9. 3. 2019 Jan Hausmann

Bláha: Náš tým může dosáhnout i na titul

Sparťanským juniorem za měsíc únor byl vyhlášen sedmnáctiletý bek MAREK BLÁHA. V právě probíhající části o účast v play off je se šesti kanadskými body (2+4) dokonce druhým nejproduktivnějším borcem celého týmu. V únoru ovládl s reprezentační sedmnáctkou Evropský olympijský festival mládeže a na přes rok by ho měl čekat draft do NHL. „Objevuji se dokonce i v první třicítce, což je obrovský úspěch,“ hodnotí své šance na draft v roce 2020.

Byl jste vyhlášen nejlepším sparťanským juniorem za měsíc únor. Čekal jste to?
Ocenění mě příjemně překvapilo a jsem rád, že Sparta takto ocenila mou práci.

Začala vám klíčová skupina o play off. Jak vidíte vaše šance na postup, případně i na titul?
Máme parádní tým, panuje v něm výborná atmosféra a všichni teď táhneme za jeden provaz. Na titul se zatím nijak neupínáme, ten je ještě strašně daleko. K jeho zisku nás čeká spousta tvrdé práce.

V týmu jste druhý nejproduktivnější zadák, v aktuální části O účast v play off vám dokonce patří celkové druhé místo týmového bodování. Vidíte sám sebe jako ofenzivního obránce?
Upřímně se vidím jako velmi ofenzivní bek. Hraji s lajnou, kde nastupuje Ondřej Pšenička. S ním si na ledě opravdu rozumíme a poslední dobou společně hodně bodujeme.

V únoru jste s reprezentační sedmnáctkou vyhrál Evropský olympijský festival mládeže. Jak vysoko tento úspěch stavíte?
Velmi si toho cením, přeci jen šlo o turnaj na té nejvyšší mezinárodní úrovni. Dal mi hodně zkušeností a hokejově mě posunul dál.

Dával jste si před sezonou nějaké individuální cíle?
Chtěl jsem se hlavně stát jedním z klíčových hráčů juniorského týmu Sparty, pomáhat mu k vítězstvím a dotlačit ho k titulu. Hodně taky sleduji NHL. Dalším cílem tedy bylo objevovat se na vysokých příčkách na draftu, na který mohu jít už příští rok v roce 2020.

Podařilo se vám tyto cíle naplnit?
Tak zatím se mi daří parádně. Myslím, že dokážu rozhodovat zápasy a týmu pomoci k vítězství. Titul chci letos moc vyhrát, tým na to určitě máme. Se svojí aktuální pozicí na draftu jsem nad míru spokojený, objevuji se dokonce i v první třicítce, což je obrovský úspěch.

Co je podle vás vaše největší hokejová přednost?
Na své hře chci hodně vyzdvihnout bruslení a rozehrávku. Snažím se nezmatkovat a puk za sebevětšího tlaku rozehrát, a ne odpálit. Odpalování puků nesnáším. Dokážu si taky hodně dovolit a dobře čtu hru.

Na čem naopak potřebujete nejvíce pracovat?
Tak určitě na střelbě. Na té musím ještě pracovat, stejně tak jako musím zesílit a přibrat.

Co vás na hokeji nejvíce baví?
Hokej prostě miluju jako hru, v podstatě jsem u něj vyrůstal. Hraju ho už od mala, strašně mě baví a užívám si každou chvíli na ledě.

Vy a budoucnost. Je vaším cílem sparťanské „áčko“, nebo míříte někam výš?
Sparta je organizace, která mě vychovala, a já si už od mala přeji, abych si za ni někdy mohl zahrát. Ať už by nabídka nastoupit přišla dřív nebo později, tak bych nikdy neváhal.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Den otevřených dveří pro budoucí sparťany

Petr Ton: Nabídka Sparty nešla odmítnout

David Stach dres Sparty neoblékne

Sparťanská pětka: Druhý běh pro dobrou věc