13. 4. 2005 Vojtěch Gibiš

Šindelovým asistentem Jiří Doležal

Asistentem nově zvoleného trenéra Jaromíra Šindela se stal jednačtyřicetiletý Jiří Doležal, člen legendárního sparťanského útoku Doležal-Hrdina-Volek. Jiří Doležal podepsal ve Spartě smlouvu na jeden rok s roční opcí. Přečtěte si rozhovor s Jiřím Doležalem!.
Behem několika dní by měl být znám i druhý Šindelův asistent.

Kdy jste dostal nabídka na místo asistenta ve Spartě?
Nabídku jsem dostal asi před týdnem, tedy okolo 8. dubna.

Rozhodl jste se hned?
Rozhodl jsem se velice rychle. Na nabídku jsem kývnul hned druhý den.

Už jste mluvil s trenérem Šindelem, co budete mít na starosti?
O rozdělení funkcí během zápasů jsme se zatím nebavili. Spíš jsme se bavili o letní přípravě, kde budu mít na starosti silovou stránku přípravy, posilovnu atd.

Máte nějaký trenérský vzor?
Asi nemám konkrétní vzor. Od každého trenéra se něco naučíte, něco pozitivního si vezmete.

A co hráčský vzor, měl jste nějaký?
Pokud budu mluvit o době kdy, jsem hrál já, tak jsem sledoval několik hráčů. Třeba Martince, Šťastného, Ebermanna nebo Pouzara. To byli hráči, na které jsem se strašně rád díval a snažil jsem se od nich něco si vzít. Z další generace to byl třeba Jirka Hrdina.

Dlouho jste ve Spartě hrál, jaký máte při návratu „na místo činu“ pocit?
Je to podobný pocit, jako když jsem do Sparty přišel poprvé. Tehdy jsem začínal hrát „velký hokej“, a teď se do něho vracím jako trenér. Takže to jsou podobné pocity.

Vzpomínáte vůbec na dobu strávenou ve Spartě?
Samozřejmě. Ve Spartě jsem začínal, učil jsem tu hrát pořádný hokej. Díky ní jsem se dostal do národního mužstva. Se Spartou jsem v devadesátém roce vyhrál titul, takže mám krásné vzpomínky a jsem rád, že jsem tohle všechno mohl prožít. Cítím, že jsem Spartě něco dlužen, a chci jí to splatit trenérskou prací.

Určitě jste sledoval hru Sparty v minulých letech. Co budete chtít na předváděném stylu změnit?
Hlavní slovo bude mít samozřejmě Jaromír Šindel. Ale budeme chtít opět vyhrávat, tak jak se to očekává od Sparty. Chceme také předvádět trochu agresivnější způsob hokeje.

Co myslíte, že například chybělo Spartě v letošním play off?
Asi mi nepřísluší hodnotit práci předchozích trenérů. Oni vyžadovali po hráčích nějaký způsob hry. My se musíme dobře připravit na novou sezónu, aby se Sparta dostala dál než do čtvrtfinále.

Co říkáte na to, že se nyní ve Spartě schází „stará garda“ 80. let? Vy, pan Šindel, Holý, Kročák a další?
Je to jenom dobře. Tihle všichni hráči prožili se Spartou asi to nejlepší co mohli. Zřejmě v nich zůstalo kus sparťanského srdíčka.

Profil Jiřího Doležala

Jiří Doležal se narodil 22. září 1963. Velmi dobře si rozuměl s fotbalovou mičudou, ale hokeji se začal věnovat extrémně pozdě. A tak jeho cesta do Sparty i do národního mužstva připomínala pohádku. Malý, ale spravedlivý zázrak. Vždyť teprve ve třinácti letech se zapojil do hokejové přípravy s žáky Velkých Popovic a hrál tam i krajský přebor za dorost.

V sedmnácti to zkusil mezi dospělými a padl do oka trenéru sparťanských dorostenců Brukovi. V rudém dresu, kam nedlouho poté přestoupil, se ale neohřál. Tréninky mu kolidovaly se školou a navíc přišel povolávací rozkaz. Narukoval do Topolčan, k účastníkovi druhé slovenské národní ligy. Po odevzdání zelené uniformy se Dolík v roce 1984 opět hlásí ve Sportovní hale a v útoku s ostřílenými borci Richterem a Holým si zvyká na post pravého křídla. Na oblíbené levaso se vrátil v následující sezóně, kdy dostal za spoluhráče Hrdinu s Pěničkou.

Doležalova kariéra však nabrala radikální obrat až po spojení s Hrdinou a Volkem na podzim 1986, které sice bylo nouzovým, ale geniálním řešením. Jiří Doležal dokázal pokrýt neuvěřitelně velký prostor. Zodpovědně bránil, ale také zakládal útočné akce a střílel góly. Jako mávnutím kouzelného proutku se z neznámého kluka z vesnice stala opora Sparty i reprezentace. Ovšem ačkoliv pocházel z míst, kde se zpracovával chmel na opojný pěnivý mok, nikdy neměl rád pivo...

Jiří Doležal odešel ze Sparty ihned po zisku mistrovského titulu v roce 1990. Tři roky pak hájil barvy finského klubu JYP Jyväskylä. Od sezóny 1993/1994 se upsal německému Norimberku, kde rovněž strávil tři roky. Od sezóny 1996/1997 působil u pražského rivala - Slavie. V roce 2000 skončil aktivní hráčskou kariéru a začal se věnovat trénování slávistické omladiny. Působil u 7. a 8. třídy, dorostu a juniorů, kde jednou střídal odcházejícího Jaromíra Šindela. V polovině dubna 2005 podepsal ve Spartě roční smlovu s roční opcí jako asistent trenéra Šindela.

Část profilu převzata z knihy Davida Soeldnera Naše krev je Sparta

Odehrané v 15:30 | Muži