12. 2. 2013 Tomáš Zatloukal

13. 11. 2005: Tenkrátův nejlepší den na EHT

Sparťan PETR TENKRÁT odjížděl ze Švédských her s dobrým pocitem. Český národní tým porazil silné Rusko i díky jeho asistenci. Možná si před nedělním zápasem vzpomněl, že právě proti Rusům kdysi předvedl své nejlepší vystoupení na Euro Hockey Tour.

Když se na podzim roku 2005 rozmýšlel Alois Hadamczik, koho pozve na finský Karjala Cup, zákonitě si vzpomenul na Petra Tenkráta, tou dobou hlavní ofenzivní eso Kärpätu Oulu, obhájce mistrovského titulu v SM-Liize. Jistě si říkal, kde jinde by měl Tenkrát zazářit než právě ve Finsku.

Rozhodl se kladenskému rodákovi nabídnout patřičný prostor na ledové ploše a postavil jej na pravé křídlo elitní formace vedle kapitána Jaroslava Hlinky a Michala Broše. Sluší se zmínit, že hlavní kouč českého výběru v Helsinkách spoléhal také na Petra Tona.

Tenkrátovi první dva duely nevyšly. Hodně střílel, ale nedával góly. Zřejmě i kvůli nízké kvalitě ledové plochy v Hartwall Aréně, na kterou si postěžoval po bitvě se Sbornou. „"Měl jsem čtyři šance, ale třikrát mi to na tom ledu přeskočilo hokejku. To by se nemělo stávat."

K premiérové trefě na EHT mu pomohl taktický manévr Hadamczika, pro utkání s Rusy přeřadil k Tenkrátovi s Brošem Ladislava Kohna. V první řadě se tak sešli tři legionáři z SM-Liigy. Spolupráce sehraných Lasic s šikovným Bluesmanem klapala. Škoda, že až od stavu 0:3 pro Rusko.

Češi nezvládli první třetinu, do kabin se šlo za skóre 0:3. "Zaspali jsme začátek a to se trestá. Rusové toho využili a z 0:3 už se zápas těžko dotahuje," řekl Tenkrát pro MF DNES. I přesto, že se Hadamczikovi svěřenci ve druhé třetině probrali, po výhře sahali marně.

Nakonec prohráli 3:5, přičemž ve hře o body je drželo právě trio Tenkrát, Broš, Kohn. První gólové vyjádření jejich souznění přišlo v 39. minutě, když "Tenky" na dvakrát pokořil Maxima Sokolova. 51. minutě se stal pro změnu nahrávačem, po jeho pasu skóroval Kohn.

"S Láďou se hrálo výborně. Najednou jsme tvořili tlak, neztráceli jsme puky. Z pohledu mého výkonu to byl nejlepší zápas," dodal Tenkrát. Zřejmě tím myslel nejlepší utkání na Karjala Cupu 2005, nicméně i po necelých osmi letech jeho výrok platí pro celou Euro Hockey Tour.

Foto: www.eht.cz

×
Odehrané 16:00 | Muži
HC Sparta Praha
HC Energie Karlovy Vary
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Dvořák: Skvělý zápas, fanoušci byli úžasní

SPA - KVA 6:3 - Sparta vzdala hold výhrou

​Jedenáctý hold vzdáme legendám kriminalistiky

Prchal: Sparta je obraz dobré výchovy mládeže