Vzestup s vítězem Stanley Cupu
Ke vzniku Steelers v roce 1991 pomohlo otevření tehdejší Sheffield Areny, která byla postavena v centru města pro letní Univerziádu. A když už máte ve městě pěknou víceúčelovou arénu, proč místní hokej nepozvednout z amatérské úrovně na profesionální? Klub vzal za svůj název Steelers, čímž vzdal hold ikonické průmyslové části města, která byla pro jeho historický vývoj stěžejní.
SHEFFIELD STEELERS V PRVNÍ SEZONĚ 1991/1992
Ve Velké Británii však neměl jednoduchý úkol - naučit fanoušky a děti chodit na hokej. Ve městě jsou totiž sportovní jedničkou fotbalové kluby Sheffield United a Sheffield Wednesday, které patří do širší anglické špičky. Není tak překvapením, že marketingoví šéfové nového klubu na startu využili pomoci fotbalových parťáků, na jejichž zápasy poslali hráče i maskoty, aby fotbalové fandy pozvali i na hokejová utkání. Hlasatel David Simms pak vytvořil hráčům přezdívky, aby jejich oznámení mělo grády. Na ledě se tak proháněli borci jako "Raketa Ron Shudra" nebo "Bouřlivák Steve Nemeth".
A po letech poctivé práce a nasazení přišla odměna. Sheffieldu fanoušci každý rok přibývali, podobně jako my na Spartě překonával národní rekordy v návštěvnosti a nakonec zvedl kapacitu arény o dalších 1 200 míst. A Steelers se dařilo i sportovně, jelikož v prvních dvou sezonách postoupili o patro výš a ve svém premiérovém ročníku mezi elitou získali první britský titul! O dva roky později dovršili zlatý hattrick a v roce 2017 vybojovali jubilejní desátou trofej. Na jedenáctý si musel klub ze Sheffieldu počkat až do letoška, kdy ve finálovém utkání zdolal 3:1 soupeře z Belfastu.
PRVNÍ MISTROVSKÝ TÝM STEELERS Z ROKU 1994
Tradiční účastník play-off se tak potřetí probojoval do Champions Hockey League, kde se pokusí vylepšit svou bilanci. V předešlých dvou startech totiž ani jednou nepostoupil ze skupiny s bilancí sedmi porážek a jedné domácí výhry nad Salzburgem. Byť je klub mladý, jeho dres v historii oblékala řada významných postav, přičemž je vyřazeno šest čísel! Útočník Ken Priestlay v klubu působil v letech 1994 až 1999, přičemž do Steelers přišel pouhé dva roky po oslavě Stanley Cupu v dresu Pittsburghu společně s Jaromírem Jágrem
Do NHL nakoukl také zmíněný rakeťák Ron Shudra, jenž v klubu působil od jeho založení. S kapitánským céčkem na dresu ho tedy dotáhl nejen mezi elitu, ale také ke zlatému hattricku. Mimochodem, v první sezoně třetí nejvyšší soutěže nasbíral coby obránce 148 bodů ve 32 zápasech! Odměny se dočkal také Ronald Wood, jenž v prvních dvou sezonách nastupoval se sedmičkou coby hrající generální manažer. Fanoušci nezapomenou ani na další kanadské krajánky Tima Cranstona s Tommym Plommerem, vyřazena je také šestnáctka Tonyho Handa.
Město nejstaršího fotbalového klubu na světě
Město Sheffield je pro návštěvu rozhodně zajímavou volbou! Jeho název je odvozen od řeky Sheaf, která jím protéká. Město na konci minulého století prožilo propad úrovně kvůli zhoršenému průmyslu, ale v posledních letech se opět probírá. Fanoušci, kteří vyrazí podpořit sparťany přímo do Anglie, by mohli ocenit rozsáhlé zahrady a parky. Významnými místy Sheffieldu jsou také dvě vysoké školy.
S historií jsou propojeni také slavní rodáci, ať už herec Sean Bean, olympijská vítězka z Londýna atletka Jessica Ennis-Hill nebo fotbalista Harry Maguire. Sport je pro Sheffield možná nejdůležitější kratochvílí. Kromě hokeje ve městě najdete ragby nebo squash, ale jedničkou je bez debat fotbal. Na místní Sheffield United si nezajdete, protože hrají venku, ale v sobotu si můžete užít tahák Championship mezi tradičními značkami, jelikož Wednesday přivítají na domácím trávníku Queens Park Rangers.
Fotbaloví fanoušci by ale měli zbystřit, protože právě v Sheffieldu najdete nejstarší oficiální fotbalový klub na světě i nejstarší fotbalové hřiště! Sheffield FC hraje na amatérské úrovni, ale protože ho v roce 1857 založila partička hráčů kriketu, je historickým unikátem. O tři roky mladší Hallam FC hraje pro změnu na nejstarším fotbalovém hřišti, a to poblíž Crosspolu. Sheffield je tak významným místem anglického fotbalu, ještě v roce 1860 bylo ve městě patnáct ryze fotbalových klubů.
Bývalí sparťané i smutná česká stopa
V historii obléklo dres Steelers celkem třináct Čechů, z nichž se stal úplně prvním tvrďák Martin Máša, jenž v klubu odehrál sezonu 2005/2006. Další českou stopu zanechali Pavel Kantor, Antonín Bořuta, Adam Raška, Jiří Gula, Tomáš Pitule, Josef Hrabal, Josef Mikyska a také obránce Marek Trončinský, který v květnu 2021 zemřel právě během angažmá u Steelers.
Mezi bývalými českými hráči najdete také řadu bývalých sparťanů, ať to byli útočník Vojtěch Polák s Martinem Látalem, či brankář Marek Pinc. Všichni ale nejraději uslyšíte jméno Tomáše Duby, který byl klubovou jedničkou v sezoně 2019/2020.
Věděli jste, že...
V Sheffieldu Steelers působí hokejista, kterého jste mohli vidět před nedávnem v Praze. Útočník Robert Dowd byl také kapitánem Steelers a letos na jaře startoval na světovém šampionátu v Praze, stejně jako odchovanec Liam Kirk. Bývalý hráč Litvínova byl v zájmu našeho klubu, kuriózně se s ním ale nepotkáme v pátek, nýbrž až v neděli v utkání proti Eisbärenu - jeho novému zaměstnavateli.