18. 1. 2014 Tereza Velikovská

Buchtele: Pechův gól? Já ho tam viděl hned

Celou seniorskou kariéru před letním přestupem do Sparty strávil JAN BUCHTELE v dresu Pardubic. Proto pro něj páteční utkání na ledě, kde byl tak dlouho doma, bylo hodně speciální. Vydařilo se mu však na výbornou, připsal si gól a nahrávku a přispěl k výhře 6:2. Ze tří vzájemných zápasů mají sparťané zatím stoprocentní bilanci, Buchtele byl po skvělém představení celého druhého útoku vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. „Sedíme si, hodně se teď prosazujeme. Z tohoto hlediska je to paráda,“ pochvaluje si.

Narodil se v sousedním Hradci Králové, ale od staršího dorostu hájil barvy Pardubic, v jejich A-týmu před přestupem do rudého dresu odehrál čtyři sezony. V pátek se podruhé v kariéře představil na ledě ČEZ Arény jako host. „Nervozitu jsem se snažil zakrývat a přistupovat k tomu jako k normálnímu zápasu, ale všichni musí vědět, že to tak úplně není,“ přiznal třiadvacetiletý útočník.

Jan Buchtele

Ten stál nakonec i potřetí v sezoně na straně vítězů, po výhrách 3:0 a 5:3 přidali sparťané i třetí tříbodový zisk. Rázně k němu vykročili už v první třetině, po osmi minutách a dvaceti vteřinách vedli 3:0. „Dobrý nástup je vynikající. Když se nám povede třetina a je to 3:0, tak bych to označil za zlomový okamžik zápasu. Předbrankový prostor měli ze začátku zápasu slabší, pak už si na to začali dávat docela pozor. Využili jsme jejich slabiny, než si to pokryli,“ potvrdil Buchtele, že povedený vstup byl klíčem k úspěchu.

První gól, který si v čase 1:43 připsal jeho spoluhráč z druhé útočné formace Lukáš Pech, byl ovšem poněkud kuriózní. Po Kumstátově nabídce zpoza branky Pech střílel a puk se odrazil od konstrukce branky ven. Nikdo nezvedal ruce, nikdo se neradoval a hrálo se dál. Až po minutě a půl se hra přerušila a zkoumalo se video, které nakonec potvrdilo první zásah do černého.

„Byl jsem přímo za Pecháčkem, takže jsem to viděl a puk byl v brance. Ale nic se nepískalo. Díval jsem se na Pecháčka, jak bude reagovat, ten hrál dál. Tak jsem se snažil taky nereagovat. Ale jak se přerušila hra, tak jsem si byl jistý, že to byl stoprocentně gól. I na střídačce jsem to říkal Pecháčkovi a nakonec se to potvrdilo,“ popisoval Buchtele.

Druhá formace ve složení Kumstát – Pech – Buchtele nakonec byla hned u tří ze šesti branek, kromě Pecha a obránce Krejčíka se prosadil i sám Buchtele, a to rovněž po nabídce Kumstáta. „Sedíme si, hodně se teď prosazujeme. Z tohoto hlediska je to paráda. V kombinaci jsme byli silní i dřív, akorát jsme spalovali šance. To jsem i já dneska předvedl, pár šanci se mi povedlo zahodit, takže to ještě není úplně ideální. Zatím góly stačí na výhru, takže jsem spokojený,“ těší ho.

tolik střel si připsal JAN BUCHTELE v duelu proti Pardubicím

Ve třetí třetině sice Pardubice snížily na 2:5, ale bleskurychlá odpověď od obránce Vladimíra Sičáka utnula jakékoliv naděje domácích na body. „Pardubice musely zatlačit, protože jim nic jiného nezbývalo. Jak daly druhý gól, tak se dostávaly do tlaku. Bylo super, že jsme dokázali hned odpovědět a tím potenciální drama hned v zárodku ukončit,“ kvitoval Buchtele, že měli sparťané duel pod kontrolou a nepřipustili zdramatizování jako v předchozím utkání na ledě Pardubic.

V poslední desetiminutovce už tak bylo rozhodnuto, přesto se na ledě pořádně přiostřilo. Nejprve se do sebe pustili Švrček se Zohornou a sparťanský bek vyhrál těsně na body, poté Vašíček jasně ovládl souboj s Krejčíkem. Po závěrečné siréně se porvali Forman a Píša, útočník Sparty povalil svého soupeře na led jako první. „My už jsme si zápas hlídali a do ničeho jsme se nehnali. O nic nám už nešlo, podle mě to vyprovokovala pardubická strana a dál bych to asi nekomentoval,“ uzavřel Buchtele komentář zápasu, ve kterém bylo nakonec rozdáno 118 trestných minut.