3. 3. 2020 Daniel Ryl

Střelec Pech: Machy nás neskutečně podržel

V posledním venkovním utkání základní části ukončili sparťané sérii porážek na hřištích soupeřů, když na půdě Pardubic zvítězili 2:1 v prodloužení. Za zisk dvou bodů vděčí nejen gólu LUKÁŠE PECHA, ale také brankáři Matěji Machovskému. "Neskutečně nás podržel, díky němu si vezeme dva body. Machy i Kuba chytají skvěle, v play-off pro nás budou důležití," pochvaluje si zkušený útočník.

Z Pardubic si odvážíte vybojované dva body. Jak bys utkání zhodnotil?
Těžké utkání už od začátku. Pardubice potřebovaly vyhrát, aby měly jistotu záchrany. Hráli dobře, první třetinu jsme neodehráli nijak zázračně. Pardubice měly několik šancí, při kterých nás Machy neskutečně podržel, díky němu si vezeme dva body. Ve třetí třetině jsme se zvedli, měli jsme nějaké šance, ale už od desáté minuty nebyl led ideální. Puk hodně skákal oběma týmům, v jejich přesilovce na konci zápasu jim dvakrát skočil. Zaplať pánbůh, že jsme utkání dotáhli alespoň do prodloužení a v něm rozhodli.

S čím jste do zápasu šli? Co jste od Pardubic čekali?
Jako na Kladno. Čekali jsme, co předvedou. Bojovali, hráli o sestup a myslím si, že k tomu všechny tyto týmy přistupují stejně. I proto v posledních zápasech vyhrávají. Oba týmy hrály urputný play-off hokej o bytí nebytí, naopak týmy se zajištěným play-off už neriskují zranění. Všechna mužstva, se kterými jsme v posledních zápasech hráli, hrála velmi dobře a my jsme tentokrát rádi za dva body.

O Matěji Machovském jsme už mluvili, ale proti Zlínu chytal výborně i Jakub Sedláček. Může být forma gólmanů klíčem k úspěchu?
Je to alfa a omega play-off. Musíte mít samozřejmě více možností, jak mužstvo táhnout - nejen gólmany, ale i dobrou obranu, nemít zranění a načasovat formu. Oba gólmani nás drželi od začátku sezony, proto jsme se vyhřívali na prvním místě. Pak přišla nějaká zranění, klesla forma a nehráli jsme dobře. Odráželo se to také na gólmanech, které jsme několikrát nechali vykoupat, což je výsledek práce celého mužstva. Kuba Sedláček proti Zlínu i Machy proti Pardubicím zachytali skvěle, proto jsme vyhráli. V play-off pro nás budou oba kluci důležití, budeme na nich stavět. Gólman je základní kámen.

V porovnání s předešlými měsíci hrajete v útočném pásmu více s pukem. Pomůžou tomu také návraty Marka Kvapila s Davidem Tomáškem, kteří technicky pozvedli třetí útok?
Oba jsou kvalitní hráči. Kvápa se do toho dostává po dlouhém zranění, David už má něco odehráno a má zkušenosti, přestože je mladší. Uvidíme, jak na tom bude Míra Forman, který utkání nedohrál. To je velká škoda. Doufám, že bude co nejdříve v pořádku.

Když porazíte Olomouc, zajistíte si start čtvrtfinále na domácím ledě. Hraje to pro vás roli?
Já tohle neřeším, stejně je musíte čtyřikrát porazit. Kolikrát se nám venku hrálo lépe, teď jsme naopak venku prohráli pětkrát v řadě, takže uvidím. Když porazíme Olomouc, podíváme se, kdo to bude, ale nemá cenu si vybírat. Pokud chcete vyhrát play-off, musíte opravdu porazit každého.

Ukončení venkovní série porážek ale může být psychickou vzpruhou do play-off, nebo ne?
Samozřejmě, s tím souhlasím. Výhra venku nám může pomoct, ale pět šest minut před koncem jsme se podle mého zbytečně zatáhli. Nechali jsme je tvořit. Pardubicím šlo o krk, ale místo toho, abychom je zatlačili a dostali je pod tlak, tak jsme jim naopak dali možnost ke střelbě. Nevyužili je, protože Machy chytal fantasticky, ale musíme se toho v budoucnu vyvarovat.

Kromě domácí výhody ve čtvrtfinále je stále ve hře i druhé místo a účast v Lize mistrů. Je to pro vás velká motivace?
Když mluvím za sebe, tak já jsem z Ligy mistrů nadšený. Věřím, že se v budoucnu zlepší i zájem diváků, protože zápasy mají grády, mají rychlost a je to něco jiného. Každý tým je z jiné země, takže hrajete proti jiným stylům. Já jsem rád, že můžeme ukázat, že na tom extraliga není tak špatně, jak se o ní povídá. I výsledky z předchozích ročníků o tom vypovídají. Myslím si, že týmy, které breptaly a byly naštvané, že musí Ligu mistrů hrát, pochopily, že má něco do sebe. Musíme tomu věřit, ne hned všechno zatracovat. Když se do ní dostaneme, budu se moc těšit, protože díky ní i cestujete a podíváte se do jiných zemí.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Zikmund: Únava nemůže hrát žádnou roli

KLA - SPA 3:2 - Drama bez bodového zisku

Horák: Machy má teď víc gólů než já

Permanentky na novou sezonu v prodeji!