15. 6. 2014 Jiří Liebreich

Kouč Žemlička: V týmu máme velký potenciál

Bronzový olympionik s týmem Československa v roce 1992 v Albertville, draftován Edmontnem Oilers (1990), vlastník tří zlatých medailí pro mistra ligy se Spartou Praha. Za tým z Holešovic odehrál během patnácti sezón 634 zápasů, ve kterých nastřílel 244 branek. RICHARD ŽEMLIČKA po trénování extraligových týmů Sparty a Karlových Varů povede starší dorostence s "S" na prsou. "Ve Spartě jsem byl od nějakých jednadvaceti let, na tuto práci se velmi těším – baví mě a naplňuje," prozrazuje.

Vracíte se do velmi známého prostředí, kdy se však rozhodlo o tom, že se přesunete na post kouče starších dorostenců v Holešovicích?
Stalo se tak na přelomu března a dubna. Má druhá sezona v Karlových Varech skončila brzy, měl jsem dost času na psychický odpočinek. Podobný problém „vezme“ každého trenéra… Rozhodoval jsem se, co dál, a řekl jsem si, že další sezonu u chlapů určitě pokračovat nechci. Ptal jsem se pana Gefferta, šéftrenéra mládeže, jestli by ve Spartě bylo místo. Řekl mi, že je tu možnost trénovat starší dorost. Vzal jsem to, mám tu navíc syna ve třetí třídě, budu ho tedy mít na očích. Ve Spartě jsem byl od nějakých jednadvaceti let, na tuto práci se velmi těším – baví mě a naplňuje.

Získal jste zkušenosti z pozice hlavního trenéra extraligových týmů Sparty a Karlových Varů, které nové poznatky z těchto rolí budete chtít uplatnit nyní u mládeže Sparty?
Stejně jako hráč, tak i trenér se učí dlouhé roky. I v trenéřině se najde vždy něco nového. Jako trenér jsem začal před sedmi roky u dorostu, to jsem do toho vlétnul rovnýma nohama z pozice hráče (smích). To byla trochu těžší situace, s trenéřinou jsem se ještě seznamoval. V trenérském tandemu jsem byl s Pavlem Geffertem. Ten už to nějakou dobu dělal, tak mi pomohl. Dnes si myslím, že už jsem nějaké zkušenosti získal, ať už u mládeže, nebo u těch chlapů. Samozřejmě to chci převést na ty mladé kluky, je to kategorie 17 a 18 let.

RICHARD ŽEMLIČKA

Hráčská kariéra

  • Účastník 5 MS a 2 ZOH
  • Na MS vybojoval 3, na ZOH jednu bronzovou medaili
  • Třikrát mistr se Spartou, jednou stříbrný, dvakrát bronzový
  • Gólů za Spartu: 244

Nyní probíhá suchá letní příprava, jak jste s ní zatím spokojen?
Dá se říci, že hodně kluků je v pubertě. Měsíc a půl už děláme přípravu – posilovna, běhy atd. Většina z nich se chce zlepšovat. Co je strašně zajímavý, že já mám nějakých 186 cm a polovina kluků z týmu je vyšších než já. Je to velice narostlý ročník, až mě to překvapilo. Samozřejmě budeme chtít těchto somatických faktorů využít i v tom hokeji.

S nadsázkou se tedy dá říci, že vám kluci přerostli přes hlavu brzy…
Doufejme, že ještě ne, já bych je srovnal (smích).

Jako trenér máte za sebou vedení mládežnických výběrů i těch extraligových. V čem shledáváte nejvýraznější rozdíly?
Panuje tu přátelský režim, když ale nastane problém, tak se samozřejmě musí zvýšit hlas. Základ je mít nastavená pravidla. Jsou dané věci, které se musí dělat, přes které nejede vlak. Nemohu říct, že všichni, většina kluků to ale respektuje. Na první místo stavíme školu, až na druhé hokej. Většina kluků se ale učí dobře, není s tím problém. S morálkou týmu jsem velice spokojen, doufám tedy, že se přenese z té suché přípravy i na led.

Minulý ročník skončil pro sparťanský starší dorost po druhém zápase čtvrtfinále v derby se Slavií. Jaké cíle si stanovujete pro sezonu 2014/15?
Tým stále ještě poznávám. Z mladšího dorostu přišli sedmnáctiletí hráči, je tam velký potenciál – skončili druzí na mistrovství republiky. Myslím si, že je to pro Spartu obrovský úspěch. Je potřeba s nimi dobře pracovat, chceme se dostat co nejvýše. Nechci říkat, že chceme skončit v semifinále či ve finále. Začne základní část, musíme ji odehrát co nejlépe. Play off je poté sázka do loterie, pochopitelně se ale chceme držet v popředí.

