8. 9. 2016 Daniel Ryl

Barinka: Musíme mladým klukům pomoct

V obraně Sparty byste zkušenějšího borce nenašli. Nejenže je dvaatřicetiletý MICHAL BARINKA nejstarším bekem, ale žádný z jeho mladších kolegů nemá tolik zkušeností s mezinárodním hokejem či NHL. Účastník světových šampionátů i olympijských her by měl v následující sezoně předávat svým spoluhráčům cenné zkušenosti a pomoci Spartě k dalším úspěchům. Zkušený obránce před startem Tipsport extraligy věří, že sparťané navážou na povedenou přípravu a vypořádají se s odchody klíčových hráčů.

Michale, máte za sebou letní přípravu a úspěšný vstup do Champions Hockey League. Jak úvod sezony hodnotíte?
Příprava proběhla podle plánu. Podařilo se nám vyhrávat a tým se pomalu sehrává. Už si to sedá. Noví kluci úspěšně nahrazují ty, kteří odešli, přesto si musíme přiznat, že odešli opravdu kvalitní hráči. Kádr se ale vhodně doplnil a věřím, že se nám bude dařit také v extralize.

Mladí hráči dostávají hodně prostoru, ale v každém týmu jsou výjimky. Nejde hrát jen na dvacetileté kluky, je potřeba udělat dobrý mix mladých i starších hráčů.
- Michal Barinka

V letní přípravě jste změřili síly se Slovanem Bratislava, vyhráli turnaj v Le Sentier a zvládli derby v Edenu. To je velmi pestrá příprava, že ano?
Vždycky je lepší, když nehrajete obyčejné přátelské zápasy. Všechny týmy, které jsme potkaly, byli kvalitními soupeři. Derby se Slavií bylo hodně o bruslení, hrálo se hodně důrazně a nakonec jsme tam byli jako doma, protože fanoušci byli parádní a měli v hledišti převahu. I ostatní soupeři měli velkou kvalitu.

Pověrčiví lidé by mohli říct, že výhry v přípravě přinesou porážky v extraligových zápasech. Nepadlo podobné téma také v kabině?
S klukama jsme to zatím neřešili. Člověk na to nemůže takhle myslet a musí jít do každého zápasu pro výhru.

Té jste se dočkali také na ledě Färjestadu, kde jste bojovali o první místo v tabulce. Vítězství na něj ovšem nestačilo. Mrzí to hodně?
Samozřejmě nás to mrzí, protože jsme jeli do Karlstadu pro první místo a nasazení při losu play off. Mohla to být velká výhoda, ale nakonec se nám ji získat nepodařilo.

V domácím utkání s Krakovem jste měli pro změnu parádní nástup a obrovskou střeleckou převahu. Už jste někdy něco podobného zažil?
Musel bych hodně zavzpomínat, ale nástup jsme měli perfektní. Možná nás to později ukolébalo, Krakov se vrátil do hry a jejich brankář předvedl skvělý výkon. Takovou střeleckou převahu jsem sice určitě zažil, ale tohle by extrém. Brankář chytal opravdu výborně a nám navíc nevycházely některé kombinace.

S odchody hráčů nastal také velký odliv kanadských bodů. Nebude potřeba kvůli tomu změnit styl hry a dodat do něj více bojovnosti na úkor kombinace?
Bude to pro nás opravdu těžké, ale musíme se s tím vyrovnat a dát do toho všechno. Uvidíme, co nám trenéři naordinují, ale věřím, že navážeme na úspěšnou přípravu.

32
Ve dvaatřiceti letech je obránce Michal Barinka nejstarším zadákem Sparty.

Nabízí se uvolněným místem větší příležitost pro mladé hráče?
Určitě ano! Tohle je super, protože by mohli dostat více šancí. Doufám, že pro to udělají maximum a my jim dokážeme pomoct, aby zapadli do kabiny. Kluci jsou hodně šikovní a záleží jenom na nich, zda budou mít kvalitu na to, aby pravidelně hráli.

V dnešní době se navíc hokejová mužstva omlazují, vnímáte to stejně?
Mladí hráči dostávají hodně prostoru, ale v každém týmu jsou výjimky. Nejde hrát jen na dvacetileté kluky, je potřeba udělat dobrý mix mladých i starších hráčů.

Jedním z těch starších je kapitán Jaroslav Hlinka, který vám bude chybět v úvodu extraligového ročníku.
Jardovo zranění je pro nás ztrátou na ledě i v kabině. Mrzí nás to, ale jinak to vyřešit nešlo, tak snad to nebude nic vážného. Já doufám, že se Jarda brzy vrátí, protože ho potřebujeme.

V prvním extraligovém kole zavítáte do Ostravy, kde jste dlouho působil. Těšíte se?
Těším se moc! Přijedou se podívat kamarádi a známí. Bude to zajímavý začátek a pro nás je důležité, abychom hned na začátku sezony dělali body, protože hrajeme hodně zápasů venku.

Šest ze sedmi prvních zápasů hrajete na ledě soupeřů. Bude to výhoda či nevýhoda?
To ukáže čas. Nemůžeme se na to ohlížet, prostě je to takhle dané a my musíme vyhrávat i venkovní zápasy, pokud chceme uspět.

Ve druhé polovině sezony můžete pro změnu spoustu sil ušetřit, protože budete hrát převážně doma.
Přesně tak. Když nám vyjde začátek, může to pro nás být výhoda. V únoru hrajeme snad měsíc doma, což nám může ušetřit důležité síly do play off.

Pokud mi to čas alespoň trochu dovolí a nebude se hrát pozdě v noci, budu Světový pohár sledovat. Celý hokejový svět se na to těší, navíc NHL nedovolí, aby tam byla nějaká chybička. Všechno budou kvalitní zápasy.
- Michal Barinka

U startu extraligového ročníku nebude ani trenér Jiří Kalous, který poletí s reprezentací na Světový pohár do Kanady. Budete tuto velkolepou akci sledovat?
Pokud mi to čas alespoň trochu dovolí a nebude se hrát pozdě v noci, budu zápasy sledovat. Celý hokejový svět se na to těší, navíc NHL nedovolí, aby tam byla nějaká chybička. Všechno budou kvalitní zápasy.

Předpokládám, že si některé zápasy nenechá ujít ani váš syn Marcel Čížek, který zazářil na turnaji mladšího dorostu v Třinci. Potěšil vás?
Udělalo mi to velkou radost. Jsem pyšný, že se Marcelovi daří. Už je to pouze na něm, jestli bude makat a dokáže se někam posunout. Budu samozřejmě rád, když se mu to podaří.

Zavítáte někdy na Marcelovy tréninky?
Někdy se mi to podaří a vidím skoro všechny zápasy, protože mi to většinou vyjde. Sleduju ho a jsem rád, že se mu daří.

Hokejové kvality bezesporu má. Je pro něj nejdůležitější, aby v nejbližší době zesílil?
V tomto věku jsou mezi jednotlivými ročníky strašné rozdíly. Když spolu hrají dva kluci a jeden je o rok a půl starší, jde to znát. Postupem času se to samozřejmě srovnává a později přichází chvíle, kdy by se měla prokázat kvalita.

×
Dnes v 18:00 | Muži
Rytíři Kladno
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Horák: Machy má teď víc gólů než já

SPA - CEB 5:2 - Skóroval také Machovský!

Informace o vstupenkách na hokejový pohár

Permanentky na novou sezonu v prodeji!