17. 2. 2016 Jiří Liebreich

Buchtele rozjel ”pátou” stým gólem v lize

Ačkoliv předchozí tři vzájemná střetnutí Sparty s Litvínovem vyhrál vždy úřadující mistr ligy, středeční duel měl jasného vítěze. Pražané rozdrtili Litvínovské 5:0. Oblíbenou „pátou“ si mohli fanoušci zakřičet pět minut před koncem utkání – to zkompletoval výsledek JAN BUCHTELE. Pro něho to byl jubilejní stý gól v nejvyšší soutěži. „Jarda Hlinka by mi v přečíslení puk stejně vrátil, tak jsem radši střílel rovnou,“ směje se šťastný střelec v pozápasovém rozhovoru.

Nad soupeřem jste měli většinu zápasu převahu, pouze v úvodních cca 10 minutách hráli aktivněji hosté. Brzdil tým zpočátku fakt, že byla většina mužstva nerozehraná po reprezentační přestávce?
Vždycky to tak je, týmu chvilku trvá, než si zase zvykne na herní systém. Dostali jsme se do toho ale celkem rychle. Hodně kluků bylo rozehraných z nároďáků.

Litvínov Spartu v letošní sezoně třikrát porazil, tentokrát poprvé narazil. Přičítáte po dnešku sérii předchozích neúspěchů spíše náhodě?
Těžko říct, dvakrát jsme prohráli na nájezdy. Všechno to byly vyrovnaný zápasy. Myslím si, že kdybychom tentokrát nedali dva góly v první třetině, tak by to zas byla přetahovaná...

Jan Buchtele

Co jste tentokrát dokázali změnit, že tým soupeře přehrál výsledkem 5:0?
Špatnou bilanci jsme si připomněli a chtěli ji zlomit. Vlítli jsme na ně, hýřili pohybem. To byl základ úspěchu.

Vám osobně se podařilo uzavřít skóre gólem na 5:0, čímž jste zkompletoval první stovku gólů v nejvyšší soutěži. Uvažoval jste, že budete v přečíslení nahrávat?
Šance jsem měl už před touto situací, ale nepodařilo se mi gólmana prostřelit. V téhle situaci jsme jeli dva na jednoho, o přihrávce jsem určitě v tu chvíli přemýšlel. Věděl jsem ale, že by mi Jarda Hlinka puk stejně ještě vrátil, takže jsem si ho radši rovnou nechal (smích). Variant tam bylo víc, když jsem ale viděl, že se obránce stáhnul k Jardovi, tak jsem zvolil střelu.

Vzpomenete si na jeden gól, kterého si nejvíce vážíte, který byl nejdůležitější?
Určitě to bude gól z play-off. Pamatuji si, že jsem dal gól ve finálové sérii za Pardubice. I na Spartě jsem dal pár důležitých vyrovnávacích gólů v play-off. Vážím si samozřejmě všech gólů, důležité je ale play-off.

Během reprezentační přestávky jste odehrál dvojzápas proti Rusku za národní tým, jaké dojmy byly nejsilnější?
První zápas jsme vyhráli, to nám dalo jistotu, sebevědomí. Hrál jsem s Danielem Přibylem v lajně, Hrby (Marek Hrbas) nás jistil zezadu. Zafungovala souhra ze Sparty, jsme na sebe už zvyklí. Druhý zápas ve Vítkovicích byl, pokud budu hodnotit naši lajnu, o dost lepší.

Spartu čeká těžký souboj na ledě prvního týmu extraligy – Liberce. Co bude pro zápas klíčové, čeho se musí tým držet, aby mohl pomýšlet na úspěch?
Liberec bude mít vysoké sebevědomí, týmu se daří. Pomýšlí na překonání extraligového rekordu v počtu výher, nebude to snadné. My se budeme snažit jejich vítěznou sérii nahlodat. Asi jsou pasováni na roli favorita utkání, možná to bude pro nás snazší v tom, že se nebudeme muset nikam tlačit.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru

Druhou posilou Sparty je Tomáš Hyka

Pavlák: Hrát za Spartu je pro mě čest