Žemlička v dubnu oslavil padesátiny

Od sezony 2013/14 platí často diskutované pravidlo o nasazování mladých hráčů v nejvyšší soutěži, platit bude minimálně i pro nadcházející ročník. Vnímáte ho tak, že i pro hráče staršího dorostu předznamenává zvýšenou motivaci bojovat o místo v prvním týmu?
To máte pravdu, to si stoprocentně myslím. Ti kluci hrají v prvním týmu, někdo dostává příležitostí víc, někdo méně. Ta motivace je tam ale obrovská. Před lety takovéhle pravidlo neexistovalo, prosadit se do A-týmu bylo velmi složité. Pamatuji si to dobře podle toho, kdy jsem začínal já, i když nejde srovnávat roky 1986, 1987 s roky 2013 a 2014.

Stříbro na osmnáctkách je obrovský úspěch, říká Žemlička

Pro web hokej.cz řekl Tomáš Král, šéf hokejového svazu, následující: „Investice do oblasti mládeže stouply od roku 2009 skoro o 70 %, roční výdaje jsou nyní ve výši 79 miliónů korun.“ Promítne se tato investice svazu nějakým způsobem i v mládežnických výběrech Sparty?
Je to tak, kdo má statut akademie, získává finanční přilepšení. To je samozřejmě i Spartě. Trenéři v těch vyšších kategoriích jsou placeni od svazu. To si myslím, že je velká úleva pro klub. Trochu to i nese výsledky. Reprezentace do 18 let skončila druhá na MS, to je obrovský úspěch.

Zmiňujete stříbro „osmnáctek“, u něho bych se rád pozastavil. Tomáš Král i Slavomír Lener často zmiňují, že je pro český hokej existenčně podstatná kvalitní práce s mládeží a její patřičná dotace. Reprezentace do 18 let skončila druhá na MS – je to výkřik do tmy, nebo první náznak, že se koncepce úzce soustředěná na českou mládež vyplácí?
Systematika práce svazu či klubů se určitě zlepšila, naznačují to výsledky v mládežnických národních týmech. Většina z nich je lepších než v minulých letech. V té zmíněné stříbrné reprezentaci navíc bylo několik top hráčů, kteří budou výborně umístění na draftu. To v posledních letech nebývalo.

"Ve stříbrné reprezentaci do 18 let bylo několik top hráčů, kteří budou výborně umístění na draftu. To v posledních letech nebývalo."
- Richard Žemlička

Z vaší řeči tedy plyne, že s šestiletým působením Tomáše Krále ve vedení svazu jste spokojen…
Určitě to tak je. Navíc je tu Slavomír Lener, který má obrovské zkušenosti. Před lety jasně řekli, že se zaměří na práci s mládeží. A ta se podle mě zlepšila.

Jsou však problémy, se kterými se příliš nezmůže. Jedním z příkladů je i náročnější doprava po Praze, což trenéři občas zmiňují...
Nemohou se srovnávat kluby jako Slavia, Sparta či Letňany, které působí v Praze, s kluby v menších městech. Tam je ta organizace výrazně jednodušší. Kluci jsou kousíček od zimáku, přijedou na kole. Tady jsou děti rozeseté po celé Praze, než se dostanou na trénink, tak to někdy trvá i necelou hodinu. Třeba pro ty nejnižší kategorie to může být problém. Záleží na rodičích, kteří buď mají čas, nebo mají někoho, kdo ty děti vozí. Starší kluci zase musí skloubit školu a tréninky, což z časového hlediska není vždy snadné.

Vraťme se na závěr zpět k vám, zmínil jste, že syn trénuje ve třetí třídě. Doufáte, že jednou udělá kariéru ve Spartě takovou, která by se blížila té vaší?
Jsem rád, že má třikrát týdně trénink, že ho to baví a nesedí jen u počítače. U většiny mládeže je to bohužel naopak – sedí a kynou, kynou a zase kynou (smích). Realita je bohužel tak daná, je to tak v Evropě i Americe. Neřeším, jestli z něj něco bude, ale jsem rád, že se naučí mít sportovního soutěživého ducha – zápolit, soutěžit a naučit se žít v kolektivu.

Ale představa, že sedíte spokojeně na tribuně a mladý Žemlička táhne Spartu k výhrám, ta však není špatná, že?
Jestli se toho dožiju, tak by to bylo moc příjemný (spokojený úsměv). Takhle daleko zatím ale nekoukám. Když bude všestranný sportovec a bude umět hokej, fotbal, tenis, tak budu rád. Čas ukáže, je to běh na dlouhou trať. Musím ale říci, že ta trenérská práce s mladými v hokeji je kvalitní, kolegové do toho dávají všechno – a je to vidět.

PROFIL RICHARDA ŽEMLIČKY NA WEBU KLUBU LEGEND

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Saša Salák bude pokračovat ve Spartě!

Matěj Machovský odchází do Dinama Riga

​Horák sparťanem i další tři sezony!

Ton: Vydali jsme se na dobrou cestu