19. 10. 2010 Oliver Sálus

Bojovnost máme, chybí nám sebevědomí, tuší Kůrka

P r a h a - Sparta ve čtrnáctém kole na domácím ledě znovu nebodovala naplno. Po pomalejším rozjezdu nakonec přišlo srovnání a výhra na nájezdy. Útočník Tomáš Kůrka si v zápase připsal několik slušných střel, za stavu 1:1 pak nedokonal svou efektivní kličku a gólmana Mensatora nepřekonal.

V utkání jste dlouho prohrávali. Jste nakonec spokojeni se dvěma body?
Rozhodně jsme chtěli vyhrát za tři body, tak k utkání přistupujeme už od začátku. Bohužel se nedaří, protože děláme chyby. Kolikrát je vidět, že naše sebevědomí hodně kleslo. Ztrácíme puky, dnes nás Vary ve dvou třetinách dostávaly pod tlak. Udělali jsme chybu v obraně. Před každým zápasem si říkáme, že nesmíme první inkasovat, ale pokaždé uděláme chybu v bránění a dostaneme gól. Bojovnost pořád máme, nedá se popřít, že jsme všichni hráli na sto procent. Je to umordovaná výhra, ne žádný hokejový výkon, ale momentálně to bereme spíš jako velmi cenné body.

V zápase jste nevyužili přesilovou hru pět na tři, a to hned dvakrát. Co to udělá s psychikou týmu?
Podle mě jsou to právě tyhle situace, které nás srážejí dolů. Nevyužité přesilovky pět na tři. Jednoduchost ve hře má být, kdy jindy, než ve dvojnásobné přesilovce chceme dát gól. A my jsme neproměnili hned dvě za sebou. Ani se nedivím reakci fanoušků, kteří na nás pískali. To, že dáváme málo gólů, nás hodně sráží, jsme v křeči.

Tomáš Kůrka

Začátky zápasu bývají pro Spartu dlouhodobě kritické. Brzo inkasujete, málo střílíte. Dnes vás Vary v první a druhé třetině jasně přestřílely. Co se proti tomu dá dělat v dalších zápasech?
Musíme víc bruslit. Tím, že si nevěříme, mnohokrát jsme u puku až jako druzí. Soupeř pak víc hraje, zakládá útok a má pochopitelně i víc šancí a střel. My jsme pak stažení do obrany a děláme chyby.

To je podle vás hlavní důvod, proč nejste schopni vyhrát v šedesáti minutách?
Asi ano. Chybí nám sebevědomí. Když jsme u soupeře v pásmu tak hrajeme opticky do brány, ale v závěru tam chybí finální přihrávka nebo se nepovede střela. Když by se mělo střílet, tak nahráváme, když zas nahrát, tak střílíme, hodně střel ani neprojde na gólmana.

Je za vámi čtvrtina sezony, jak byste přehodnotil vyhlídky Sparty?
Samozřejmě jsme si to představovali jinak. Bohužel jsme v situaci, v jaké jsme a musíme se z ní vyhrabat. Myslím si, že je to jen otázka času. Forma týmu klesá a stoupá, tak já doufám, že to klesání jsme si vybrali teď na začátku a dál už budeme jenom stoupat. Samozřejmě k ideální formě máme ještě hodně, hodně daleko (směje se).

S jakým předsevzetím půjdete do zápasu s Pardubicemi?
Uděláme všechno pro to, abychom bodovali. I dva body jsou pro nás momentálně hodně cenné, ale samozřejmě tříbodová výhra by byla optimální. Doma bychom měli vyhrávat, protože venku (povzdech), venku jsme strašní.