24. 3. 2013 Tereza Velikovská

Abeceda sparťanské sezony - I. díl

Co se v průběhu ročníku 2012/2013 odehrávalo na ledě i mimo něj? Co všechno během uplynulých měsíců zažili hráči či fanoušci Sparty? Stručný přehled toho nejdůležitějšího, co nabídl tento extraligový ročník a čím se prezentoval samotný holešovický klub, vám přinášíme v přehledné formě sparťanské abecedy. Každé písmeno připomíná osobu, heslo či moment, který zůstane vryt ve sparťanské historii.

A jako AKCE MIMO HOKEJ: Jako už tradičně nebyla sezona pouze o hokeji. Ale také o tom, jak může hokej pomáhat těm, kteří pomoc potřebují. V listopadu 2012 se konal už šestý ročník akce Sparťanská krev, během kterého tekla ve VIP prostorách Tipsport arény krev pro dobrou věc. V lednu vzdali sparťané už počtvrté hold příslušníkům bezpečnostních a záchranářských složek, v předvánočním čase udělal dětem z dětských domovů radost Sparťanský Ježíšek.

B jako BOJUJEME ZA SPARTU: V úvodu sezony se Sparta trápila. Na ledě to nešlo, přicházela jedna smolná porážka za druhou. Ale sparťané zabrali. To, že hráči i fanoušci věří v obrat k lepšímu, dokumentovala kampaň „Bojujeme za Spartu“, která se stala jedním ze symbolů letošní sezony. Všichni, co mají s holešovickým klubem něco společného, bojovali ruku v ruce. A mobilizace přinesla své ovoce, Pražané se během dalšího průběhu základní části vzchopili a probojovali se až na přední příčky.

C jako CIZINCI: Hned se šesti krajánky vstupovala Sparta do ročníku 2012/2013. Kromě zámořských akvizic, Američana Milama a Kanaďana Gawryletze, tvořil zahraniční obrannou linii ještě zkušený finský bek Vallin. V útoku Sparta disponovala Američanem Fosterem a francouzskými bratry Treillovými. Během obměny kádru v průběhu sezony ale mnozí z týmu odešli. V jejím závěru tak už zůstali pouze Milam a mladší z bratří Treillových Sacha, Slovák Hovorka, který přišel v říjnu, a jeho krajan gólman Melicherčík.

D jako DEVĚT: Není to nijak hrozivé číslo, které by vyvolávalo negativní konotace. Ovšem na podzim 2012 ho jen málokterý sparťan vyslovoval bez povzdechnutí. Tolik porážek v řadě totiž Pražané nasbírali, ba co víc, tolik utkání v nezískali ani jediný bod. Černá série začala 21. září, kdy Holešovičtí prohráli na ledě Chomutova. A pokračovala až do 14. října, kdy se jim doma konečně podařilo zvítězit v souboji s mistrovskými Pardubicemi.

E jako EUROPEAN TROPHY: Sparta nechyběla mezi 32 účastníky třetího ročníku mezinárodního turnaje European Trophy. Jako domácí led měli Holešovičtí na turnaj propůjčeno hřiště partnerských Litoměřic. Sparta zvítězila v Bratislavě, Kuopiu a Jyväskyle. Jejich sérii vítězství přerušila domácí porážka s Jönkopingem, kterou ovšem napravili v následujícím utkání proti Linköpingu. Dvojzápas s Chomutovem ale Sparta nezvládla a svou účast v turnaji zakončila říjnovou porážkou s vídeňskými Capitals.

F jako FANOUŠCI: Tvoří nedílnou součást sportovního klání, svým povzbuzováním ženou hráče za vítězstvím. Celkem se jich v této sezoně na domácí utkání Sparty vypravilo 167573, což je třetí nejvyšší číslo z celé extraligy. Divácký průměr na zápasech v Holešovicích činil 6445 diváků na zápas. I v návštěvnosti na venkovních utkáních patří Spartě třetí příčka, její utkání na ledech soupeřů zhlédlo 145066 diváků. Na tři domácí čtvrtfinálové duely s Třincem zavítalo celkem 29028 lidí.

G jako GÓLMANI: Mezi třemi tyčemi se během extraligové sezony vystřídalo hned pět mužů. Jako jednička vstupoval do sezony navrátivší se Marek Schwarz, záda mu kryl mladý Vojtěch Sedláček. Ale výluka NHL přivála do Holešovic sparťanského odchovance Michala Neuvirtha, který nastoupil do 24 utkání základní části. Po jeho odchodu se na post jedničky vrátil Schwarz, ale nevedlo se mu ideálně, a tak byl vyměněn do Liberce za zkušeného Marka Pince. Ten sezonu dochytával střídavě se Slovákem Marcelem Melicherčíkem.

H jako HOLDING: V červnu během letní pauzy vytvořili akcionáři společností HC Lev, a.s. a HC Sparta, a.s. Sportovní Holding Praha, a.s.. Ten zastřešuje hokejové aktivity Sparty v extralize a Lva v KHL. Díky tomuto partnerství získala Sparta například útočníka Jaroslava Svobodu a obránce Jiřího Hunkese, kteří jí pomáhali v závěru základní části a v play off. Ale díky nastalé finanční stabilitě také hráče jako Pilař nebo Sičák.

I jako INTEGRACE: Tým se během sezony proměnil, odešli obránci Vallin s Gawryletzem a jejich místo postupně zaujali další beci, kteří se přestěhovali do týmu Sparty. A všichni tři se perfektně integrovali do týmu. Jak Vladimír Sičák, který dosáhl v základní části na neuvěřitelných +29 bodů ve statistice pravdy a stal se z něj lídr sparťanské defenzivy, tak Petr Gřegořek a navrátilec do rudých barev Karel Pilař. V útoku si podobně vedl také Marek Hovorka. Nově příchozí se zkrátka začlenili na jedničku.

J jako JANDAČ: Po sezoně 2011/2012, kdy dovedl Josef Jandač Spartu k zisku Prezidentského poháru, odešel na lavičku Lva Praha. V průběhu podzimu se ale vrátil zpět na „místo činu“. O listopadové reprezentační pauze přebral tým na posledním místě extraligové tabulky. A dokázal téměř nemožné, Sparta po zmrtvýchvstání v průběhu základní části nakonec obsadila páté místo a postoupila přímo do čtvrtfinálových bojů. Na brány semifinále ale druhý rok po sobě klepala marně, tentokrát jí cestu zahradili Oceláři Třinec.

K jako KANONÝR: Řeč samozřejmě nemůže být o nikom jiném, než o Petru Tonovi. Ten dosáhl v tomto extraligovém ročníku na několik důležitých milníků. V říjnu vstřelil 300. extraligový gól, v listopadu dosáhl na kanadský bod s číslem 600. A v neposlední řadě se dostal na druhé místo historických klubových střeleckých tabulek. Jen jediná trefa mu nakonec chyběla, aby dorovnal rekord Jiřího Zelenky, který drží primát s 254 trefami ve sparťanském dresu.

DRUHÝ DÍL SPARŤANSKÉ ABECEDY SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Vydražte si hrané dresy ze sezony 2023/2024

Posezonní autogramiáda s hráči Sparty

Řepík: Chtěli jsme finále, ale cíl jsme nesplnili

Krejčík: Vždycky nám chyběl kousek