14. 3. 2005 Vojtěch Gibiš

Cítím se na to pokračovat

Přesně tohle říká osmatřicetiletý obránce Josef Řezníček, kterému ve Spartě vypršela dvouletá smlouva. Řezníček patřil v sérii proti Vítkovicím k nejlepším hráčům, jako jediný ze Sparty má na kontě plus bod. Bývalý dlouholetý kapitán Plzně se s námi podělil o své dojmy z prohraného čtvrtfinále krátce po jeho skončení.
Čtvrtfinále se bohužel nepovedlo. Kde vidíte důvody, že se nepodařilo přejít přes Vítkovice?
Důvody budou asi dlouho hledat jiní experti. My můžeme pouze říct, že jsme to neuhráli. Výsledek série 1-4 asi něco znamená, dostávali jsme dost branek. Asi nás poslední zápasy základní části a play off nezastihly v ideální formě. Myslím si, že na nás Vítkovice nastoupily velmi odhodlaně, skoro až zfanatizovaně a to byl jeden z důvodů proč se série překlopila na jejich stranu.

Sám jste říkal, že jste v play off dostávali hodně branek. Čím to? Změnili jste nějak styl hry?
Styl jsme nezměnili. V základní části jsme hráli aktivní hokej po celé ploše. V play off se ale hraje jinak, hraje se na kontakt, na těsnost. A nám se podobný hokej podařilo ve čtvrtfinále praktikovat tak dvě třetiny, což je málo. Styl, který jsme praktikovali po celou sezónu, v play off neuspěl. Vítkovice bránily hodně důrazně, chodily rychle do brejků. A na rozdíl od nás proměňovaly šance.

V pátém čtvrtfinále jste celou první třetinu tlačili, ale Vítkovice dvakrát ujely a bylo to 0:2.
To je přesně ono, o čem jsem mluvil. Je to o stylu, který jsme hráli. V základní části mužstva nebrání tak urputně, jako v play off. Tam jsme ty šance třeba proměnili, leckdy i ve druhé či třetí třetině a zápasy jsme strhly na svojí stranu. Tahle série se bohužel vyvíjela jinak.

Co myslíte, že byl zlomový moment ve čtvrtfinálové sérii?
Nevím, těžko rozpoznám co rozhodlo. Důvod můžeme hledat někde v zápasech ve Vítkovicích, kdy jsme hráli docela slušně a dostali jsme nešťastný gól od Kubiny. Potřebovali jsme v Ostravě uhrát jeden zápas, ale bohužel štěstí se k nám obrátilo zády.

V sérii jste čtyřikrát jako první dostali branku a čtyřikrát jste prohráli. Bylo to podceněním začátků zápasů?
Nemyslím si, že by to bylo podcenění. Vycházeli jsme z aktivního stylu hry a de facto jsme naráželi na hradbu na soupeřově modré čáře. Když jsme nastřelili puk do pásma, tak brankář Pinc puk odehrál po mantinelu do středního pásma. Proto jsme se do útočného pásma moc nedostávali a pak jsme dělali chyby, že jsme se hrnuli dopředu a chyběli vzadu. Vypadalo to, že máme optickou převahu, ale oni měli sedm střel a dali dva góly, my jsme měli čtrnáct střel za třetinu a nedali jsme nic. V tom byl ten markantní rozdíl. Sparta tlačila a Vítkovice občas ujely a daly gól. Myslím si, že jim tato taktika vyšla.

A v čem si myslíte, že byl problém v koncovce? Byl to brankář Pinc nebo jste měli prostě smůlu?
Určitě jsme měli smůlu, ale promítá se v tom samozřejmě více aspektů. Přes Vítkovickou těsnou obranu toho na Pince moc neprošlo a když už, tak to chytil a třeba i rozehrál. My jsme byli v těchto činnostech horší. Vítkovice bojovaly, držely, hákovaly a my jsme na to někdy reagovali podrážděně a nechali jsme se vylučovat.

Josefe, skončila vám smlouva, jak vidíte svojí další hokejovou budoucnost?
Chtěl jsem se letos podílet na úspěchu, proto jsem velmi zklamán. Teď jsou ve mně moc čerstvé zážitky. Pobavíme se o tom později, až zchladnou emoce a horké hlavy. Ale fyzicky se cítím na to dál pokračovat.