30. 7. 2020 Daniel Ryl

Statistiky ve Spartě: kdo útočí na milníky?

Trenéři Miloslav Hořava a Josef Jandač chystají naše mužstvo na start sezony 2020/2021, ve které může řada hráčů dosáhnout na významné milníky v dresu Sparty. Podívejte se, kteří sparťané současného kádru nasbírali v našem dresu nejvíce startů, gólů a nahrávek.

Mezi nejstabilnější formace posledních let patří útok Lukáše Pecha s Miroslavem Formanem a Janem Buchtelem na křídlech. Osvědčené trio je se Spartou pevně spjato, proto nikoho nepřekvapí, že ze současného kádru zanechala tato trojice nejvýraznější stopu.

Odchovanec Miroslav Forman nakoukl do Tipsport extraligy už v sezoně 2010/2011 a od té doby za žádný jiný klub nehrál. V září tak odstartuje už svou desátou sezonu v našem klubu! I proto má na kontě už 441 zápasů v našem dresu, což je nejvíce z celého mužstva. V případě postupu do play-off tak může svou bilanci zaokrouhlit na pětistovku.

ZÁPASY VE SPARTĚ
441
396
293
Andrej Kudrna 272
Jan Piskáček 262

Pokud odehraje alespoň tři zápasy, vyrovná na 17. místě historické tabulky Pavla Richtera. Na dostřel jsou však i další jména - Miroslav Kuneš (451), Patrik Martinec (454), Jaroslav Nedvěd (468), Petr Bříza (482) a Vladislav Vlček (506).

Sparťanský tvrďák usiluje také o zajímavý milník mezi "zlými hochy", protože jakmile obdrží 16 trestných minut, posune ho to na desáté místo v klubové historii. Tato statistika je však zajímavá i proto, že za celou sparťanskou kariéru nebyl "Formič" ani jednou nejtrestanějším sparťanem sezony! Zkušenější Lukáš Pech musí na čtyři stovky zápasů ve Spartě odehrát ještě čtyři duely. Když si navíc připíše dva kanadské body, bude mít na kontě už 300 bodů ve Spartě.

Na zajímavé milníky v našem dresu může dosáhnout také jejich parťák Jan Buchtele. Ve 293 zápasech nastřílel už 95 gólů, a když se mu následující ročník vydaří, zaokrouhlí své sparťanské střelecké skóre na jubilejní stovku. Tu může atakovat také v přihrávkách, kterých má na kontě 79. Na dostřel je navíc také bodové jubileum, protože na dvě stovky bodů chybí "Buchtovi" jen 26 statistických zápisů.

5
Celkem pět hráčů ze současného kádru nasbíralo v dresu Sparty alespoň 100 kanadských bodů.

Co se startů v dresu Sparty týče, mohou na rovné tři stovky zápasů dosáhnout také dvě tradiční tváře - útočník Andrej Kudrna a obránce Jan Piskáček. Defenzivní bojovník je lídrem v kanadském bodování obránců, ale nebýt zdravotních potíží, mohl na tom být výrazně lépe. Slovenský útočník Andrej Kudrna působí ve Spartě pět sezon, během kterých se stal jedním z nejlepších cizinců klubové historie! O jeho kvalitách svědčí solidních 272 odehraných zápasů s bilancí 119 bodů. V obou tabulkách je tak čtvrtý, zatímco mezi střelci se s 60 góly dělí o třetí místo s Danielem Přibylem.

A ve vzduchu visí i další milníky. Na stovku startů ve Spartě by měli dosáhnout brankář Matěj Machovský (81) i útočník David Dvořáček (91). Metu padesáti gólů v našem dresu vyhlíží kapitán Michal Řepík (34), zatímco Daniel Přibyl má na kontě 76 asistencí.

STATISTIKY SOUČASNÉHO KÁDRU V DRESU SPARTY:

GÓLY
105
95
79
Andrej Kudrna a Daniel Přibyl 60
Michal Řepík 34
ASISTENCE
193
141
79
Daniel Přibyl 76
Andrej Kudrna 59
KANADSKÉ BODY - ÚTOK
298 (105+193)
220 (79+141)
174 (95+79)
Daniel Přibyl 136 (60+76)
Andrej Kudrna 119 (60+59)
KANADSKÉ BODY - OBRANA
Jan Piskáček
76 (21+55)
Petr Kalina
46 (9+37)
Jan Košťálek
42 (20+22)
Tomáš Pavelka 41 (9+32)
Tomáš Dvořák 27 (7+20)

Sparťané v rámci extraligy: útok na bodové i zápasové milníky

Pozor, sparťané mohou vylepšit i své bilance v rámci celé extraligy! Útočník Lukáš Pech patří mezi legendy české nejvyšší soutěže, proto nemůže nikoho překvapit, že mu schází jen 21 startů, aby odehrál své 900. extraligové utkání. To však není všechno, když totiž nasbírá ještě 23 bodů, bude mít na kontě neskutečných 600 bodových zápisů!

Na hranici čtyř stovek startů může dosáhnout Marek Kvapil (362), který podobně jako Lukáš Pech útočí také na bodový milník. Na hranici tří stovek mu totiž schází jen šest kanadských bodů. A co stovka? Reálně na ni mohou pomýšlet obránce Jan Piskáček (91) a také útočníci David Tomášek (91) s Romanem Horákem (63).

Vraťme se ale k extraligovým utkáním. Brankáři Matěji Machovskému chybí jen devět zápasů, aby si připsal 300. start v české nejvyšší soutěži. Na stejnou metu pomýšlí také další sparťané - obránce Tomáš Dvořák (270) a útočníci Robert Říčka (290), Andrej Kudrna (272).

Útočník David Tomášek potřebuje odehrát devět duelů na hranici dvou stovek zápasů, zatímco na stovku startů mohou dosáhnout také Milan Jurčina (51), Tomáš Pšenička (51), Matúš Sukel' (52) a čerstvé posily Roman Horák (64) s Ladislavem Zikmundem (51).