9. 3. 2019 Jan Hausmann

Bláha: Náš tým může dosáhnout i na titul

Sparťanským juniorem za měsíc únor byl vyhlášen sedmnáctiletý bek MAREK BLÁHA. V právě probíhající části o účast v play off je se šesti kanadskými body (2+4) dokonce druhým nejproduktivnějším borcem celého týmu. V únoru ovládl s reprezentační sedmnáctkou Evropský olympijský festival mládeže a na přes rok by ho měl čekat draft do NHL. „Objevuji se dokonce i v první třicítce, což je obrovský úspěch,“ hodnotí své šance na draft v roce 2020.

Byl jste vyhlášen nejlepším sparťanským juniorem za měsíc únor. Čekal jste to?
Ocenění mě příjemně překvapilo a jsem rád, že Sparta takto ocenila mou práci.

Začala vám klíčová skupina o play off. Jak vidíte vaše šance na postup, případně i na titul?
Máme parádní tým, panuje v něm výborná atmosféra a všichni teď táhneme za jeden provaz. Na titul se zatím nijak neupínáme, ten je ještě strašně daleko. K jeho zisku nás čeká spousta tvrdé práce.

V týmu jste druhý nejproduktivnější zadák, v aktuální části O účast v play off vám dokonce patří celkové druhé místo týmového bodování. Vidíte sám sebe jako ofenzivního obránce?
Upřímně se vidím jako velmi ofenzivní bek. Hraji s lajnou, kde nastupuje Ondřej Pšenička. S ním si na ledě opravdu rozumíme a poslední dobou společně hodně bodujeme.

V únoru jste s reprezentační sedmnáctkou vyhrál Evropský olympijský festival mládeže. Jak vysoko tento úspěch stavíte?
Velmi si toho cením, přeci jen šlo o turnaj na té nejvyšší mezinárodní úrovni. Dal mi hodně zkušeností a hokejově mě posunul dál.

Dával jste si před sezonou nějaké individuální cíle?
Chtěl jsem se hlavně stát jedním z klíčových hráčů juniorského týmu Sparty, pomáhat mu k vítězstvím a dotlačit ho k titulu. Hodně taky sleduji NHL. Dalším cílem tedy bylo objevovat se na vysokých příčkách na draftu, na který mohu jít už příští rok v roce 2020.

Podařilo se vám tyto cíle naplnit?
Tak zatím se mi daří parádně. Myslím, že dokážu rozhodovat zápasy a týmu pomoci k vítězství. Titul chci letos moc vyhrát, tým na to určitě máme. Se svojí aktuální pozicí na draftu jsem nad míru spokojený, objevuji se dokonce i v první třicítce, což je obrovský úspěch.

Co je podle vás vaše největší hokejová přednost?
Na své hře chci hodně vyzdvihnout bruslení a rozehrávku. Snažím se nezmatkovat a puk za sebevětšího tlaku rozehrát, a ne odpálit. Odpalování puků nesnáším. Dokážu si taky hodně dovolit a dobře čtu hru.

Na čem naopak potřebujete nejvíce pracovat?
Tak určitě na střelbě. Na té musím ještě pracovat, stejně tak jako musím zesílit a přibrat.

Co vás na hokeji nejvíce baví?
Hokej prostě miluju jako hru, v podstatě jsem u něj vyrůstal. Hraju ho už od mala, strašně mě baví a užívám si každou chvíli na ledě.

Vy a budoucnost. Je vaším cílem sparťanské „áčko“, nebo míříte někam výš?
Sparta je organizace, která mě vychovala, a já si už od mala přeji, abych si za ni někdy mohl zahrát. Ať už by nabídka nastoupit přišla dřív nebo později, tak bych nikdy neváhal.

Den otevřených dveří pro budoucí sparťany

Petr Ton: Nabídka Sparty nešla odmítnout

David Stach dres Sparty neoblékne

Sparťanská pětka: Druhý běh pro dobrou věc