3. 4. 2020 Marek Táborský

​V příští sezoně budeme ještě silnější

I přes nečekaný konec sezony zůstává generální manažerka Barbora Snopková Haberová pozitivní. „Odehráli jsme skvělou základní část extraligy a byli jsme připraveni bojovat o titul. Situace se ale ze dne na den změnila a postavila před nás úplně nového soupeře. Jsem strašně hrdá na to, jak tento souboj zvládají nejen členové naší sparťanské rodiny, ale i celá společnost,“ říká po zisku třetího místa po základní části.

Jak bolestivé je pro vás osobně, že sezona skončila po základní části?
Moc. Základní část jsme odehráli výborně a strašně jsme se těšili na play-off. Všichni jsme byli připraveni bojovat o titul. V prvním kole nás navíc čekal soupeř, na kterého chodí plná hala a za kterého jsem já osobně byla moc ráda. Přece jen jsme do konce posledního zápasu nevěděli, kdo jím bude. Hrozila nám i Plzeň a tu jsem si z osobních důvodů chtěla nechat až třeba na další kolo nebo na finále. (směje se)

Jsem přesvědčená, že stejně to cítí i naši fanoušci a partneři. V průběhu základní části byli skvělí a chodili v rekordním počtu. Za to bych jim chtěla moc poděkovat. Kluci byli nadšení, před jakou kulisou hrají, určitě je to motivovalo i k lepším výkonům na ledě. Věřím, že se na začátku příští sezony budeme scházet ve stejném, ne-li ještě větším počtu.

Po základní části jsme skončili na třetím místě. Vnímáte to jako úspěch?
Jinak to ani vnímat nemůžeme. Hráči celou sezonu tvrdě makali a zlepšovali se. Značnou část sezony jsme se drželi na prvním místě a díky bojovnosti a nasazení jsme vyhrávali i zápasy, ve kterých nám vázla třeba kombinace. Vypořádali jsme se i s krátkodobým výpadkem na začátku letošního roku a na druhé místo nám nakonec chyběl jediný bod.

Jedním z našich interních cílů byla účast v Champions Hockey League. Tu nám třetí místo zajišťuje. Zahrajeme si navíc také na prestižním Spenglerově poháru ve švýcarském Davosu. Máme se na co těšit my i fanoušci. V příští sezoně nás všechny čeká opravdu hodně zápasů a fandění.

Co vnímáte ze svého pohledu jako vrchol uplynulé sezony?
Ze všeho nejvíc jsem ráda, že se podařilo klub stabilizovat. Před play-off jsme byli považováni za jednoho z hlavních adeptů na titul. Soupeři z nás měli opět velký respekt.

Pokud mám ale vypíchnout jeden zážitek, tak asi vyberu ten neuvěřitelný domácí zápas s Kometou. Euforii, kterou vyvolal obrat v posledních vteřinách zápasu, jsem na hokeji snad ještě nezažila! Tenkrát jsem byla děsně hrdá na naše fanoušky. Ještě deset minut před koncem zápasu jsme prohrávali o tři góly, ale žádného z nich ani nenapadlo předčasně odejít. Naopak, všichni fandili a hnali kluky na ledě kupředu. Výsledek všichni známe. Jsem přesvědčená, že bychom takhle nastoupili i do čtvrtfinále. O to víc celá tahle situace zamrzí.

Sama jste řekla, že se situace změnila ze dne na den. Co se v klubu nyní odehrává?
Řešíme aktuální situaci, je toho víc než dost, od sezonních oprav v hale po mládež, zaměstnance, přípravu na další sezonu… Sportovní úsek řeší kádr, marketing bude muset mít vzhledem k nabitému programu většinu své práce připravenou už před sezonou. Práce máme všichni dost. Samozřejmě ale vycházíme vstříc každému, kdo potřebuje svůj pracovní režim nějak upravit.

Hráči mají prozatím volno a trénují individuálně, čekáme, jak se situace vyvine. Jsme skoro v denním kontaktu. Pokud to bude možné, rádi bychom na začátku května zahájili letní přípravu. Uvidíme, jak to bude, rozhodně nechceme nic uspěchat. Musíme se chovat zodpovědně. Pracujeme s několika variantami, jak by se situace dala řešit.

Většina klubů v extralize přistoupila na snížení platů hráčů. Došlo k tomu i u nás?
V tomto nejsme výjimkou. S hráči jsme se dohodli na dočasném snížení platů na polovinu. Kluci jsou skvělí a vzali to úplně v pohodě. Naprosto chápou, že jsme na jedné lodi.

Některé kluby dokonce přistoupily k hromadnému ukončování hráčských smluv. Hrozí to i u nás?
V žádném případě. Samozřejmě detailně nevidím do ekonomické situace jiných klubů, a tak je nechci a nebudu soudit.

