29. 8. 2009 Lucie Strouhová

Černoškův večer v Salzburku: Rvačka i gól

Obránce Sparty Marek Černošek prožil v malebném Salzburku povedený večer. Nejprve se radoval ze vstřelené branky, následně zvítězil i v pěstním souboji s vytáhlým Seidenbergem, jehož povedených chvatem položil na lopatky.

Krátce po střetnutí s německým Mannheimem obránce Sparty oplýval dobrou náladou. V utkání, které Sparta dovedla pohodlně do vítězného konce, se prosadil v početní výhodě. Poprvé tak zvedl vítězně ruce nad hlavu. „Máme to natrénované. Jirka Vykoukal je na modré čáře, útočníci se točí okolo branky a já mám prostor před bránou. Chtěl jsem vystřelit nahoru, ale nemířil jsem přesně do víka,“ zpovídal se.

Přesilové hry byly v utkání hlavní zbraní sparťanské družiny, všechny góly soupeři nasázali právě v nerovnovážném počtu hráčů na ledě. „Už týden před Salzburkem jsme se na přesilovky soustředili, chceme je řešit jednoduše. Rychlé nahrávky, střely a žádné mazlení s pukem. V zápase jsme to dokázali prodat a snad nám ta jednoduchost vydrží i do dalších zápasů, když jsme se přesvědčili, že tento recept funguje,“ přeje si zkušený zadák.

marek černošek

Naopak příliš optimismu nepřináší do mužstva nedisciplinovanost. Časté a zbytečné fauly dostávaly Pražany na kolena a německý Adler se gólově v početních výhodách několikrát na Spartu dotahoval. „S nekázní jsme se potýkali už v zápasech v Česku, takže víme, že na tom musíme zapracovat. Uvědomujeme si, že častá vyloučení nám budou prohrávat zápasy. Kór na zápasech mimo republiku, kde rozhodčí pískají sebemenší zákrok holí,“ upozorňuje prostějovský rodák na přísnost mužů v pruhovaných dresech.

V závěru zápasu už bylo zřejmé, že si sparťané nenechají vítězství utéci mezi prsty. Nervozita soupeře se zvyšovala a na řadu přišly drobné roztržky. Černošek však zašel dále, když se s vysokým bekem Seidenbergem pustil do pořádného pěstního souboje. A vítězně zvedal ruce nad hlavu podruhé. „Dohrál jsem souboj u mantinelu a Seidenberger se chtěl prát. Já se prát nechtěl, tak jsem ho svalil na zem, aby byl od něj pokoj,“ smál se bitkař večera.

Hned následující den čeká Hynkovy hochy boj o nedělní finále, cestu jim budou chtít zkřížit finští hokejisté Blues Espoo. „Nemusíme vyhrát, ale chceme odevzdat maximum a hrát dobrý hokej. Pouze tak můžeme pak odjet s čistým svědomím,“ říká Černošek, jenž startuje se Spartou na turnaji potřetí.

„Turnaj je kvalitně obsazený, hrají se veliké zápasy a my jsme odjeli udělat dobrý výsledek. Je to poslední větší prověrka před startem soutěže. Když už tady jsme, musíme udělat českému hokeji dobrou vizitku,“ vyhlašuje sebevědomě.

Holešovičtí vyrazili do dějiště Red Bulls Salute již ve středu, „Dorazili jsme krátce před oficiálním zahájením turnaje na letiště do hangáru. Ve čtvrtek jsme měli volnější den, já jsem ho strávil procházkou městem a na hrad. Město má své kouzlo a moc se mi líbí,“ líčí hokejista, jenž neokusil let letadlem.“Už jsem letěl několikrát, takže jsem si radši Salzburk prošel po svých, než abych na něj koukal z výšky,“ dodal v dobré náladě.

Podobně jako většina spoluhráčů i Černošek turnaj v Salzburku uvítal a rád se do Mozartova města vrací. „Zažil jsem větší zájezdy, kdy jsme vyrazili do zahraničí na několik dní a neustále přejížděli do měst, kde jsme hráli zápasy. V Salzburku si turnaj užívám už jen tím, že jsme stále na jednom místě, nečekají nás žádné únavné cesty, máme malou, ale útulnou kabinu a trávíme čas na jednom místě dohromady. Když nám pak zbyde volný den, tak míst na prozkoumání je tady spousta a člověk si projde nádherné prostředí,“ libuje si třiatřicetiletý bek.