13. 11. 2017 HC Sparta

Broš: Pracujeme na příchodu top útočníka

Extraligová základní část dospěla ke své první reprezentační přestávce. Sparta během úvodních devatenácti utkání získala 25 bodů, přivedla obránce Zbyňka Michálka, stihla vyměnit trenéra a stále čeká na probuzení některých lídrů ofenzivy. „Snažíme se reagovat průběžně a řadu kroků, které mají pomoci ke zlepšení, už jsme podnikli. Další plánujeme,“ říká sportovní manažer MICHAL BROŠ.

Co se v dosavadním průběhu sezony podle vás Spartě zatím povedlo?
Moc se toho nepovedlo, jsme na desátém místě, takže těžko můžeme mluvit o něčem povedeném. Nicméně pár maličkostí je potřeba zmínit.

Jaké maličkosti to jsou?
Když začneme od brankářů, tak zejména v posledních utkáních nás podržel David Honzík. Ukazuje, že i v současném období, kdy tým prožívá psychicky nelehké chvíle a musí se opřít o silné jedince, je borcem, na kterého se můžeme spolehnout. Že může být jeden z oněch silných jedinců, kteří pomohou týmu nahoru.

Přitom Davidovi je teprve čtyřiadvacet let, což je na gólmana stále relativně málo…
Přesně tak. David je jednou z důležitých části myšlenky určité přestavby našeho týmu, která vlastně začala před sezonou příchodem osmi nových hráčů. Jedná se o přestavbu, která by měla mít návaznost i po aktuální sezoně. Dostal jsem od majitele a představenstva Sparty dvouletou smlouvu, přednesl jim svou vizi o přestavbě mužstva a té bych se chtěl držet. Základní myšlenkou bylo omlazení kádru hráči s reprezentačním potenciálem. Následkem této přestavby je fakt, že máme v této sezoně v průměru o dva roky mladší soupisku, než tomu bylo minulou sezonu.

Myslíte, že i to je jeden z důvodů, proč zatím Sparta nepředvádí takové výkony, jaké by měla?
Ano. Všichni jsme ale dopředu věděli, že v začátku sezony bude potřeba hodně trpělivosti a určité shovívavosti. Znám velice dobře co obnáší hrát ve Spartě, anebo v kterémkoliv jiném týmu. Při vší úctě, pokud má třeba do Zlína přijet Litvínov, tak atmosféra na stadionu nikdy nebude taková a domácím tým se nikdy nevyburcuje k takovému výkonu, jako když přijede Sparta. Takhle to chodí na všech stadionech, to je zkrátka fakt. A říkám to se vším respektem ke všem mužstvům v extralize, Zlín a Litvínov jsem vybral jen jako příklad, aby bylo pochopitelné, jak to myslím.

S úskalími obměněného kádru jsme počítali

Přitom právě ve Zlíně nebo Litvínově někteří hráči, které jste přivedli v létě, působili…
Fakt je ten, že hráči, kteří přijdou z jiných týmů do Sparty, mívají velké problém s adaptací. Nejčastější problém je ten, že každé z 52 utkání základní části je pro našeho soupeře prakticky utkáním sezony. Není prostor na oddech a polevení v koncentraci. Nároky na hráče ve Spartě jsou v tomto ohledu větší než na hráče v jiných oddílech. Pro většinu z nich je také složitější, že se stávají trochu více veřejně známými osobami a jejich výkony jsou rozebírány v médiích dvakrát více, než na co byli zvyklí ze svých dřívějších klubů. Z vlastní zkušenosti znám spoustu případů hráčů s velkým potenciálem, kteří ve Spartě nepředvedli prakticky vůbec nic, protože se s těmito okolnostmi nebyli schopni popasovat.

Cítíte, že někdo takový aktuálně ve Spartě je?
To ne, nicméně s úskalími obměněného kádru jsme počítali. A věřili jsme, že služebně starší a zkušenější hráči, kteří se musí pasovat do role lídrů, svými výkony tým potáhnou a v začátcích nováčkům pomohou. Tím se bohužel dostávám ke klíčovému důvodu toho, na jaké pozici se v tabulce nacházíme, a také toho, že naše výkony v některých zápasech byli daleko od těch, jaké bychom si my i fanoušci představovali.

