1. 10. 2012 Tomáš Zatloukal

Boj se Zlínem. Ukončí Sparta černou sérii?

Sparta se v úterý 2. října utká na domácím ledě s PSG Zlín. Valaši drží pátou příčku v nabité tabulce TELH, jako tradičně se mohou pochlubit výtečnými gólmany. Zápas začíná v Tipsport Aréně v 18:30. Pokud nedorazíte na stadion, můžete sledovat tradiční online přenos na onlajny.com.

Ze zlínského tábora: Vyrovnané útoky drží PSG mezi elitou

Zlín není mužstvem jediného muže, z průměru vyčnívá více individualit, od kterých se to ostatně čekalo. Nikdo ale není dominantním tahounem, a tak žádného ze zlínských forvardů nenajdeme v elitní dvacítce kanadského bodování TELH. Nejlépe umístěný Valach, Ondřej Veselý, se krčí až na 37. místě. Krátce za ním ovšem následují Petrové Čajánek, Holík a Leška. A právě v tom tkví síla současné ofenzívy Zlína. Vyrovnanost útoků je z dlouhodobého hlediska pro mužstvo nesmírně prospěšná, soupeřům se taková ofenzivní vozba jen těžko brání.

Pochopitelně, ne vždy se zadaří. Proti Chomutovu se zlínští hokejisté prosadili pouze jednou, když v 50. minutě zužitkoval Holíkův pas nestárnoucí kapitán Čajánek. Jeden gól sice stačil na bodový zisk, nikoliv však na vítězství. Samostatné nájezdy ukončil svou minelou Leška, který musel skórovat, aby odpověděl na trefu Michaela Frolíka, chomutovské posily z NHL. „Dnes jsme dali jeden gól, což je hrozně málo. Na dvě inkasované branky bychom doma měli vyhrávat.“ řekl po nedělním zápase Holík, jediný úspěšný nájezdník Valachů.

Mírně za očekáváním zatím zůstává Jaroslav Balaštík. Vyhlášený kanonýr sice už dvakrát skóroval, jenže tři body ze sedmi zápasů jsou na jeho poměry málo. Třikrát se radoval ze vstřelené branky Bedřich Köhler, muž s velkým potenciálem, ale nestálou formou. Skvěle se zatím ukazují oba mladíci v elitních formacích, Antonín Honejsek i Zdeněk Okál předvedli výrazný výkonnostní vzestup a beze zbytku využívají trenérským kolektivem nabídnutý prostor. Jak vidno, Zlín má na koho sázet a pro sparťanskou obranu bude nelehkým úkolem Berany ubránit.

ZLÍNSKÉ PŘESTUPY PŘED TOUTO SEZONOU

PŘÍCHODY ODCHODY
Jaroslav Balaštík (Mladá Boleslav) Roman Vlach (Liberec)
Tomáš Sýkora (Karlovy Vary) Lukáš Galvas (Třinec)

Tomáš Sýkora (Ústí nad Labem)

Michal Důras (Chomutov)

Radek Míka (Pavlodar)

Libor Kašík (Olomouc)

Tomáš Valenta (Olomouc)

Z kabiny Sparty - Petr Tenkrát: Musíme si pomoci sami

Máte za sebou pět porážek. Co změnit, aby v úterý se Zlínem přišlo zase vítězství?
„Je třeba zaměřit se hlavně na obranu. Musíme začít s tím, že nesmíme dostat tolik gólů. Od toho se všechno odvíjí. Nejsme v lehké situaci, ale musíme najít cestu, jak z toho ven.“

Poslední čtyři duely jste prohráli vždy o gól…
„Je to těžký. Je super, že dáváme relativně dost gólů, ale co nám je to platný, když si jich tolik necháme dát? To je prostě špatně. Tohle je třeba změnit a nastartovat tím směrem, abychom se konečně odrazili k lepším výsledkům.“

Nyní vás tedy čeká Zlín. Co očekáváte od tohoto utkání?
„Hlavně potřebujeme vyhrát, abychom se uklidnili. Je začátek sezony a dá se na lecčems pracovat. Ale tím se nemůžeme uklidňovat. Naopak, je potřeba začít vyhrávat, začít hrát dobře do obrany a dodržovat taktiku v celé pětici. Doufám, že tenhle tým je dostatečně psychicky odolný a každý v sobě najde sílu, aby začal pracovat ještě s větším úsilím. Je to jenom na nás, sami se musíme dostat zpátky do hry. Jsou tady mraky výborných hokejistů a musíme si sami pomoci."

