Trenéři

Jiří Kalous - trenér

S hokejem začal Jiří Kalous v Chomutově, kde se 6. prosince 1964 narodil. Postupně se přes mládež a extraligovou juniorku propracoval až do A-týmu. Vojnu strávil ve VTJ Sušice a poté začal studovat v Praze Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (obor metodika a trenérství, specializace lední hokej). V sezoně 1990/1991 hrál Kalous první rakouskou ligu za EC Ehrwald. Zde také začal o rok později trénovat a už v dalším ročníku slavil jako hlavní kouč titul mistra Rakouska.

Po návratu do Čech v roce 1994 působil jednu sezonu jako trenér v prvoligovém Berouně. O rok později zamířil do Slavie. Tam trénoval juniory a během tří sezon s nimi vybojoval dva mistrovské tituly. V letech 1998 až 2000 byl hlavním koučem juniorské reprezentace a na mistrovství světa osmnáctiletých ve Finsku obsadil s českým výběrem čtvrté místo.

Od sezony 1999/2000 působil jako asistent trenéra u extraligového „áčka“, na jehož lavičce slavil dvakrát titul extraligového mistra a třikrát si na krk pověsil stříbrnou medaili. V letech 2002 až 2003 mezi tím znovu zamířil k reprezentačnímu týmu, kde působil jako trenér výběru hráčů do dvaceti let.

Nabrané zkušenosti a dosažené úspěchy přinesly Jiřímu Kalousovi v roce 2009 první extraligovou štaci v pozici hlavního kouče. Bílé Tygry Liberec vedl tři sezony a tým pod jeho vedením nechyběl ani jednou v play off, z toho jednou vypadl v sedmém zápase čtvrtfinále a dvakrát postoupil do semifinále.

V sezoně 2012/2013 se stal chomutovský rodák členem realizačního týmu nově vzniklého klubu HC Lev Praha v Kontinentální hokejové lize. Na lavičce pražského Lva spolupracoval s Josefem Jandačem a následně Václavem Sýkorou. Mezi tím vedl na několik utkání mužstvo sám jako hlavní kouč.

Od následující sezony se Kalous vrátil do české nejvyšší soutěže, kde přijal pozici hlavního trenéra v Třinci. Ambiciózní celek Ocelářů pod jeho vedením skončil v základní části na druhém místě a postoupil nejprve do semifinále a v minulém ročníku vyhrál Prezidentský pohár a postoupil do finále ČP play off Tipsport extraligy. V sedmizápasovém dramatu však nakonec padl s Litvínovem.

Jiří Kalous nastřádal během své dosavadní kariéry jako kouč triumf v rakouské lize, přidal dvě juniorská zlata v tuzemské nejvyšší soutěži, dva extraligové tituly mezi dospělými a čtyřikrát dovedl svůj tým ke stříbrných medailím.

Od 1. května 2016 se stal hlavním trenérem a sportovním manažerem HC Sparta Praha. Ve své premiérové sezoně na lavičce nejslavnějšího českého klubu dovedl mužstvo na třetí příčku v základní části TELH, ovšem hned čtvrtfinálová série byla pro sparťany konečnou stanicí. Po hořké porážce 0:4 se pakovali ven z vyřazovacích bojů.

Naopak obrovským úspěchem nejen Sparty, ale celého českého hokeje bylo působení ve třetím ročníku Champions Hockey League. Kalousova družina si prožila pohádkovou cestu až do finále, kde v Göteborgu s tamní Frölundou po vyrovnané emotivní bitvě padla v prdloužení, a brala tak stříbrné medaile.

Jaroslav Nedvěd - trenér

Jaroslav Nedvěd se narodil 24. září 1969 v Liberci. Svou hráčskou kariéru nastartoval tento urostlý obránce ve svém rodném městě, kde působil až do juniorského věku. Sparťanský dres poprvé oblékl v sezoně 1990/1991, další dva roky působil v Olomouci. Po ročníku 1993/1994, který strávil v nižších zámořských soutěžích, se vrátil do Sparty, kde tentokrát zůstal s roční přestávkou, během které si vyzkoušel finskou SM-Liigu, celých osm sezon.

Nechyběl tak u mistrovských titulů v letech 2000 a 2002, kdy dosáhl na své bodové maximum. Ve 49 zápasech základní části nasbíral na obránce skvělých 37 kanadských bodů, v play off přidal dalších šest. V roce 2003 započal svou pouť po nejrůznějších, místy i poměrně exotických hokejových zemích. Zahrál si na Slovensku, v Rusku, Jižní Koreji i ve slovinské Jesenici hrající alpskou ligu.

V sezoně 2007/2008 se naposledy jako hráč objevil ve Spartě, za kterou odehrál 29 zápasů. Aktivně působil ještě následujících pět let, a to v Plzni, na Kladně či v prvoligovém Berouně. Hráčskou kariéru definitivně uzavřel v sezoně 2012/2013, kdy odehrál sedm zápasů právě za Beroun. Už v předcházejícím ročníku si ale poprvé vyzkoušel roli trenérskou, u Medvědů plnil roli hrajícího asistenta kouče.

Od ročníku 2012/2013 je jeho trenérská kariéra spjata se Spartou a raketově stoupá. Po roce v roli asistenta u starších dorostenců se Nedvěd přesunul na lavičku mladšího dorostu jako hlavní kouč a získal nejprve stříbro a ve dvou po sobě jdoucích sezonách pak dokázal se svými svěřenci vyhrát mistrovský titul. Zároveň působil u reprezentačního výběru ve stejné kategorii do 16 let. V březnu 2017 doplnil u sparťanského A-týmu v trenérské dvojici dosavadního kouče Jiřího Kalouse.

Zeleňák: Ostudu jsme na turnaji neudělali

EIS - SPA 6:3 - Sparta veze stříbro i z Berlína

BILLA Cup ovládla reprezentace Maďarska