S jakým kádrem můžeme počítat pro příští sezonu?
Tým zůstává z velké části pohromadě. U většiny hráčů, kterým končila po sezoně smlouva, jsme domluveni na jejím prodloužení. Zatím jsme mohli prozradit pouze jméno Jana Buchteleho, v nejbližších dnech ale oznámíme i další hráče. Už ke konci sezony jsme navíc oznámili prodloužení kontraktů s Michalem Řepíkem, Miroslavem Formanem, Milanem Jurčinou a Tomášem Dvořákem. Osa týmu zůstává stejná a velice silná.

Pokusíme se do týmu přivést i nové posily?
Několik potenciálních posil máme samozřejmě vyhlédnutých, rozhodně v tomto ohledu nezahálíme. V příští sezoně nebudeme měnit to, co se nám podařilo letos nastavit, a to je, že Sparta má být na vrcholu a že udělá všechno pro to, aby bojovala o titul. Nehledě na to, že vzhledem k počtu zápasů, které nás čekají musíme mít daleko širší kádr.

Kolik hráčů plánujete během přestávky přivést?
Nelze říkat konkrétní čísla, která navíc nakonec nemusí vyjít. Opět budeme mít konkurenceschopný tým. Nic se ale nemění na tom, že plánujeme dávat hodně příležitostí i našim mladým hráčům. První zkušenosti v uplynulé sezoně nabrali David Vitouch a Daniel Poizl. Počítáme, že budou mít v kádru větší roli a šanci dostanou i další mladší hokejisté.

Jak vypadá situace s Lukášem Rouskem a Jiřím Smejkalem, u nichž se mluví o možnosti působení v zahraničí?
Samozřejmě máme zájem, aby v klubu nadále pokračovali. Lukáš Rousek je náš hráč, máme ho smluvně pojištěného. Pokud by však dostal nabídku hrát v NHL za Buffalo, které ho draftovalo, nemůžeme ani nechceme mu v žádném případě bránit. Naopak Jiřímu Smejkalovi smlouva skončila a záleží hlavně na něm.

Jak jste za tu krátkou dobu spokojená s prací nového trenérského tandemu?
Změna v herním projevu byla vidět na první pohled. Osobně jsem se byla podívat na několik tréninků a odcházela jsem z nich nadšená. Probíhaly v obrovském tempu, přístup trenérů se mi moc líbil a pozitivní reakce jsem pozorovala také u hráčů. Jsou to profesionálové a hlavně workoholici. Z mého pohledu si oba pánové spolu sedli a bude jim to určitě dobře fungovat.

Tisíce fanoušků si před ukončením extraligy nakoupily vstupenky na play-off. Klub jim vrací peníze a držitelům permanentek na play-off kompenzuje jejich ztrátu slevou na příští sezonu…
Přišlo nám to jako samozřejmost. Fanoušci si zaplatili za zápasy, které neuvidí. Jiná varianta než vracení peněz tak ani nebyla na stole. Vstupenky a permanentky jim rádi prodáme zase v příští sezoně. Ohromilo mě ale množství fanoušků, kteří se vstupenek chtěli vzdát v náš prospěch, ač to ve většině případů není možné. Toho si moc vážíme a moc jim za to děkujeme.

Co byste takovým fandům poradila?
Pokud chtějí podpořit klub, budeme moc rádi, když si s předstihem zakoupí permanentku na nadcházející sezonu. To nás v aktuální situaci potěší nejvíc. Prodej permanentních vstupenek spustíme ve druhé polovině dubna.

Hokej se nehraje. Zůstanou fanoušci během vynucené pauzy s hráči v kontaktu?
Určitě ano! Brzy uvidíte na našich sociálních sítích další živě vysílané pořady Sparta On Air. Chystáme také celou řadu dalších zajímavostí a soutěží. Fanoušci se rozhodně nemusí bát, že by ztratili kontakt s týmem. Zároveň ale všichni věříme, že se situace brzy zlepší a budeme se moct opět potkávat i osobně.

V nedávné době jsme předali velký počet roušek policistům a záchranářům. Budeme během koronavirové epidemie pomáhat potřebným i nadále?
Jednoznačně. Poté, co jsme předali stovky roušek bojovníkům v první linii, jsme připravili i roušky pro fanoušky. Výdělek z jejich prodeje poputuje opět na potřebná místa. Mohu prozradit, že v nejbližší době plánujeme pomáhat také tím, že členové naší mládežnické akademie budou klubovými vozy od Louda Auto rozvážet ochranné zdravotnické štíty na potřebná místa, a intenzivně řešíme i další možnosti, kde můžeme my jako Sparta pomáhat.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Jakub Štáfek: Jak ze sebe vypustit ďábla

Říčka: Změny trenérů nás nastartovaly

SPA - CEB 6:2 - Rozhodla třetí třetina

Jurčina: Urputná bitva se spoustou emocí