V brankovištích

Zázrak jménem Horčička. O tom, že mladý Jakub Sedláček patří k širší extraligové špičce nemůže být sporu, větší senzací jsou opět povedené výkony Luboše Horčičky. Třiatřicetiletý odchovanec Kladna v posledních letech dozrál ve velmi kvalitního brankáře. Trenér Rostislav Vlach má velmi příjemnou starost před každým zápasem, kdy musí prstem ukázat, kdo z obou výtečných gólmanů půjde do branky. Horčička chytal třikrát, Sedláček čtyřikrát. Starší ze zlínské dvojice si drží fantastickou úspěšnost zákroků 93,1%. Beranům se těžko dávají góly...

Neuvirth nebo Schwarz?
Sparta se může pochlubit ve svém brankovišti skutečnou extratřídou, Michal Neuvirth a Marek Schwarz si právem zachytali v NHL. Prvně jmenovaný dokonce krátce plnil roli jedničky Washingtonu a o stejnou pozici bude usilovat i po skončení výluky. Aktuální situace ovšem není tak růžová, jak by podle papírových předpokladů měla být. Spartě se nedaří, obrana chybuje a oba gólmani často čelí těžko chytatelným střelám. Podle čísel se lépe daří Neuvirthovi, který ukázal přísliby lepších zítřků v nedělním utkání proti Plzni.

Vzájemné zápasy z minulé sezony


 9. kolo, 7.10.2011: Zlín – SPARTA 0:2
22. kolo, 17.11.2011: SPARTA – Zlín 1:2p
35. kolo, 30.12.2011: Zlín – SPARTA 0:5
48. kolo, 15.2.2012: SPARTA - Zlín 1:2p

Studentské utkání

Sparta nachystala speciální akci pro studenty: 1+1 vstupenka zdarma! Jsi student a v peněžence nosíš ISIC kartu? Tak vezmi kámoše na SPARTU! Přijď v úterý 2.10.2012 do TIPSPORT ARENY na zápas HC SPARTA PRAHA vs HC PSG ZLÍN a ke každé zakoupené vstupence dostaneš druhou ZDARMA! Vstupenky lze zakoupit na Zákaznickém centru HC Sparta Praha, vchod č.30, Tipsport Arena.

Sestavy z minulého extraligového utkání

HC Sparta Praha: Schwarz (od 23. Neuvirth) - Vallin, Husák, Sobotka, Kočí, Bahenský, Milam, Gawryletz, Philipp, Krstev - Rachůnek, Luňák, Hlinka, Foster, Bahenský, Tenkrát, Pacovský, Treille, Jánský, Ton, Forman, Simon. Trenéři: Žemlička a Votruba.

PSG Zlín: Horčička - Hamrlík, Horák, Linhart, Matějíček, Řezníček, Šenkeřík, Zámorský - Balaštík, Čajánek, Čech, Finsterle, Holík, Honejsek, Köhler, Kubiš, Leška, Melenovský, Okál, Ondráček, Veselý. Trenéři: Vlach a Jurík.

Dominik Pacovský uniká Michalu Důrasovi.

Průběžná tabulka základní části 2012/2013

 1. Kometa    7  5 0 2 0 	25:15 17 	
 2. Třinec    7  5 1 0 1 	25:15 17 	
 3. Kladno    8  5 0 1 2 	27:18 16 	  
 4. Plzeň     7  4 1 0 2 	26:21 14 	
 5. Zlín     7  3 1 1 2 	18:19 12 	
 6. Litvínov   7  3 1 0 3 	20:20 11 	
 7. Chomutov   7  2 2 0 3 	21:20 10 	
 8. Vítkovice   7  3 0 0 4 	18:16  9 	
 9. Slavia    8  3 0 0 5 	15:18  9 	
10. Č.Budějovice 7  3 0 0 4 	16:24  9 	
11. Karlovy Vary 7  2 0 2 3 	16:22  8 	
12. Liberec    7  1 1 2 3 	21:28  7 	
13. Pardubice   7  1 1 1 4 	15:24  6 	
14. Sparta 	 7  1 1 0 5 	23:26  5 	

Foto: hokej.zlin.cz

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kudrna: Kabina mi chybí, těším se zpátky

Machovský: Konkurence nás posouvá dál

5 let v O2 areně: rekordy i hvězdy NHL

Permanentky na novou sezonu v prodeji!