy jako hráč objevil ve Spartě, za kterou odehrál 29 zápasů. Aktivně působil ještě následujících pět let, a to v Plzni, na Kladně či v prvoligovém Berouně. Hráčskou kariéru definitivně uzavřel v sezoně 2012/2013, kdy odehrál sedm zápasů právě za Beroun. Už v předcházejícím ročníku si ale poprvé vyzkoušel roli trenérskou, u Medvědů plnil roli hrajícího asistenta kouče.

Od ročníku 2012/2013 je jeho trenérská kariéra spjata se Spartou a raketově stoupá. Po roce v roli asistenta u starších dorostenců se Nedvěd přesunul na lavičku mladšího dorostu jako hlavní kouč a získal nejprve stříbro a ve dvou po sobě jdoucích sezonách pak dokázal se svými svěřenci vyhrát mistrovský titul. Zároveň působil u reprezentačního výběru ve stejné kategorii do 16 let. V březnu 2017 doplnil u sparťanského A-týmu v trenérské dvojici dosavadního kouče Jiřího Kalouse.

VIDEO: Sestřih z domácí prohry s Litvínovem

VIDEO: Ohlasy se Švrčkem a koučem Nedvědem

Musíme se nad sebou zamyslet, říká Pech

SPA - LIT 3:6 - Sparta nestačila na Litvínov