8. 10. 2004 Lucie Vítková

Chyť si svého Sparťana a drž si ho, líčil hru Varů Petr Bříza

Vítězství na ledě Karlových Varů se nerodilo snadno. Sparta prohrávala už 2:0, přesto dokázala zápas v posledních minutách otočit ve svůj prospěch a vyhrála 3:2.
Sparťané vlétli do utkání se snahou dát rychlý gól, ale ve 14. minutě přišlo dvojnásobné oslabení a dva góly domácích. "Měli jsme prvních deset minut relativní převahu, ale Varům se podařila přesilovka 5 na 3 a pak hned 5 na 4. Nicméně i poté jsme měli šance a bylo dobré, že jsme dali kontaktní gól, který nám umožnil Vary po celou dobu držet u zdi," rozpovídal se po zápase Petr Bříza. Nakonec byl s hrou svého mužstva spokojený "Celkově si myslím, že jsme dnes po celou dobu zápasu byli lepší. Vary nehráli hokej, ale hru - "Chyť si svého Sparťana a drž si ho jak můžeš," dodávala s úsměvěm opora Pražanů. Už se zdálo, že Energie dovede zápas do vítězného konce, ale nakonec se radovali hosté "Na konci udělali fauly, které je poslaly do oslabení a my zvládli vyrovnat a otočit utkání," líčil devětatřicetiletý Bříza.

"Obrat dokazuje sílu mužstva a vůli po vítězství, protože takových zápasů jsme dokázali zlomit více, třeba zápas ze Vsetínem, který také vedl a my jsme museli dotahovat. Mužstvo chce hrát, chce vítězit," ujišťuje Petr Bříza. Holešovický strážce svatyně vysvětluje také důvody síly mužstva " Máme 4 vyrovnané pětky, každá z nich dokáže rozhodnout. Také máme kluky, kteří chtějí hrát a kteří akceptují, že se přesouvají stále do jiných pětek." Během výluky téměř všechna mužstva posílila o legionáře z NHL, extraliga je velmi vyrovnaná. "Poslední dva zápasy jsme se setkali s tím, že na nás týmy vyloženě bránily. Když se pak ten tým dostane do vedení, tak je to nesmírně těžké utkání. Nicméně teď máme Kladno, máme Znojmo, jedeme do Třince, takže je v extralize každý zápas velice těžký ," upozorňuje na závěr zkušený gólman.

Martin Richter bojoval za Energii v letech 1997-2000 "Je to tady pro mě známé prostředí, ale je to pro mě zápas jako každý jiný. Akorát v kabině vypisuji odměny za vyhraný zápas, ale nějak přemotivovaný na zápasy s Vary nejsem," říká mistr světa z roku 2001. Právě obránce třetí pětky zařídil v 59. minutě vyrovnání "Měli jsme přesilovku. Už nebylo na co čekat, uvolnil se prostor před brankou, tak jsem si tam najel. Dostal jsem přihrávku zpoza branky od Karla Pilaře a padlo to tam," popisuje svůj gól sťastný střelec. "Když prohráváme hrajeme až do poslední minuty, jako dnes ve Varech a dáme do toho všechno. Snažíme se výsledek otočit v náš prospěch," přemítá šestadvacetiletý bek Sparty.

Naopak Tomáš Netík šel do zápasu s jinými pocity "I když jsem ve Varech hrál jen rok, tak tu znám prostředí, spoustu hráčů a určitě jsem dnes zvýšenou motivaci měl," přiznává mladé křídlo Pražanů. Dva góly v síti Petra Břízy vidí sparťanský odchovanec spíše jako štěstí. "Nemyslím si, že jsme někde udělali chybu. V oslabení se to prostě někdy odrazí do brány někdy ne," říká přesvědčivě odchovanec Sparty. Obrat však nebyl snadný "Výsledek se špatně obrací proti takovému soupeři jako jsou Vary. Gólman jim chytal dobře, ale také spoustu puků létalo vedle, trefili jsme snad dvě tyčky, takže je to také o štěstí," uzavřel nadaný útočník.