6. 7. 2008 Lucie Vítková

Čerstvě ženatý Jan Marek: Sparta bude hrát o titul!

Exsparťanský útočník Jan Marek zažívá perné léto. Po návratu z Ruska si užívá dovolené, stihl se oženit s dlouholetou přítelkyní Lucií, navštívit Paříž a čas si udělá i na oblíbené letní sporty. Naposledy si zahrál fotbal na turnaji v Nové Včelnici nedaleko rodného Jindřichova Hradce, kde se představil v rámci exhibičního utkání.
Honzo, co právě vás přivedlo na fotbalový turnaj do Nové Včelnice?
Jsem z Jindřichova Hradce. Když jsem byl mladší, jezdil jsem se sem vždy dívat na fotbal. Asi podruhé nebo potřetí tady hraji mezi medailovými zápasy exhibiční utkání. Je hezké počasí, fotbal mám rád a jsem rád, že tady mohu strávit příjemný den.

Je fotbal ideálním zpestřením vaší letní přípravy?
Určitě. Jsem hravý typ, baví mě spoustu sportů. V létě si rád zahraji fotbal, tenis nebo plážový volejbal. Není pro mě problém žádný sport, jsem spokojený.

Jak jinak trávíte letní dovolenou?
Už dva měsíce trénuji. Pohybuji se mezi Jindřichovým Hradcem a Prahou. Víkendy jsme u rodičů na jihu Čech, v týdnu s manželkou trávíme čas v Praze. Dovolená se mi ale krátí, 20. července už musím zase letět do Ruska.

Říkáte s manželkou, gratuluji k tomuto životnímu kroku…
Děkuji. Pro nás už vstup do manželského svazku nebyla žádná změna. Akorát Lucka má mé příjmení a na ruce máme oba prstýnky. Byli jsme spolu přes deset let a chtěli jsme náš vztah stvrdit svatbou, nakonec se tak uskutečnilo 28. června na zámku v Jindřichově Hradci a moc se nám ten den povedl. Měli jsme to večer pod širým nebem a hlavně nám přálo počasí.

V Praze nadále bydlíte?
Když jsem přišel do Prahy, první půl rok jsem si na ni vůbec nemohl zvyknout. S Luckou jsme si ale nakonec Prahu velice zamilovali, postavili jsme baráček v Dolních Chabrech a jsme moc spokojení.

Vídáte se v Praze s bývalými sparťanskými spoluhráči?
Určitě. Párkrát jsem byl s kluky trénovat, běhal jsem s nimi ve Stromovce nebo jezdil na kolech. Jsem hodně v kontaktu s Petrem Tonem nebo Tomášem Netíkem. Párkrát jsem se stavil i v kabině za maséry. Cestu na Spartu si vždycky rád najdu, mám na ni jen příjemné vzpomínky a rád se tam vracím.

A v Rusku sledujete počínání svých bývalých spoluhráčů?
Určitě. Raduji se z vítězství, jsem smutný z porážek. Jsem s kluky v kontaktu, třeba i s Jánkem Tabačkem si zavoláme, co je nového. Mám informace z první ruky.

Co tedy říkáte na letní posily Sparty?
Určitě je to dobře pro sparťanské fanoušky, mají se na co těšit. První dvě lajny budou exklusivní. Návrat Davida Výborného, Ondry Kratěny a Michala Broše musí být pro sparťanského fanouška obrovské lákadlo najít si cestu do hlediště, bude to pastva pro jejich oči.

Dokážete ohodnotit sílu Sparty pro následující ročník?
Sparta se popere o titul. Bude to mít hodně těžké, bude mít vynikající mužstvo a každý se proti ní bude chtít mnohem více vytáhnout a předvést. Na druhou stranu nemůže mít Sparta jiné cíle než vyhrát finále.

A nelákalo vás se vrátit a být součástí tohoto silného mužstva?
V koutku srdce nebo duše mě to strašně táhne se vrátit domů do Sparty, ale slíbil jsem si, že ještě rok zkusím vydržet v Rusku a pak se uvidí, co se dá dělat. Uvědomuji si, že Sparta není nafukovací a už nyní je tam hodně špičkových hráčů. Uvidíme, zda o mé služby budou mít v Holešovicích za rok zájem a co se bude dít v Rusku. Tam člověk nikdy neví, co bude zítra a zda tam vydrží celý rok.

Vaším novým soupeřem v Rusku bude Jaromír Jágr, co říkáte na jeho příchod do Omsku?
Nemůžu tomu uvěřit. Včera jsem se s Luckou vrátil z Paříže a přečetl jsem si o tom na internetu. Když se mě na to někdo ptal, odpovídal jsem, že můj názor je takový, že Jarda do Ruska nepůjde, že bude chtít hrát nejlepší soutěž na světe v NHL. Proto mě jeho rozhodnutí hodně překvapilo.

Jágr bude v Rusku obrovským lákadlem…
Určitě. Takový hráč pozdvihne celou soutěž, udělá ji prestiž a možná ho budou následovat další hráči z NHL. Ruská liga je hodně kvalitní, ale s příchody takových hráčů bude moci konkurovat i slavné NHL.

Fotoreportáž Jana Marka z fotbalového turnaje v Nové Včelnici...

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Trenéři: Jsme rádi, že můžeme být na ledě

​Sparťanská krev #14: Kdy jindy, když ne teď!

Bratři ve Spartě: Nedvědovi, Francouzi i naděje

Chlapík se upsal Ottawě a odjíždí do Kanady