1. 10. 2007 Lucie Vítková

Ať už kluci dají branku, přál si Tomáš Duba

Ve velké formě odstartoval brankář Tomáš Duba nový extraligový ročník. Sparťanský gólman je jednou z klíčových postav Holešovických, což potvrdil rovněž ve středočeském derby s Kladnem. Přestože si více než polovinu utkání příliš nezachytal, v klíčových momentech byl opět na svém místě a srdnatě ničil závěrečný nápor kladenských hokejistů.
Tomáši, jak jste se cítil v závěru utkání při kladenských přesilovkách?
Závěr příjemný nebyl, Kladno tlačilo. My jsme chtěli zápas za každou cenu udržet a vyhrát.

Kdy vám bylo z pohledu brankáře nejhůře?
V přesilovce střílel Martin Ševc, vůbec nic jsem neviděl. Měl jsem ale štěstí, puk prolétl okolo mě mimo branku. Klíčový byl také zákrok proti Martinu Procházkovi, kdy jsem si na něj počkal u tyčky.

Na druhé straně se trápili útočníci, dlouho se nemohli prosadit…
Přál jsem si, aby kluci už konečně dali nějakou branku. Moc zákroků jsem neměl, celý zápas jsem se musel rozhýbávat, abych se udržel v tempu a přečkal závěrečný tlak, který jsem od Kladna očekával. Alespoň jsem měl na konci sílu odolávat.

Na začátku sezóny máte formu, chválí vás spoluhráči?
Neřekl bych, že se mi daří. Celé mužstvo hraje výborně v obraně a já se jen snažím neudělat zbytečnou chybu. Jsem rád, že se nám daří jako celku a vyhráváme.

Vloni jste Kladno ani jednou neporazili, připomněli jste si to před zápasem?
Trenéři nám to neustále opakovali. Snažili se nám říct, že to máme jen v hlavách a musíme udělat vše pro to, abychom nepříznivou bilanci zlomili. Přistoupili jsme k zápasu jako k derby se Slavií, podle toho jsme také začali. Jenže jsme neproměnili první šance a Kladno nás malinko uspalo. Dát na začátku jednu, dvě branky, mohl se zápas vyvíjet jinak.

Neobával jste se, když jste viděl, že se spoluhráči vepředu nemohou prosadit, že se nelichotivá bilance znovu protáhne?
Věděli jsme, že musíme být nadále trpěliví. Kladno přijelo hrát na brejky, hodně bránilo a vysílalo dopředu útočníky, které mají hodně šikovné. Soustředil jsem se na to, abych si s kluky v obraně úniky pohlídal, protože by to pro nás mohlo být smrtící. Nakonec se nám trpělivost vyplatila. Petr Nedvěd zlomil utkání v náš prospěch druhým gólem, odrovnat soupeře se mu povedlo už podruhé v řadě a jen potvrzuje, že je pro nás klíčovým hokejistou. Vlastně nás nějakou brankou vždy nastartuje.

Vloni vám v jednom utkání Kladno nasázelo sedm branek, vzpomněl jste si na toto utkání?
Určitě na loňské zápasy s Kladnem nemám dobré vzpomínky, ale je nová sezóna a nové zápasy a snažil jsem se na to nemyslet. Začínalo se od nuly a já neměl důvod proč se obávat.

Uhlídali jste obávané kladenské přesilovky, připravovali jste se na ně nějak speciálně?
Kladenské přesilovky byly hlavní náplní dnešní porady, ale nemyslím si, že bychom se na ně nějak významně připravovali. Spíše je Kladno nesehrálo dobře, protože není v herní pohodě.

Myslíte, že na Kladnu byla hodně znát herní nepohoda ze špatných výsledků?
Byli hodně zatáhlí, do poloviny zápasu jsem měl snad jen dva výraznější zákroky. Bylo znát, že si směrem dopředu příliš nevěří. Po těch dvou přídělech co dostali v minulých kolech bylo vidět, že se chtějí soustředit především na obranu.