25. 7. 2016 Petra Pilbauerová

Bitkař Nedomlel: O Hollwegovi jsem slyšel!

Už v sedmnácti letech byl RICHARD NEDOMLEL draftován jedním z nejúspěšnějších týmů NHL - Detroitem. Za velkou louží strávil následujících šest sezon, do elitního týmu Rudých křídel se ale nedostal. Svojí severoamerickou štaci tak po předešlé sezoně ukončil a nyní je zpět doma. Urostlý obránce, který umí rány nejen přijímat, ale i rozdávat, se stal zatím poslední posilou jediného pražského celku v Tipsport extralize.

Richarde, jak došlo k Vašemu návratu do Čech?
Potřeboval jsem nějaký nový start. Moje působení ve Státech provázelo poměrně náročné cestování, a když přišla nabídka od Sparty, neváhal jsem. Taková příležitost se neodmítá.

Dalo by se říct, že v Severní Americe už nebyl zájem?
Zájem byl, ale už mě to táhlo domů. Strávil jsem tam několik let, ale doma je doma. Kromě toho je česká extraliga kvalitní, takže se i těším.

Myslím si, že na tom nezáleží, jestli je hráč ze Slavie nebo ze Sparty. Když jsem ze Slavie odcházel, byla se Spartou zrovna na špici. Mezitím se situace trochu změnila. Sparta si mě vybrala proto, že jsem byl volný hráč. Neberu to tak, že jsem zradil.
- Richard Nedomlel

Bylo pro Vás ubíjející, když vám nevyšlo angažmá v Detroitu ani později v St. Louis? Strávil jste tam dlouhý čas, ale šance ne a ne přijít.
Ubíjející to po psychické stránce je, ale hráči jsou tam na tuto možnost připravení. Kdo vydrží, tak zůstane, a kdo ne, odejde. Přešel jsem od Red Wings k St. Louis Blues a příležitost jsem i tak nedostal. Proto se teď vracím domů, abych mohl pomoct Spartě.

Jaké to je vrátit se po takové době zpátky domů?
Vrátil jsem se po dvou letech. Bylo skvělé se opět vidět se svojí rodinou. Akorát přítelkyni jsem musel nechat v Americe. I to se ale časem vyřeší.

V létě Spartu opustil Adam Polášek, který se sem také vrátil ze zámoří, ukázal se a poté získal atraktivní angažmá v KHL. Je to pro vás motivace?
Je možné, že tu zůstanu. Díky tomu, že je Sparta kvalitní klub, účastní se hokejové Ligy mistrů, tak hráčům zároveň otevírá dveře do zahraničí.

Jste slávistický odchovanec. Není to trochu zvláštní, že jste zrovna ve Spartě?
S takovou otázkou jsem počítal. Myslím si, že na tom nezáleží, jestli je hráč ze Slavie nebo ze Sparty. Když jsem ze Slavie odcházel, byla se Spartou zrovna na špici. Mezitím se situace trochu změnila. Sparta si mě vybrala proto, že jsem byl volný hráč. Neberu to tak, že jsem zradil.

Richard Nedomlel

Říkáte, že návrat domů je pro vás novým začátkem. Vnímáte to jako šanci předvést, co ve vás doopravdy je?
Tehdy v dorostu jsem toho mnoho neukázal. Leda tak trestné minuty. Na druhou stranu jsem toho názoru, že pokud má hráč možnost vycestovat za hokejem do Spojených států nebo do Kanady, určitě by to měl zkusit.

Vaše kariéra za mořem ale určitě není k zahození. Nebyla jen špatně načasovaná?
Čas tam je vždycky. Člověk se jen nesmí vzdát, nedívat se okolo sebe a dobře hrát.

Co jste si ze zámoří odnesl?
Zejména dřinu. Každý hráč tam na sobě musí tvrdě pracovat, aby si své místo zasloužil. Nezáleží ani na tom, v kolikátém kole vás draftují. Všichni dřou bez ohledu na to, jestli hrají, nebo ne. Dále jsem si z toho odnesl to, jakým způsobem se tam trénuje a připravuje na zápasy, morálku i chování vůči trenérům. To všechno tam je perfektní.

Myslíte si, že budete mít problém s přechodem na větší kluziště?
Podle mě je horší, když se jde z většího na menší. Uvidíme, až začneme hrát, ale zatím mi to nepřišlo nijak zvlášť rozdílné.

3
Nedomlel si v zámoří vyzkoušel tři soutěže - WHL, AHL a ECHL.

Během zápasu se nebojíte rozdávat rány. Ve Spartě je nyní ostrých hochů víc, za příklad uvedu Michala Čajkovského, proti kterému jste už nastupoval. Už jste si poměřili sílu?
Svaly má určitě větší. Otázkou zůstává, jestli je i dost rychlý. Zatím jsme se ale nepoměřili. Před lety na mistrovství světa do dvaceti let jsme se domluvili, že se porveme, ale nakonec jsme se na ledě nepotkali.

Zavzpomínali jste s Michalem Čajkovským na ono mistrovství?
Bavili jsme se o tom. Známe se už z dob, kdy on byl v Ottawě a já hrál za Swift. Psali jsme si a volali.

Máte přehled i o ostatních rváčích v Tipsport extralize?
Slyšel jsem o Ryanu Hollwegovi. Nebezpečný je pro soupeře určitě i náš Míra Forman. Pokud se objeví dobrá příležitost, nebojím se do toho skočit a kluky hájit.

Přišel jste do neznáma, nebo znáte v týmu i někoho dalšího?
Znám tu víc kluků. Znám Martina Gernáta, který přišel před nedávnem, a kromě něho také Dominika Uhera. Parta tu vypadá výborně.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

STATISTIKY: Veleli zkušení, dařilo se i bekům

Sparta On Air s Matějem Machovským!

Sparťanská abeceda 2019/2020 - II. díl

Sparťanská abeceda 2019/2020 - I. díl