Trenéři

Jiří Kalous - hlavní trenér

S hokejem začal Jiří Kalous v Chomutově, kde se 6. prosince 1964 narodil. Postupně se přes mládež a extraligovou juniorku propracoval až do A-týmu. Vojnu strávil ve VTJ Sušice a poté začal studovat v Praze Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (obor metodika a trenérství, specializace lední hokej). V sezoně 1990/1991 hrál Kalous první rakouskou ligu za EC Ehrwald. Zde také začal o rok později trénovat a už v dalším ročníku slavil jako hlavní kouč titul mistra Rakouska.

Po návratu do Čech v roce 1994 působil jednu sezonu jako trenér v prvoligovém Berouně. O rok později zamířil do Slavie. Tam trénoval juniory a během tří sezon s nimi vybojoval dva mistrovské tituly. V letech 1998 až 2000 byl hlavním koučem juniorské reprezentace a na mistrovství světa osmnáctiletých ve Finsku obsadil s českým výběrem čtvrté místo.

Od sezony 1999/2000 působil jako asistent trenéra u extraligového „áčka“, na jehož lavičce slavil dvakrát titul extraligového mistra a třikrát si na krk pověsil stříbrnou medaili. V letech 2002 až 2003 mezi tím znovu zamířil k reprezentačnímu týmu, kde působil jako trenér výběru hráčů do dvaceti let.

Nabrané zkušenosti a dosažené úspěchy přinesly Jiřímu Kalousovi v roce 2009 první extraligovou štaci v pozici hlavního kouče. Bílé Tygry Liberec vedl tři sezony a tým pod jeho vedením nechyběl ani jednou v play off, z toho jednou vypadl v sedmém zápase čtvrtfinále a dvakrát postoupil do semifinále.

V sezoně 2012/2013 se stal chomutovský rodák členem realizačního týmu nově vzniklého klubu HC Lev Praha v Kontinentální hokejové lize. Na lavičce pražského Lva spolupracoval s Josefem Jandačem a následně Václavem Sýkorou. Mezi tím vedl na několik utkání mužstvo sám jako hlavní kouč.

Od následující sezony se Kalous vrátil do české nejvyšší soutěže, kde přijal pozici hlavního trenéra v Třinci. Ambiciózní celek Ocelářů pod jeho vedením skončil v základní části na druhém místě a postoupil nejprve do semifinále a v minulém ročníku vyhrál Prezidentský pohár a postoupil do finále ČP play off Tipsport extraligy. V sedmizápasovém dramatu však nakonec padl s Litvínovem.

Jiří Kalous nastřádal během své dosavadní kariéry jako kouč triumf v rakouské lize, přidal dvě juniorská zlata v tuzemské nejvyšší soutěži, dva extraligové tituly mezi dospělými a čtyřikrát dovedl svůj tým ke stříbrných medailím. Od 1. května 2016 se stal hlavním trenérem a sportovním manažerem HC Sparta Praha.

Zdeněk Moták - asistent trenéra

Zdeněk Moták se narodil 7. června 1964 v Ostravě. Svou hráčskou kariéru nastartoval ve svém rodném městě, kde nastupoval za Vítkovice. Přes mládežnické kategorie se propracoval až do "A" týmu, kde okusil extraligu. Následně strávil sezonu v prvoligové Olomouci. Ještě před rozdělením Československa zamířil do země našeho východního souseda.

Nastupoval v nejvyšší slovenské soutěži v dresu Dubnice nad Váhom a Michalovců, se kterými bojoval o postup mezi československou elitu. Po revoluci se vrátil do Čech, kde zakončil svou kariéru v dresu druholigové Poruby a přesunul se na její trenérskou lavičku.

Poté se mu naskytla příležitost spolupráce s Mojmírem Trličíkem na lavičce vítkovické juniorky. Moták se propracoval až na post prvního trenéra a s dorosteneckým a později také juniorským výběrem Vítkovic oslavil zisk titulu. Výsledky ho posunuly až na lavičku A-týmu Vítkovic, kde spolupracoval opět s Mojmírem Trličíkem. Společně vybojovali extraligové stříbro. Jejich působení zde skončilo po dvou a půl letech.

Pozdější angažmá na lavičce Šumperku nenaplnilo představy bývalého asistenta Vítkovic a po dohodě obou stran došlo k rozvázání kontraktu. Zdeněk Moták má zkušenosti z mládežnických výběrů české reprezentace (U16, U17, U18), s českou dvacítkou byl na světovém šampionátu v Kanadě. Před sezonou 2013/2014 kývl na nabídku pražské Sparty a stal se asistentem Josefa Jandače, s nímž dotáhl tým k bronzu, čtvrtému místu a stříbru. Po Jandačově odchodu zůstal u týmu společně s Kalousem a Veberem.

Jiří Veber - asistent trenéra

Rodák z Prahy nakoukl do velkého hokeje v dresu Kladna, v němž také debutoval v československé nejvyšší soutěži. Na Kladně strávil Veber celkem čtyři sezony a v roce 1994 si na krk pověsil bronzové medaile. S českou reprezentací navíc odcestoval na olympiádu do Lillehammeru. Následující sezonu strávil Veber ve Finsku, kde v dresu Tappary a Ässätu Pori odehrál 46 zápasů a získal další bronz.

Stabilní člen české reprezentace měl však to nejlepší před sebou. V létě 1995 se vrátil do rodné vlasti, kde se dohodl se Vsetínem a pomohl mu ke čtyřem mistrovským titulům. Začátek sezony 1999/2000 mu ovšem zkomplikovalo zranění oka, ale Veber se vrátil a ještě na závěr sezony odešel opět do Finska. Další rok strávil v Německu a po roční anabázi u Wild Wings se vrátil zpět do Čech.

Podepsal tříletou smlouvu s Plzní, ale vydržel pouze rok, protože přijal atraktivní nabídku z ruského Permu. S ním ovšem spadl do druhé ligy a po roce se vrátil domů. Tentokrát do prvoligového Berouna, odkud si ještě odskočil na deset zápasů do extraligy, ale v roce 2005 svou kariéru ukončil a přešel na dráhu trenéra. Jako hlavní kouč vedl juniorku i A-tým Jindřichova Hradce. Poté přešel přesun do Slavie, kde zažil největší úspěchy své dosavadní kariéry.

S juniorským výběrem získal v sezoně 2008/2009 zlaté medaile a v ročníku 2010/2011 už vedl současně i reprezentaci do sedmnácti let a po roční anabázi u osmnáctky se k ní vrátil. Před sezonou 2013/2014 se stal asistentem Jiřího Čelanského u Pirátů z Chomutova, ale v listopadu byl odvolán a poslední dva roky strávil v Asii. Jako hlavní kouč vedl jihokorejský Anyang Halla, odkud se v květnu 2016 přesunul do rodné Prahy, kde se stal asistentem Jiřího Kalouse u týmu Sparty.

Starší dorost startuje play off proti Hradci

Sparta jede do Boleslavi. Přiveze další body?

Nakupování ve fanshopu s Kudrnou a Emingerem

Navrátilec Hlaváč: Druhá místa mě nezajímají!