9. 2. 2017 Martina Nová

Čtyři sparťané obléknou reprezentační dres

Na programu je aktuálně reprezentační přestávka, v níž hned čtveřice sparťanů bude reprezentovat svou zemi na mezinárodní akci. Český dres oblékne v rámci Švédských hokejových her Michal Řepík, který byl v úterý dodatečně nominován. Na Slovakia Cup v Nitře zase pojedou hned tři Slováci - Andrej Kudrna, který dostal v sezoně 2016/2017 již třetí pozvánku, a Lukáš Cingel s Martinem Gernátem, kteří oba odehráli všechny zápasy Slovenska v probíhajícím ročníku.

Dodatečnou pozvánku na reprezentační akci obdržel v úterý Michal Řepík, který tak zůstal po finále Champions Hockey League ve švédském Göteborgu, v dějišti mezinárodního turnaje. V českém národním týmu je hned 13 hráčů z extraligy z 24 hokejistů, kteří jsou na soupisce. Sparťanský forvard by se mohl potkat v jedné lajně se svým hokejovým "dvojčetem" Michalem Birnerem, který momentálně působí ve švýcarském Fribourgu.

Řepík zaznamenal svou premiéru v seniorském národním dresu v sezoně 2014/2015, v minulém roce se dokonce probojoval až na světový šampionát. Doposud odehrál s národním znakem na hrudi 16 utkání, ve kterých vstřelil tři góly a navíc třikrát přihrával. Z mládežnických kategorií má zkušenosti s výběry České republiky do 16, 17, 18 i 20 let, odehrál v nich dohromady 35 klání, ve kterých si připsal osm branek a pět asistencí.

Program Švédských hokejových her v Göteborgu

• 9. 2. 2017 od 17.30: RUS - FIN (Petrohrad)
  • 9. 2. 2017 od 19.15: SWE - CZE
  • 11. 2. 2017 od 12.00: FIN - CZE
  • 11. 2. 2017 od 15.30: SWE - RUS
  • 12. 2. 2017 od 12.00: RUS - CZE
  • 12. 2. 2017 od 15.30: SWE - FIN

Již potřetí v sezoně obdržel maximální počet Slováků pozvánku do reprezentace, nicméně Juraj Mikuš se nakonec omluvil, Sparta tak bude mít trojnásobné zastoupení. Nominace trenéra Zdena Cígera na reprezentační akci zahrnuje 25 jmen – tři brankáře, osm obránců a 14 útočníků. Celkem 11 jich hraje českou Tipsport extraligu. Po sparťanské trojici slovenský dres obléknou také dva hráči Plzně a Chomutova a také po jednom hráči z týmů Liberce, Olomouce, Litvínova a Brna.

Na programu má reprezentace Slovenska nejprve čtvrteční utkání v Nových Zámcích od 17.00 s olympijským výběrem Ruska, nicméně sparťané do tohoto klání ještě nezasáhnou. Na následující dva dny se přestěhují do Nitry, kde se bude konat Slovakia Cup. V pátek od 18.00 je čeká druhý zápas proti ruskému týmu, následující den svedou od 18.00 souboj o první, nebo třetí místo s Běloruskem, nebo Švýcarskem.

Útočník Andrej Kudrna má zkušenosti se seniorskou reprezentací již z předešlých let. Pětadvacetiletý forvard dokáže být ve slovenském dresu produktivní, na turnaji v Augsburgu vsítil gól a přidal dvě asistence, ve švýcarském městě Biel pak dvakrát skóroval a jednou přihrával. Aktuálně má ze 14 reprezentačních startů na kontě šest branek a tři nahrávky.

Obránce Martin Gernát hraje v seniorské reprezentaci Slovenska teprve první sezonu, nicméně srdnatě bojuje o svou šanci dostat se až na mistrovství světa. Nastoupil do všech zápasů Slovenska a zapsal si již gól a dvě asistence. „Jsem stále mladý hráč, takže každá taková pozvánka je pro mě velmi důležitá, abych jsem se ukázal a zabojoval o mistrovství světa,“ potvrzuje Gernát.

Třiadvacetiletý bek se těší také na domácí atmosféru, kterou budou mít naši východní sousedé na Slovakia Cupu.  „Myslím si, že turnaj u nás doma je velmi výjimečný, protože hrajeme před našimi fanoušky, zatím jsme hráli jen venku,“ poznamenává a připouští, že hra v národním mužstvu mu sedí. „Když hrajeme na repre, tak je to více uvolněné. Každý se chce ukázat a v podstatě to jde lépe od ruky,“ pochvaluje si Gernát.

Útočník Lukáš Cingel nahlédl do reprezentace již v sezoně 2014/2015, kdy naskočil do pěti zápasů, v nichž jednou přihrával na gól. Nyní nabírá další zkušenosti s dospělým výběrem Slovenska a dostal příležitost prezentovat již v srpnovém utkání proti Rakousku, kdy jednou asistoval, a pak také na turnaji v Německu i ve Švýcarsku, na kterých přidal další přihrávku a ještě dvě branky.

Program Slovakia Cupu v Nitře

• 10. 2. 2017 od 14.30: BLR - SUI
  • 10. 2. 2017 od 18.00: SVK - RUS "OH"
  • 11. 2. 2017 od 14.30: RUS "OH" - BLR/SUI
  • 11. 2. 2017 od 18.00: SVK - BLR/SUI

FOTO: city-press, Danny Lüdecke

Sparta pořádá další brankářský kemp!

Zemřel pan Luděk Bukač

Cizinci ve Spartě: vláda Kanady i jeden titul

Pět hráčů prodloužilo smlouvy ve Spartě