25
Tolik bodů nasbírali sparťané v období před první reprezentační přestávkou během devatenácti odehraných zápasů.

Absence formy u očekávaných lídrů je tématem, které řeší snad každý, kdo se jen trochu o Spartu zajímá. Jak byste tuhle strast popsal z vašeho pohledu?
Když vezmeme v úvahu, že dva hlavní lídři v obraně Švrček a Piskáček se zranili tři dny před začátkem extraligy a chyběli mužstvu šest týdnů, začali jsme soutěž s věkové nejmladší obranou ze všech mužstev. To je fakt, který asi málokdo zohledňuje při svém hodnocení. Pak je potřeba vzít v úvahu, že zamýšlený obránce číslo jedna Petr Zámorský se se svou rolí neztotožnil a nesplnil ji. Jednoduchou logikou člověk zjistí, že vlastně obranné řady přišly na startu extraligové sezony o tři předpokládané pilíře.

Zbytek defenzivy se s nastalou situací ale popasoval velice solidně. Nemyslíte?
Stoprocentně. A patří jim za to pochvala. Mladíkům jako jsou Petr Kalina, Tomáš Dvořák nebo Tomáš Pavelka není moc co vytýkat. Je toho na ně v novém prostředí a v nových rolích docela dost, ale přesto jsme si jisti, že budou hrát lépe a lépe. Po slabším začátku stabilní výkony podává také Juraj Mikuš. V kontextu výše zmíněného toho bylo na obranu někdy až moc, a proto jsme situace rychle řešili a podařilo se nám získat Zbyňka Michálka. O jeho zkušenostech a roli lídra obrany jsme již hovořili po jeho příchodu a věříme, že tuhle roli splní.

Markantnější ukázkou toho, že se lídrům příliš nedaří, je však útočná hra Sparty. Souhlasíte?
Rozhodně. Petr Vrána s Jardou Hlinkou mají ještě stále na kontě nula branek, Petr Kumstát má branky dvě, Lukáš Pech má sice deset bodů, ale také ve spoustě zápasů hrál hluboko pod své možnosti. Naše střelecká efektivita a celkově předváděná hra směrem dopředu rozhodně nevypadá, jak bychom si společně s našimi fanoušky a partnery představovali.

Jarda Hlinka se po přestávce vrací do sestavy podle plánu

Můžete konkrétněji popsat situaci Jaroslava Hlinky, který poslední čtyři zápasy před reprezentační přestávkou po dohodě s trenérem neodehrál?
Jarda je jakožto ikona klubu hráčem číslo jedna řadu sezon a je barometrem úspěchu a neúspěchu Sparty posledních let. Pokud se Jardovi daří, daří se i týmu. A naopak. Tahle situace se bohužel aktuálně projevuje na výkonech a výsledcích mužstva.

Není to ale tak, že Jaroslav Hlinka může za to, že Sparta je desátá, ne?
To si nikdo nemyslí a ani to nikdo neřekl ať už Jardovi nebo do médií. Zmiňovali jsme i ostatní lídry a fakt je ten, že někteří hráči nejsou schopní vystoupit a pomyslnou sparťanskou vlajku nést ve chvíli, kdy by si Jarda potřeboval od toho táhnutí odpočinout. Ve Spartě dlouhodobě platí, že spousta potencionálních lídrů raději sedává v koutě spokojená s daným stavem a každý rok kouká na Jardu, kam tým dotáhne, místo aby se sami aktivně stali těmi tahouny. Často svoje slabší výkony schovají za to, že se nedaří lídrovi, než aby řešili absenci své vlastní formy či výkonnosti.

Tušíte, jak z toho ven?
Jarda se po reprezentační přestávce vrací do sestavy podle plánu, který jsme s ním dohodli v rámci chlapské diskuze ještě s trenérem Jirkou Kalousem. Víme, čeho je stále schopný, jaký je to hráč a že právě on může být v konečném důsledku tím rozhodujícím činitelem.

A zbylí ofenzivní lídři?
Se všemi z nich řešíme společně s trenéry aktuální stav prakticky každý den a věříme, že všichni jsou si vědomi jejich vlivu na tým. Věříme, že vědí, že armáda bez generálů bude složitě vyhrávat jednotlivé bitvy, natožpak celou válku. Všichni jsou to super kluci povahově, teď ještě je potřeba se vrátit na výkonnostní standard a k tomu, co od nich všichni sparťani na tribunách i uvnitř klubu očekávají.

Chcete naopak někoho z útočníků vyzdvihnout za to, jak se zatím prezentuje v dosavadním průběhu sezony?
Třeba hráče jako je Míra Forman, Andrej Kudrna nebo Lukáš Klimek, kteří momentálně patří k tahounům naší ofenzivy a v zápasech jsou schopni být těmi pravými lídry. Osobně jsem spokojený i s mladíky Černochem a Smejkalem, v posledních zápasech se mi jeví jejich spojení s Dominikem Uherem jako ideální čtvrtá řada pracantů. Kromě toho, že jsou nepříjemní v soubojích a dělají soupeřům problémy svým pohybem, dokážou pomoci týmu i bodově. Slibný potenciál vnímám rovněž u Roberta Říčky a Alexe Reichenberga, kteří se dobře adaptovali v novém prostředí, a dá se očekávat, že budou týmu prospěšní víc a víc.

