29. 9. 2020 Daniel Ryl

Chlapík: Sparta byla jediná volba!

Zatím nemá smlouvu v NHL a chce pomoci Spartě! Útočník FILIP CHLAPÍK se po šesti letech v zámoří vrací do našeho týmu, se kterým v uplynulých týdnech trénoval. „Věřím, že budu mít elán jako v juniorce. Těším se na každý trénink i na kluky v kabině. Jsem rád, že do Sparty patřím,“ říká třiadvacetiletý šikovný centr, který bude v našem klubu hrát zadarmo.

Jak se zrodil tvůj návrat po šesti letech?
Vzhledem k tomu, že jsem do Kanady odcházel ze Sparty a stále nevíme, kdy začne nová sezona NHL, byl návrat do Sparty mou jedinou volbou.

Aktuální dohoda zní na měsíc, ale můžeš zůstat déle, je to tak?
Přesně tak. Chtěl bych se vrátit, až bude jasno, kdy NHL znovu začne. Do té doby budu působit na Spartě, moc se na to těším! Záleží jen na trenérech, kdy mě budou chtít na ledě.

Filip může zvýšit konkurenci v elitních formacích. Hraje zadarmo, chce se ukázat našim fanouškům. Je moc rád za šanci a za to, že se může připravovat se Spartou a pomoci.
sportovní ředitel Petr Ton

V roce 2014 ses připravoval s áčkem a v našem rozhovoru jsi přiznal, že pak musíš jít uklízet posilovnu. Dneska přicházíš jako velká posila. Jak se Filip Chlapík za šest let změnil?
(usmívá se) Změnil jsem se docela dost. Když jsem byl mladý, nebral jsem hokej tak vážně. Měl jsem rád hlavně partu v kabině, chodil jsem si prostě zahrát hokej. Teď už jsem si vyzkoušel, co profesionální sport obnáší. Změnilo se toho dost, ale cítím, že vevnitř jsem pořád stejný. Jsem rád, že můžu být s klukama a patřím do nějakého týmu.

Zmíněný rozhovor probíhal společně s Davidem Dvořáčkem. Koho z týmu si ještě pamatuješ?
V týmu je docela dost kluků, se kterými se známe. Byli tu třeba Honza Piskáček, Pecháček nebo Honza Košťálek. Některé kluky znám i z nároďáku, takže jsem nepřišel do úplně neznámého prostředí.

Sledoval jsi, jak si Sparta vede?
Když jsem odcházel do zámoří, brácha (Adam Chlapík) ve Spartě ještě dva roky hrával, takže jsem ji sledoval. Od té doby sleduji spíš kluky, které znám. Neviděl jsem každý zápas, ale zajímal jsem se, jak si Sparta vede.

Hodně jsem se změnil, NHL ze mě udělala komplexnějšího hokejistu

Do Kanady jsi odcházel jako klíčový hráč a lídr týmu, který sbíral desítky bodů, ale NHL z tebe udělala dříče čtvrté lajny. Byla to největší změna?
Určitě to byl největší rozdíl, který mě změnil jako člověka i hráče. Kdekoliv jsem byl, ofenziva stála na mně. V kanadské juniorce to bylo stejně, ale pak jsem přišel na farmu. V AHL jsem hrál většinou druhou a třetí lajnu, ze kterých jsem chodil na druhou přesilovku. Když jsem byl v Ottawě, odehrál jsem všech 56 zápasů ve čtvrté lajně a bez přesilovek. Nejtěžší bylo se s tím smířit. Vzal jsem to, jak to je. Pro mě je to největší šance, jak se probojovat do NHL.

56
Útočník Filip Chlapík si za tři sezony v Ottawě připsal 56 startů s bilancí 5 gólů a 6 asistencí.

Ofenzivní návyky a šikovnost se však nezapomínají, takže to může být do budoucna i tvoje výhoda, nebo ne?
Já jsem rád, že jsem byl v mládí ofenzivní hráč, zatímco teď jsem spíše defenzivní. Na farmě jsem hrával většinu oslabení, kde jsem se naučil defenzivní návyky. To mi pomohlo být komplexnějším hokejistou.

Těšíš se, že se po boku skvělých hokejistů jako Michal Řepík, Roman Horák nebo Lukáš Pech můžeš vrátit do svých ofenzivních juniorských let?
O tom jsme se s trenéry bavili asi nejvíc. Tím, že člověk tolik nehraje, těšil jsem se, že budu mít elán jako v mládí. Budu se těšit na každý trénink a na kluky. Už sedm měsíců jsem nehrál zápas, takže se těším na všechno. Na ofenzivní roli také, ale samozřejmě záleží na trenérech, zda mi takový prostor dají.

PRVNÍ GÓL FILIPA CHLAPÍKA V NHL

Může ti angažmá v Evropě pomoci získat novou smlouvu v NHL?
To podle mého roli nehraje. V Ottawě ví, co jsem za hráče. Senators mi původně zakázali hrát v Evropě, takže jdu trošku proti jejich přání. Domluvili jsme se, že když nemám smlouvu, jdu do Česka na své riziko. Tím se celá situace vyjasnila.

Chápu tedy dobře, že námluvy s Ottawou probíhají, ale příchodem do Sparty riskuješ hlavně ty?
Přesně tak. Ottawa mi může poslat kvalifikační nabídku, což asi udělají. Pak se uvidí, co bude dál. Myslím si, že aktuálně mají jiné starosti, protože musí podepsat některé volné hráče.

Na druhou stranu se můžeš připomenout i českým fanouškům a trenérům reprezentace.
Takhle to nevnímám. V reprezentaci jsem byl jenom na šest zápasů, na které jsem navíc přijel po sezoně, ve které jsem byl zraněný. Přijel jsem docela vyždímaný, nepředvedl jsem výkony, které bych chtěl.

Chlapík v roce 2014: Chci se ve Spartě prosadit a hlavně si užívat hokej

PROFIL A STATISTIKY FILIPA CHLAPÍKA:

Filip Chlapík začínal s hokejem ve Slavii, odkud se přes Letňany a Liberec dostal do dorostu Sparty. V holešovickém klubu se potkal se svým starším bratrem Adamem, kterého už brzy přerostl. Mladší z bratrů zamířil v roce 2014 do kanadské QMJHL, což bylo zlomové rozhodnutí jeho kariéry.

Výborná první sezona se 75 body v 64 zápasech mu na draftu NHL vynesla zájem Ottawy, která si českého mladíka vybrala ve druhém kole jako 48. hráče v pořadí. Mládežnický reprezentant strávil v juniorské soutěži další dvě sezony, než přišel další krok vzhůru. Filip Chlapík se přesunul na farmu, kde působil tři sezony.

Už v té premiérové si připsal celkem dvacet startů v NHL, které během tří let rozšířil na celkových 56 zápasů s bilancí pěti gólů a šesti asistencí. Poctivý pracant a šikovný centr pendloval mezi farmou a prvním týmem, kde mu v létě 2020 skončila smlouva. Vzhledem ke koronavirové epidemii a posunu startu NHL se mladý útočník na podzim vrátil do Prahy, aby si připsal první extraligový start za Spartu a pomohl jí nastartovat sezonu 2020/2021.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Aaron Irving je novou posilou Sparty!

​David Tomášek odchází do zahraničí

Přijďte na sparťanský den dětí!

Herní přípravu odstartujeme v srpnu