5. 5. 2014 Tomáš Zetek

Brankář Staňa: Ve Spartě chci další úspěch

Už jednou nastupoval v dresu s velkým „S“ na prsou. Bylo to ve švédském Södertälje, kam se před lety přesunul po šestiletém působení v zámoří. Od té doby chytal RASTISLAV STAŇA kromě švédské nejvyšší soutěže zejména v Kontinentální hokejové lize, kde byl dvě sezony zpátky gólmanem s nejlepším průměrem v soutěži. Teď se o jeho stabilní výkony budou moci opřít držitelé extraligového bronzu. „Sparta je pojem, něco jako CSKA v Rusku. Při vyslovení jména klubu si hned uvědomíte tu slavnou historii. Přesně tohle cítím i u Sparty,“ říká čtyřiatřicetiletý slovenský gólman.

Co vás jako první napadne, když se řekne Sparta?
Právě ta bohatá historie a tradice. Sparta je v hokejovém světě pojem a já se tam moc těším. Poslední tři sezony jsem působil v CSKA Moskva a to je podobné. Když se řekne v Rusku CSKA, každý zpozorní, každý si uvědomí, co všechno tenhle klub dokázal, jací hráči jím prošli… U Sparty to vidím naprosto stejně.

31
tohle číslo bude mít Staňa ve Spartě na dresu

Jak probíhala jednání, která vás přivedla nakonec právě do Sparty?
Rozhodl jsem před časem, že už v Rusku nechci působit, je to z rodinných důvodů. Narodilo se nám druhé děcko a bylo by těžké být se dvěma dětmi právě v Rusku, kde je to hodně náročné na cestování a člověk si rodinu vůbec neužije. To už jsem nechtěl. Rozhodl jsem se tedy pro návrat do Evropy.

Jak přesně probíhal váš konec v CSKA Moskva?
Domluvili jsme se na mém odchodu den před ukončením termínu přestupů. V tu chvíli už bylo těžké si něco sehnat jinde. Jak říkám, mojí prioritou bylo vrátit se z Ruska více do Evropy, třeba do Švédska, kde jsem dlouho působil. Sezonu jsem nakonec dochytal v Košicích, kde jsem vyrostl a dobře to tam znám. Byl to návrat po mnoha letech a jsem rád, že jsem týmu pomohl k titulu.

A teď se ale přesunete do Prahy, to je zase celkem daleko z Košic …
Zažil jsem po dlouhé době aspoň kousek sezony doma, měl jsem to štěstí, že jsem mohl být osobně u narození našeho děcka, což se mi v prvním případě bohužel nepoštěstilo. Teď díky Bohu ano. Prahu beru jako zahraničí tak půl na půl. Prostředí mi samozřejmě ale bude bližší než v Rusku, což je pro mě i rodinu důležité.

Říkáte, že Praha je pro vás cizina jen půl na půl. Jak to myslíte?
Byli jsme přeci jeden stát, odpadá jazyková bariéra. Po šesti letech v Rusku to bude příjemná změna, daleko méně cestování. Měl jsem docela zajímavou nabídku od Slovanu, ale to bych si nepomohl. Vždyť to je taky KHL a v podstatě taky Rusko, co se týče podmínek a toho, jak člověk tráví celou sezonu. To už jsem nechtěl.

Variantou, která tedy přišla v tu chvíli na řadu, byla Sparta…
Dá se to tak říct. Nakonec se rozběhla jednání se Spartou a já jsem rád, že o mě klub projevil velký zájem. Moc dlouho jsem se nerozhodoval, Sparta je velký hokejový pojem, má bohatou historii a výborný tým s vysokými ambicemi. Navíc si zahrajeme Ligu mistrů, což by mohla být super soutěž. Opravdu se do Sparty těším.

Tušíte, co vás čeká v novém prostředí?
Věřím, že dobrá parta a tým, který táhne za jeden provaz. Chtěl bych přispět k tomu, abychom udělali velký úspěch.

"Za největší úspěch kariéry považuji to, že jsem se dostal do NHL, i když to bylo jen na skok. Byla to úžasná zkušenost."
- Rastislav Staňa o svém působení v NHL

Znáte se osobně s někým ze svých nových spoluhráčů?
Z kluků znám v podstatě jen Tomáše Rolinka a Karla Pilaře, proti kterým jsem nastupoval v KHL. Jinak pro mě asi bude tým úplně nový. Ale nemám problém se začlenit do kolektivu, na každé zahraniční štaci a speciálně v Rusku je to tak, že Češi a Slováci tvoří partu. Věřím, že všechno bude klapat. Navíc nejdu do úplně neznámého prostředí. Díky KHL v Praze jsem si na Spartě zachytal, a prostředí tedy znám.

V kariéře už jste zažil celou řadu úspěchů. Co je pro vás na prvním místě?
Asi za největší úspěch kariéry považuji to, že jsem se dostal do NHL, i když to bylo jen na skok. Škoda, že když se mi to povedlo, zrovna byla stávka a neměl jsem tolik možností si zachytat. Ale přesto to byla úžasná zkušenost.

Na dalším místě bude asi titul mistra světa, že?
Přesně tak. Vyhrát zlato na světovém šampionátu v dresu slovenské reprezentace, to pro mě byl úžasný pocit, na to se nezapomíná. I titul s Košicemi, který se nám podařilo vybojovat před pár dny, stál za to. Snad se mi povede v dresu Sparty přidat další velký úspěch, přál bych si to.

Foto: aktuality.sk, teraz.sk, thehockeyhouse.net

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Miroslav Forman prodloužil kontrakt ve Spartě

Kapitán Řepík: Byl to zápas jako v play-off

Neuvirth: Chci pomoct Spartě na ledě i mimo něj

Hlinka: Musíme zůstat v klidu a poctivě trénovat