20. 12. 2011 Lucie Štěrbová

Branky z přesilovek jsme potřebovali jako sůl, přiznává Broš

Dal dvě branky a stal se nejlepším hráčem utkání. Michala Broše ale určitě víc těší fakt, že Sparta se po výhře 5:2 nad Vítkovicemi vrací do čela extraligové tabulky a že v zápase dokázala proměnit čtyři z deseti přesilových her, které se jí v posledních týdnech příliš nedaří.

Ještě včera přitom nebylo jisté, jestli zápas vůbec proběhne. Republika se oblékla kvůli smrti exprezidenta Havla do černého a uvažovalo se o pozastavení sportovních soutěží. Extraliga nicméně běží dál a hráči a diváci vyjádřili svou účast minutou ticha před zápasem. „Tohle je to nejmenší, co můžeme udělat, když se něco podobného stane. Stát minutu ticha s hlavami dole je naše možnost, jak vzdát holt takto významné osobnosti,“ řekl po utkání Broš.

Sparta sice od páté minuty prohrávala, ale zápas dokázala otočit. Dílem i díky častému vylučování Vítkovic a zlepšeným přesilovým hrám. „Tohle je přesně to, co jsme potřebovali,“ pochvaloval si po zápase kapitán Sparty a pokračoval: „Většinu zápasů většinou odehrajeme tak, že máme více vyloučených než soupeř a ty přesilovky si moc nevyzkoušíme. Samozřejmě, že je trénujeme na trénincích, ale zápas je jiný a v něm těch přesilovek opravdu moc není. Dneska jsme si jich zahráli dost, myslím, že jich i gólů klidně mohlo být i víc, ale zaplať pánbůh, že nám to tam alespoň takhle napadalo.“

Vítkovice se Spartou nicméně držely krok až do 51. minuty zápasu a rozhodně se nedá tvrdit, že by tahaly za kratší konec provazu. Hra byla vyrovnaná, ani jeden tým nedominoval. Sám Broš k tomu poznamenal: „Ten zápas byl už celý takový vánoční, ospalý a nepomáhaly tomu ani časté komerční pauzy a dlouhé zkoumání videa,“ připomněl situaci ze 43. minuty, kdy se po Burgerově střele několik minut posuzoval záznam hry.

K výhře a získání tří bodů zavelel právě Broš. V 51. minutě poslal Spartu do vedení 3:2 kuriozním, ale o to pěknějším gólem rovnou z buly, když puk klasicky neodehrál na spoluhráče, ale stáhl si ho pod sebe a vydal se na útočnou zteč. „S Jirkou Burgerem jsem dneska moc bulí nevyhrál, tak jsem se na poslední chvíli rozhodl, že zkusím něco jiného,“ usmíval se po zápase. „Ty bránící hráči to nečekali a dá se říct, že já ještě vteřinu před vhazováním taky ne. No, a pak jsem to takhle zkusil dopředu. Myslím, že podobnou branku přímo z buly jsem dal naposledy snad někdy před deseti lety, byla to spíš náhoda.“

V závěru zápasu pak mohl Broš dokonce zkompletovat hattrick, přihrávku Ivana Rachůnka ale nezpracoval ideálně. „Věděl jsem, že tam na mě takhle bude Ivan čekat, ale mě se to nepovedlo trefit, protože mi tam Marek Malík, který stál na kruzích, strčil ještě hokejku,“ vykládal, co ho dělilo od třetí branky v utkání.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparta zavítá po letech do Českých Budějovic

​Sparťani blízko rekordu, darovali krev i plazmu

O účast na MS U20 zabojují tři sparťané

Horák: Gesto fair play? Klobouk dolů