Nejmladším členem mužstva je osmnáctiletý Lukáš Rousek, který patří k nejlepším hráčům v hodnocení plus/mínus a zatím zasáhl do osmi duelů. Co byste řekl na jeho adresu?
Moc příležitostí zatím nedostal, což ale souvisí s náročností startu do soutěže a situací, v níž se nacházíme. Nicméně vždy, když nastoupil, tak svoje přednosti v podobě energie a pohybu vždycky ukázal. Příležitostí bude dostávat stále více.

Nechceme brát každého a nabízet nesmyslné peníze

Sparta odehrála před prvním reprezentační přestávkou devatenáct utkání a získala v nich pětadvacet bodů. Je na desátém místě průběžné tabulky. Jak na současný stav budete reagovat?
Snažíme se reagovat průběžně a řadu kroků, které mají pomoci ke zlepšení, už jsme podnikli. Došlo k výměně trenéra, na místo očekávaného beka číslo jedna přišel Zbyněk Michálek a samozřejmě řešíme i nedostatky v útočné hře.

Jak konkrétně je řešíte?
Samozřejmě se snažíme být aktivní na trhu a brát v potaz všechny možnosti posílení našeho hráčského kádru na postu útočníka. Muselo by se ale jednat o top hotového hráče, který by byl schopen se okamžitě zařadit mezi přední hráče a táhnout tým. Tedy to, co nám schází a rozebírali jsme už na začátku rozhovoru.

4
Tolik zápasů před přestávkou chyběl v sestavě kapitán Jaroslav Hlinka. Ve středu proti Liberci se vrací do hry.

Některé možnosti se v posledních dnech a týdnech nabízely. Co třeba reprezentační útočník Petr Holík, který se vracel z KHL?
S Holíkem jsem byl v kontaktu, nicméně naše finanční nabídka jej neuspokojila. A já osobně nejsem přesvědčen, že by zrovna tento hráč byl schopen splnit nároky, které si od lídra Sparty slibujeme a které se očekávají.

Co Marek Kvapil? Obdobná situace jako u Holíka ve smyslu návratu z ciziny…
A obdobné hodnocení. Také jsme se rozhodli tohle jednání nikam dál neposouvat.

Vedete tedy s nějakým útočníkem konkrétní jednání?
Nechtěl bych zmiňovat další konkrétní jména hráčů, co přicházeli v úvahu a s nimiž jsme jednali nebo jednáme. Nicméně se vždy v přestupové politice snažíme zhodnotit všechna pro a proti s ohledem na specifika působení ve Spartě a informace, které si o hráčích zjišťujeme, nebo už víme z vlastní zkušenosti. Odehrál jsem na Spartě jedenáct sezon a vím velice dobře, jaké typy hráčů mohou Spartě pomoci a jaké nikoliv. Nechceme do Sparty přivést za každou cenu hráče jen proto, abychom vykázali před fanoušky a hokejovou veřejností nějakou činnost.

Jak tedy probíhá výběr potencionálních posil do sparťanské ofenzivy?
Opravdu vážně zhodnocujeme potenciální význam pro náš tým zejména s důrazem na určitou návaznost na budoucnost v ohledu pokračování zmíněné přestavby kádru. Nicméně platí, že jednoho top útočníka chceme co nejdříve přivést do našeho týmu a pracujeme na tom. Číháme na hokejisty s koulema, jak já říkám, kteří budou těmi pravými pro Spartu. Navíc je potřeba zmínit ekonomickou situaci. Nechceme brát každého a nabízet nesmyslné peníze, náš rozpočet na hráčský kádr je trochu nižší než u některých jiných klubů. Časy, kdy byla Sparta společně se Vsetínem nejbohatším klubem a kdy tyto týmy posilovali ti nejlepší možní hráči, jsou pryč. Tohle si bohužel spousta lidi neuvědomuje. Současný stav je takový, že by hráč třeba i hrozně rád hrál za Spartu, ale nakonec se rozhodne pro jiný tým, protože dostane jinde lepší nabídku a také zvolí pohodlnější klidnější hokejový život.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Ve středu se uskuteční běh Sparťanská pětka

Malí sparťané ovládli street hokejový turnaj

Sparta zve na víkendové kempy v Poděbradech

Systém extraligy dorostu v sezoně 2018/2019