16. 11. 2022 Marek Táborský

​Petr Ton: Miloš Hořava byl první volbou

Miloslav Hořava byl od počátku první sparťanskou volbou. Je to vítězný typ, skvělý trenér a ve Spartě má na co navazovat. Nebýt komplikací s hledáním jeho parťáka, byl by zpátky na střídačce pár dní po odchodu Pavla Patery. „Všichni máme loňské finále extraligy pořád v hlavě. Všichni ho chceme překonat. A Hořák to má stejně, sám přiznal, že po sezoně neměl ze Sparty odcházet,“ vysvětluje sportovní ředitel klubu Petr Ton.

Výběr nového trenéra zabral pro mnohé neuvěřitelných 10 dní. Co za tím stálo?
Nevybírali jsme krátkodobé řešení, jde přeci o dlouhodobější rozhodnutí. Na druhou stranu, všechno mohlo být daleko rychlejší, jasno mohlo být už v pondělí v minulý týden. S Hořákem jsme seděli hned druhý den po ukončení spolupráce s Pavlem Paterou. Vypadalo to, že bude vše hotové a podepsané hned v pondělí. Miloš je přeci naprosto přirozená volba – Spartu skvěle zná, je to vítězný typ a fantastický trenér. A má na co navazovat. Finále loňského playoff máme všichni pořád v hlavách. Musíme to překonat.

Kdo by pana Hořavu doplnil?
Miloš k sobě chtěl zkušeného trenéra, se kterým bude stejně jako v minulosti tvořit rovnocenné trenérské duo. První variantou byl návrat sestavy z minulé sezony. Duo, které fungovalo skvěle. Hořava obrana, Jandač útok. Pepa se ale nakonec rozhodl, že zůstane s rodinou a bude se věnovat ji. Nezbývalo než to respektovat, hokeji věnoval celý svůj život.

Teprve pak se začalo jednat s Václavem Varaďou?
To ne. Dál jsme hledali parťáka pro Miloše. Na základě společných zkušeností si vyhlédl Hanse Wallsona ze Švédska. Padli jsme si do oka. Hans měl ale něco rozjednaného, a tak jsme museli čekat. Táhlo se to. Krátce jsme jednali také s Václavem Prospalem, ten se ale rozhodl zůstat v Americe… S Václavem Varaďou jsme se poprvé potkali teprve ve chvíli, kdy jsme se nemohli pohnout z místa. Nejintenzivnější jednání probíhala od pátku do pondělí.

Právě dohoda s panem Varaďou byla v jednu chvíli v médiích prezentována jako hotová věc.
Václav Varaďa je stejně jako Miloš fantastický trenér. Má za sebou neoddiskutovatelné úspěchy s Třincem. Také on stojí za tím, že jsme v loňské sezoně neslavili titul. Jednali jsme opravdu intenzivně, nakonec jsme se ale nepotkali při vyjednávání o podmínkách. To se ve sportu děje dnes a denně.

Proto nakonec dohoda s panem Hořavou?
Asi se budu opakovat. Ale Miloš zná klub, zná většinu hráčů a má motivaci překonat loňské výsledky. Dohoda byla opět velmi rychlá. Dohodli jsme se, že příchod druhého trenéra nebude blokovat jeho podpis. Zkrátka, že druhého kouče najdeme v nejbližších dnech. Navíc jsme se trochu obloukem vrátili k jednání s Hansem, které je teď na dobré cestě. Mělo by být jasno velmi brzo. Pokud vše půjde, jak má, tak se k týmu přidá v pondělí.

Kdo o výběru trenéra rozhoduje?
Ve své pozici jsem čtvrtou sezonu. Stejně tak Jarda, Bára a i majitel. Na začátku jsme nastavili systém společného rozhodování, na něj si podali ruku a od té doby podle něj jedeme. Teď tomu nebylo jinak. Všechny ty spekulace bereme jako důsledek toho, že jednání trvalo déle, než většina veřejnosti chtěla. Mrzí nás to, ale museli jsme jednat, nemohli jsme naskakovat do mediálních přestřelek a spekulací. Nikdy nebudeme komentovat ještě probíhající jednání.

Máme očekávat výrazné změny v kádru?
Výrazné rozhodně ne. Miloš většinu týmu výborně zná, musí si ale zmapovat hráče, kteří pod ním nepůsobili. Trenéři si musí říct, jestli jim něco chybí. Teprve pak můžeme společně vybírat možné posily. Nové hráče vždy vybíráme společně, po dialogu, názor trenérů je tím zásadním.

Kdy bude nový trenér poprvé s mužstvem?
Dnes v Třinci ještě ne. S hráči se poprvé uvidí zítra ráno a bude se s nimi připravovat na páteční zápas ve Varech.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mistři světa ze Sparty: legendy doplnilo duo K+K

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Ze Sparty na MS: na českém turnaji poprvé!