20. 9. 2010 Pavel Hrdina, Tereza Velikovská

Analýza: Doug O´Brien

Jeden z loňských objevů dvorního skauta plzeňských indiánů Milana Tichého, Kanaďan Doug O´Brien, se v létě stal největší posilou do sparťanských řad. V první letošní analýze jsme se podívali na zoubek právě zámořskému objevu, který pečetil vítězství nad Kladnem gólem na 5:3.

Doug O´Brien si za rok, který strávil na českých kluzištích, poměrně dobře zvykl na tempo a styl české nejvyšší soutěže. Pro svou spolehlivost, kterou v loňské sezoně dokazoval trenérům Plzně, dostává hodně prostoru i od Miloše Holaně. Ve druhé obranné dvojici spolu s Janem Hanzlíkem plní zejména defenzivní úkoly. Ve vlastní třetině hlídá prostor před brankou, v soupeřově pásmu stojí na modré čáře a vrací se jako první.

Spolu s parťákem Hanzlíkem dostává prostor v přesilovkách i oslabeních, proti Kladnu nastoupil při všech možných herních situacích včetně oslabení 5 na 3. Hraje dobře pozičně, dokáže vykrývat prostory. Naopak při hře s holí bývá opatrný, čímž se často vyvaruje faulům. Ve středočeském derby šel na trestnou lavici jednou, a to až v závěru zápasu za rozhodnutého stavu.

Říká se, že zámořští hráči hrají jednoduchý hokej. To bezesporu platí i pro O´Briena. Většinou sám nerozehrává, spíše jistými přihrávkami hledá vlastní spoluhráče. Když už sám dostane možnost jít dopředu, nahazuje puky na zadní mantinel a zůstává vzadu. Přesto se ovšem umí ve správnou chvíli rozmáchnout a vystřelit, jako to provedl ve 49. minutě, kdy zvýšil z modré čáry na 5:3 a sám tak gólově přispěl k prvnímu vítězství Holešovických v sezoně.

Výsledná známka: 2

Momenty Douga O´Briena v utkání:

11:06 – O´Brien byl sražen za vlastní brankou jedním z protivníků k zemi a následně chyběl před brankou. Toho využil Jiří Kuchler a vyrovnal na 1:1.

13:01 Nahodil do útočné třetiny, pro puk si ovšem nikdo z jeho spoluhráčů nejel.

24:35 – O´Brien dostihl a sebral puk Látalovi, který se pokusil o samostatný únik.

26:57 – postavený O´Brien zachytil v obranném pásmu puk vkleče. Nepodařilo se mu rozehrát, protože ihned po zákroku upadl.

30:55 – Zabránil v postupu Kladna, když sklepl Melkovu nahrávku do prostoru.

37:00 – O´Brien strávil na ledě přes minutu v přesilovce, ani jednou nevystřelil.

48:44 – střelec O´Brien vystřelil hned po buly od modré a puk skončil za zády kladenského brankáře Cikánka, který nejspíš neměl úplně čisté svědomí.

59:34 – Vyloučen na dvě minuty za vysokou hůl.