24. 2. 2019 Petr Pavlík

Bláha: Vyhrát zlato? Euforie byla obrovská!

V první polovině února se v Sarajevu uskutečnil další ročník prestižního Evropského olympijského festivalu mládeže a tentokrát byl pro českou výpravu včetně sparťana MARKA BLÁHY velmi ojedinělý. Hokejová reprezentace do sedmnácti let pod vedením Karla Berana totiž zaznamenala obrovský úspěch, když získala zlaté medaile! Pocity snad ani teď nejdou popsat, byla to krása. Euforie vyhrát olympiádu je prostě paráda," pochvaloval si šikovný obránce.

Cesta českého národního týmu za olympijským zlatem

Mládežničtí reprezentanti do sedmnácti let zahájili turnaj ve skupině A, kde postupně změřili síly s výběrem Ruska a Švýcarska. Proti oběma soupeřům se čeští mladíci herně vytáhli a po právu brali dvě plnohodnotná vítězství. Ve druhém zápase navíc brankář Jan Bednář udržel čisté konto a jeho tým se mohl znovu radovat.

První dva zápasy, dvě výhry a šest bodů. To byla bilance českého týmu v základní skupině. V přímém souboji o zlato Češi vyzvali Bělorusy, kteří postoupili do turnajového finále jako vítěz ze skupiny B. Utkání o první místo v turnaji nabídlo obrovské drama a spoustu vln emocí. Čeští hokejisté dokázali otočit nepříznivý stav na svoji stranu a v závěrečných minutách po vychytaném trestném střílení soupeře udeřit gólem do prázdné branky.


ZÁKLADNÍ SKUPINA

 • Česko – Rusko 2:1
 • Švýcarsko – Česko 0:3
 • FINÁLE O ZLATO

 • Česko – Bělorusko 3:1

 • Obránce Bláha: Organizace celého turnaje byla skvělá

  Čeští reprezentanti měli sraz na zimním stadionu ve Slaném, kde absolvovali pár tréninkových jednotek ještě před samotným odletem do Sarajeva. Příprava na olympijský turnaj probíhala ve svižném tempu, které bylo potřeba sladit na mezinárodní scénu. "Na kempu ve Slaném jsme se sešli několik dní před odletem. Naším hlavním bodem v tréninku bylo se sehrát a pořádně se připravit na turnaj. Důraz byl kladen hlavně na náš herní projev a celkově soudržnost celého týmu," popisuje týmovou přípravu obránce Marek Bláha.

  Naše parta byla víc než skvělá! Chci všem klukům poděkovat za nádherný turnaj, který se nám moc povedl. Opravdu jim děkuji, že jsem s nimi mohl strávit úžasných jedenáct dní.
  Marek Bláha o týmovém jádru českého týmu

  Trenéři tohoto mládežnického výběru odtajnili nominaci na olympiádu a přípravný kemp přibližně v půlce ledna. "V reprezentačním dresu se již od kategorie do šestnácti let objevuji celkem pravidelně, za což jsem hrozně rád. Za pozvánku na tento turnaj pak extrémně, protože je to akce, která je jedinečná pro každého hráče," přiznává. Těsně před startem turnaje česká posádka nabrala směr Sarajevo, kam se vydala vládním speciálem. "To byla bomba. Neskutečný zážitek," vzpomínal na cestu do Bosny a Hercegoviny.

  "Sarajevo je sice město, které bylo krutě zasaženo válkou, ale ani tak na mě nepůsobilo nějak špatně, ba naopak, mě mile překvapilo. Organizaci turnaje opravdu musím pochválit, protože vše fungovalo na jedničku. Bydleli jsme ve výborném hotelu uprostřed olympijské vesnice společně s ostatními výpravami," kvitoval zázemí a dějiště turnaje jeden z nejmenších obránců na české soupisce. Samotnému zahájení ještě předcházel slavnostní ceremoniál, kde se představili všichni účastníci letošního ročníku. "Zahájení turnaje bylo krásné. Připadalo mi to přesně jako v dospělých olympiádách. Před vyprodaným stadionem postupně nastoupily všechny země Evropy, poté následovaly proslovy a samozřejmě nesměla chybět nějaká ta show. Náš vlajkonoš, útočník Tobiáš Handl z Olomouce, byl určen naším kompletním vedením výpravy," prozradil obránce Bláha.

  Poté už týmy odstartovaly zápasy v základních skupinách, které byly ihned na začátku prvního hracího dne velmi vyostřené. "Ve skupině jsme se utkali s Ruskem a Švýcarskem, což jsou pro nás státy velmi dobře hokejově známé. Samozřejmě, že nejvíce jsme byli nabuzení na Rusy, se kterými jsou zápasy vždycky hodně vyhrocené a plné emocí. Naopak Švýcaři nám chtěli oplatit nějaké ty porážky, které jsme jim za tu sezonu uštědřili," přiblížil sparťan Bláha s tím, že jeho tým si po celou dobu turnaje stále více udržoval herní pohodu v kabině.

  Český tým vsadil v celém turnaji především na bojovnost, která se ukázala jako klíčová ve všech fázích turnaje. "V kabině si to pořád opakujeme. Já sám s tím mám už zkušenosti z mezinárodní scény, že nemůžeme podcenit žádného soupeře. Věděli jsme, že Bělorusko nějakou kvalitu mít bude, když porazilo silné Finy. Na tento zápas jsme se připravovali jako na každý jiný. Podívali jsme se na video a na soupeřovy silné stránky. Řekli jsme si, na co si musíme dát pozor a taky jsme si ukázali slabiny našeho soupeře. Zápas byl z naší strany parádní a vyšel nám skvěle," konstatoval hbitý obránce s pravým držením hole.

  Volný čas v průběhu turnaje jsme strávili regenerací nebo přípravou do dalších zápasů. Poslední den v Sarajevu jsme se šli podívat na jiná sportoviště a podpořit naše české sportovce. Byli jsme se podívat například na biatlonovou štafetu, která byla pro mě velký zážitek ji sledovat naživo.
  Marek Bláha o týmovém výletu v Sarajevu

  Čeští hokejisté tak po šesti získaných bodech v základní skupině postoupili přímo do turnajového finále, kde se střetli s houževnatým Běloruskem. V utkání, které bylo dokonalou přehlídkou mládežnického hokeje, Češi zvítězili o dvě branky a mohli odšpuntovat zlaté oslavy! "Ten pocit snad ještě ani teď nelze popsat, byla to krása. Euforie vyhrát olympiádu je prostě paráda. Doufám, že to ještě někdy zažiju taky v té dospělé," usmívá se a dodává na závěr: "Tento turnaj byl pro mě další velmi cennou zkušeností do budoucna. Když to shrnu celkově, myslím si, že turnaj mě ještě více posunul po hokejové stránce směrem dopředu."


  Konečné pořadí v turnaji EYOF 2019

  1. Česko
  2. Bělorusko
  3. Finsko
  4. Rusko
  5. Slovensko
  6. Švýcarsko

  FOTO: Juliana Zash, archiv Marka Bláhy

  AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

  Kvapil: Druhé zranění už bylo frustrující

  Forman: Ve Spartě chci zůstat dlouho

  Permanentky na novou sezonu v prodeji!

  Sparta na Spengleru: tituly i hvězdné posily