29. 9. 2011 Tomáš Zatloukal

Martin Biron: Synovi jsem pořídil dres Sparty

Ačkoliv tisíce fanoušků v solidně zaplněné TESLA ARÉNĚ chtěly vidět mezi třemi tyčemi newyorských Rangers hvězdného Henrika Lundqvista, “musely” se spokojit s pohledem na o poznání méně slavného Martina Birona. Kanadský brankář se ovšem stal nečekanou hvězdou večera, když pochytal všechny střely domácích a předvedl řadu bravurních zákroků.

Biron podržel Blueshirts především v úvodní dvacetiminutovce, kdy sparťané hýřili aktivitou a byli manhattanskému celku vyrovnaným soupeřem. Největší šanci spálil Petr Tenkrát, jeho chytrá teč na hranici brankoviště sice mířila mezi Bironovy betony, ale rodák z Lac St. Charles je dokázal bleskurychle sklapnout a zastavil puk před brankovou čarou. „V první třetině hrála Sparta výborný hokej, musel jsem několikrát zasahovat při opravdu nebezpečných situacích. Domácí útočníci byli šikovní, což mě moc nepřekvapilo, sledoval jsem, jak trénují a věděl jsem, že jsou dobří," uznal Lundqvistův náhradník. „Myslím si, že tvoříme s Henrikem dobrý tandem, soutěžíme spolu, i díky tomu se stále zlepšujeme. Současná situace mi vyhovuje," nestěžoval si na post dvojky čtyřiatřicetiletý brankář.

Martin Biron
V NHL si poprvé zahrál téměř před šestnácti lety. Oblékal dres čtyř různých klubů: buffalských Šavlí, Letců z Philadelphie a dvou městských rivalů: New York Islanders a Rangers. Letos by mohl dosáhnout na metu pěti set odchytaných zápasů.

Jeho úkolem je jít na led, když si chce švédský reprezentant odpočinout a potřebuje nabrat nové síly. Dnes Lundqvist nechytal s ohledem na zítřejší bitvu se svým mateřským mužstvem: Frölundou HC. Biron o pět let mladšího kolegu skvěle zastoupil, během šedesáti minut zkrotil třiadvacet ran, přičemž v prvním dějství zazářil třinácti přesnými zákroky. „Těší mě, že jsem dokázal vychytat čisté konto, ale nerad bych to přeceňoval," nezveličoval Biron svůj bezchybný výkon. „Zápas skončil 2:0, o nulu jsem se chvílemi bál. Nastoupil jsem poprvé k celému zápasu od zranění klíční kosti. Šlo o dobrý test," dodal. Gólman se třiačtyřicítkou na dresu si pochvaloval atmosféru v aréně. „Diváci byli úžasní, před domácím kotlem jsem odchytal jednu třetinu a oni pořád zpívali. Fandili hlasitě, ale ohleduplně. Hokeji rozumí a milují ho."

Bývalá opora Buffala a Philadelphie si výlet do Prahy náležitě užila. Jak na ledě, tak mimo něj. Ve středu Biron navštívil sparťanský fanshop a pořídil suvenýry pro svou rodinu. „Synovi jsem koupil dětský dres Sparty, něco malého vezu také manželce. Že vy jste viděl moje video? (smích)," zeptal se mě sympatický Kanaďan. Kývnul jsem. Biron tvoří pro web blueshirtsunited.com krátké reportáže ze života profesionálního brankáře a jeden z posledních dílů věnoval právě návštěvě holešovického obchodu se suvenýry.„Začali jsme s natáčením Biron Journalu letos na jaře poté, co jsem se zranil. Nebojte se, natočíme další díly. Chceme něco zvládnout ještě v Evropě. Jsme tu do pondělí, kdy se utkáme se švýcarským Zugem," ochotně vysvětloval úspěšnější z hokejových bratří Bironů (o tři roky mladší Mathieu ještě před pěti lety také hrál v NHL, ale nikdy se výrazně neprosadil).

Biron nakupuje na Spartě:

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Legendy Sparty o Bukačovi: Byl tvrdý a férový

Sparta pořádá další brankářský kemp!

Cizinci ve Spartě: vláda Kanady i jeden titul

Pět hráčů prodloužilo smlouvy ve Spartě