16. 2. 2013 Tereza Velikovská

Legenda Zábrodský: Moje srdce je u Sparty

Vybraná společnost bývalých sparťanských hráčů, trenérů a funkcionářů se rozrostla o dalších šest nových členů. Před derby byli uvedeni do Klubu Legend HCS Miloslav Charouzd, Karel Koželuh, Václav Roziňák, Stanislav Hajdušek, Tomáš Jelínek a Rudolf Šindelář. Poslední tři přímo na ledě, kde je slavnostně přijali Vladimír Zábrodský a Karel Gut.

Na slavnostní ceremoniál se dostavilo mnoho z členů, kteří byli do Klubu Legend uvedeni loni při jeho založení. A to včetně Zábrodského, kterému bude v březnu už devadesát let. Ten přiletěl až ze Švédska, kde žije. "Nic nemám radši, než jet do Prahy, protože moje srdce je tady u Sparty," usmívá se. A výsledky Sparty na dálku sleduje: "Dostávám od známého časopis Gól, takže si dodatečně zjišťuju, jak na tom je. Takže vím, že by Sparta dnes potřebovala vyhrát, tipuji to 3:2 pro Spartu," přál si Zábrodský před duelem, který nakonec v prodloužení získala právě v poměru 3:2 Slavia.

Jelínek kvituje změnu pravidel, na férovou bitku se rád podívá

Jedním ze tří žijích členů, které Zábrodský spolu s Gutem uvedli mezi legendy Sparty, byl i bývalý útočník Tomáš Jelínek. Ten byl známý svým důrazem, takže jsme se zeptali, kdo ze současné extraligy se mu právě tvrdostí zamlouvá: "Mám dojem, že vyloženě tvrdých hráčů moc není, vzpomenul bych na Vencu Varaďu, který je takový buldok."

Celkově je ale podle něj hokej už někde jinde než za časů, kdy sám hrával. "U nás se hra tělem tolerovala daleko víc, tady rozhodčí nestíhají rychlejší hru a mnohdy vylučují za zákroky, které jsou čisté," myslí si. Ale změna pravidel, která přinesla menší tresty za férové bitky, ho těší. "Jsem rád, že to povolili. Sami vidí, že šarvátek tolik není. Proč by si to nemohli vyřídit jako chlap s chlapem, já jsem rozhodně pro," souhlasí.

Ačkoliv se právě na Spartě naučil bruslit a hrát hokej, více v současnosti chodí na Slavii. V ní totiž válí jeho syn Petr Jelínek: "Na Spartu se snažím chodit, ale když hraje doma Slavia, tak chodím na syna. Rozpolcený nejsem, při každém derby sice fandím synovi, ale přeju si remízu." Ta mu tentokrát v základní hrací době vyšla.

Stejně jako ostatní členy Klubu Legend, i Jelínka slavnostní ceremoniál a uvedení mezi hvězdy holešovického klubu potěšilo. "Sparta je jediným klubem v republice, který takový klub založil. Je to pěkně, oživit historii a připomenout ji mladším ročníkům," usmíval se. A se svými kolegy právě mnoha příslušníkům mladších generací po derby během autogramiády rozdávál podpisy a úsměvy.

Pátečního unikátního setkání legend hokejové Sparty se zúčastnili i členové Dvorany slávy AC Sparta Praha. I fotbaloví internacionálové byli nadšeni. "Moc se mi tahle akce líbí, na historii českého sportu by se nemělo zapomínat," řekl Dušan Uhrin starší, bývalý kouč Sparty a národího týmu. Dalšími přítomnými byli třeba Vladimír Táborský, Zdeněk Svoboda, Václav Němeček, Jiří Novotný či Petr Kouba.

KLUB LEGEND HC Sparta Praha

  • Klub Legend HCS je klubem, který sdružuje nejvýznamnější hráče, trenéry a funkcionáře historie hokejového klubu HC Sparta Praha.
  • Jeho cílem je vzdát hold a symbolicky poděkovat těmto výrazným osobnostem za jejich mimořádný přínos pro klub v jeho více než stoleté historii.
  • Cílem Sparty je v rámci tohoto klubu rozvíjet vztahy s těmito osobnostmi.
  • Klub Legend HCS se průběžně doplňuje o další významné osobnosti jednotlivých dekád bohaté historie Sparty.

Seznam členů Klubu Legend HCS

Jiří Hanzl, Josef Maleček, František Tikal Vladimír Zábrodský Karel Gut Luděk Bukač Jan „Gusta“ Havel Jiří Holeček Jiří Kochta Jaroslav Šíma Miroslav Kuneš Pavel Wohl Josef Horešovský Pavel Richter František Výborný Jiří Hrdina Petr Bříza Richard Žemlička Jiří Zelenka

Noví členové

Miloslav Charouzd, Karel Koželuh, Václav Roziňák Stanislav Hajdušek Tomáš Jelínek Rudolf Šindelář
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Saša Salák bude pokračovat ve Spartě!

Matěj Machovský odchází do Dinama Riga

​Horák sparťanem i další tři sezony!

Ton: Vydali jsme se na dobrou cestu