13. 4. 2014 Lucie Štěrbová

Richard Žemlička slaví padesáté narozeniny

Richard Žemlička patřil k hráčům, kteří ty nejlepší výkony podávali v play off. Vždy byl na ledě maximálně vidět. I proto, že byl impulsívní a do všeho šel naplno. Semifinálová série Sparty s Brnem pro něj tak musí být perfektní dárek k narozeninám. Sparťanská legenda RICHARD ŽEMLIČKA totiž právě dnes, tedy 13. dubna, slaví 50. narozeniny.

Dvojnásobný účastník olympijských her, šestinásobný účastník mistrovský světa, ale hlavně – minimálně pro sparťanské fanoušky – trojnásobný ligový mistr v dresu Sparty a po dobu šesti sezon její kapitán, který byl ochotný pro holešovický klub na ledě bojovat do posledního dechu. „Úspěchu můžeme dosáhnout jedině tvrdou prací," tvrdí bývalý dlouholetý kapitán Sparty.

Trojnásobný sparťanský mistr

Richard Žemlička po právu patří mezi ty největší sparťanské legendy a po právu jeho dres visí od 21. října 2008 pod stropem Tipsport areny vedle dalších hráčů, kteří psali historii Sparty.

Žemlička odehrál za Spartu v průběhu 15 sezon rovných 634 utkání, z toho 111 pak ve vyřazovacích bojích. A v nich se mu se Spartou dařilo – vybojoval s ní totiž tři tituly. Jako mladík v sezoně 1989/1990 a pak o deset let později, v sezoně 1999/2000 jako zkušený hráč a nejlepší střelec play off. Úspěch se Spartou zopakoval už jako její kapitán o dva roky později v sezoně 2001/2002 a i tehdy k titulu přidal ocenění pro nejlepšího střelce vyřazovacích bojů.

Ač Richard Žemlička nikdy příliš nedal na osobní statistiky, sluší se připomenout, že v dresu Sparty nastřílel 244 branek a že 30. září 2001 vstoupil dvěstěpadesátou extraligovou střelou do klubu ligových střelců. Paradoxně to bylo brankou v derby proti Slavii, tedy proti klubu, kde Richard Žemlička s hokejem začínal.

S aktivní hráčskou kariérou Žemlička skončil v roce 2009 ve druholigové Roudnici nad Labem, v hokejovém prostředí ale zůstává jako trenér. Až do letošní sezony držel rekord v počtu kanadských bodů ve sparťanském dresu, než ho v únoru překonala další sparťanská legenda - Petr Ton.

ŽEMLIČKŮV PROFIL NA WEBU KLUBU LEGEND

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Saša Salák bude pokračovat ve Spartě!

Matěj Machovský odchází do Dinama Riga

​Horák sparťanem i další tři sezony!

Ton: Vydali jsme se na dobrou cestu