28. 4. 2002 MiG

Místo na šampionátu mají jisté tři sparťané

Obránce Martin Richter, který odehrál ve Skandinávii turnaj Karjaly, přibyl na soupisku českého národního týmu pro mistrovství světa, které začíná v pátek ve Švédsku. Svoji nominaci potvrdili také dva další hokejisté českého mistra Broš a Hlinka. Místo náhradníka pak zbylo na Kratěnu. V národním týmu nebudou scházet ani dva bývalí hráči Sparty Hnilička a Výborný.
V nominaci je deset hokejistů z české extraligy, devět zástupců NHL, dvě místa zabrali hráči ruské ligy a jedno švýcarské. Zbylé místo je ještě vyhrazeno jedné zámořské posile, v úvahu připadají například Petr Sýkora nebo Eliáš. Poosmé budou na mistrovství reprezentovat sběratelé cenných kovů z posledních let Pavel Patera a Martin Procházka, hráči ruského Omsku. Překvapením je nominace plzeňského Sedláka. Sparta má jisté tři zástupce.

Pro obránce Martina Richtra, který začátkem tohoto roku odešel ze zámoří a podepsal smlouvu v Holešovicích, to bude druhé mistrovství. Jako sedmý bek nechyběl u loňského triumfu v Německu a podobná role jej možná čeká i letos. Michal Broš i Jaroslav Hlinka přesvědčili reprezentačního trenéra Augustu jak výkony v lize, tak v reprezentaci. Oba se tak vešli už do užšího kádru, který sehrál přípravný zápas v sobotu v Norimberku. A oba už také mají světové zlato. Broš z mistrovství v Rusku v roce 2000 a Hlinka z Německa 2001. Možnost zahrát si na mistrovství má ještě Ondřej Kratěna. V roli náhradníka by ale musel doufat, že se někdo z nominovaných zraní. Pokud ne, jeho místo přepustí trenéři hráči z NHL. Z nominace naopak po Karjale definitivně vypadli další sparťané Ptáček a Chabada. Do Švédska se může dostat Slovák Róbert Tomík, který byl povolán na přípravu slovenského nároďáku.

Poslední přípravný zápas před šampionátem sehrají Češi v úterý v Pardubicích s Rakouskem. Do mistrovství vstoupí v pátek od 20 hodin utkáním se Švýcary. Nominace na MS 2002

Brankáři: Milan Hnilička (Atlanta), Dušan Salfický (Pardubice), Jiří Trvaj (Vítkovice). Obránci: Pavel Kubina (Tampa), Filip Kuba (Minnesota), Jaroslav Spaček, Rostislav Klesla (Columbus), František Kaberle (Atlanta), Michal Sýkora (Pardubice), Martin Richter (Sparta). Útočníci: Jaromír Jágr (Washington), Jan Hrdina(Pittsburgh), Jaroslav Hlinka a Michal Broš (Sparta), David Moravec (Vítkovice), Pavel Patera a Martin Procházka (Omsk), Viktor Ujčík (Slavia), Petr Čajánek (Zlín), David Výborný (Columbus), Tomáš Vlasák (Ambri-Piotta), Zdeněk Sedlák (Plzeň), náhradník Ondřej Kratěna (Sparta).