2. 1. 2018 Tereza Velikovská

Ďaloga: Keenanovy tréninky, to byla drezura

Ve Spartě strávil obránce MAREK ĎALOGA individuálně velmi povedenou sezonu 2014/2015, poté se přesunul do Kontinentální hokejové ligy a během tří ročníků prošel třemi kluby včetně hokejově exotického čínského Kunlunu. Právě ze Šanghaje se nyní přesunul zpět do Prahy. Spartě chce rychlonohý bek s ofenzivním talentem pomoci do vyšších pater tabulky. "V posledních zápasech se do toho kluci pořádně pustili, takže doufám, že takhle budeme pokračovat i dál. A že pomůžu k tomu, abychom šli nahoru," říká slovenský obránce.

Máte za sebou první trénink po návratu do Sparty. Jak se cítíte?
Zatím jsem si nevšiml, že by se tu něco změnilo. Pár hráčů je tu jiných, ale Sparta je Sparta. Vždy byla a vždy bude. Spoluhráče znám skoro všechny, ať už jako spoluhráče, nebo dřívější soupeře.

Jak probíhala jednání o vašem příchodu?
Bylo to rychlé. Předtím jsem řešil ještě něco jiného, co nevyšlo. Sám jsem to inicioval, protože jsem chtěl jít pryč. Poté mi ale manažer říkal, že mě nepustí, protože o mě mají zájem i na další sezonu. No a následně se mi ozval pan Bříza, jestli nechci jít do Sparty, což se mi jevilo jako nejlepší možné rozhodnutí. Nakonec se to povedlo během dvou dní ujednat. Jsem rád, že jsem zpátky a prodloužím si tady sezonu.

Sparta se aktuálně propracovává vzhůru tabulkou po nepovedené první polovině sezony. Sledoval jste, jak si vede?
Co jsem se podrobněji díval na poslední zápasy, kdy už se řešil můj možný přesun, tak už kluci hráli výborně. Hráči tu jsou podle mě dobří, kádr má kvalitu a je jen otázka času, kdy zase začne všechno klapat. Aby byla Sparta tam, kde má být.

Už jste stihl pohovor s trenérem Františkem Výborným?
Ráno jsme si spolu na chvíli sedli, všechno je hodně narychlo. Poslední dva dny jsem cestoval z Číny sem, nyní se ještě řeší papíry. Tak uvidíme, jestli se vše stihne tak, abych mohl hrát už proti Třinci.

Po odchodu ze Sparty jste působil ve třech různých týmech KHL. Co vám to dalo za zkušenosti?
Dalo mi to hodně, je to zase něco jiného. První dvě sezony v Kazani a Slovanu Bratislava byly dobré, až ta aktuální moc ne. Ale Čína je Čína, člověk si na to těžko zvyká.

Jak se vám žilo v Šanghaji, kde Kunlun v této sezoně působí?
Život tam je úplně jiný, lidé taky. Nejtěžší pro mě bylo srovnat se s místním jídlem, viděl jsem tam všelicos, co bych v životě nesnědl.  No a další věc jsou samozřejmě dlouhé přesuny, i když jsme měli svoje letadlo a vše fungovalo tak, jak mělo. Na Spartě je nejdelší cesta do Třince, která je oproti tomu úplné nic.

A jak vypadá hokej v takto hokejové exotické zemi?
Bylo to dobré, měli jsme kvalitní kádr a začátek sezony se nám celkem povedl. Potom to ale šlo dolů, takže naděje na play off zhasly. Dokud byl u týmu trenér Keenan, tak to bylo na úrovni a všechno šlapalo. O věci kolem mužstva se navíc starali Rusové. Ovšem poté, co asi před měsícem kouče Keenana vyhodili, už to šlo z kopce.

Mike Keenan je známý jako hokejový bouřlivák. Jaký na vás udělal dojem?
Já jsem s ním byl v pohodě. Ale zažili jsme různé věci, například když v šatně létaly hokejky. Jeho tréninky, to byla drezura, aby všechno klapalo. Jakmile odešel, tak to upadlo. Držel to na uzdě i co se týkalo nějakých skupinek hráčů.

Jak vás podporovali místní fanoušci a kolik jich chodilo?
Málo. Sice se hlásilo více, ale chodilo tak tři sta lidí. Čína se sice snaží do hokeje investovat a stavět stadiony, ale chvíli to bude trvat, než si k němu lidé najdou cestu. A než hokeji začnou rozumět, je to pro ně úplně cizí sport.

Věříte, že ve Spartě budete moci ještě zabojovat o nominaci do národního týmu? Naposled jste si na MS zahrál právě po působení zde a nyní jsou ve hře i olympijské hry…
Právě proto jsem řešil přesun, protože Kunlun ztratil možnost dostat se do play off. Po olympijské pauze už tedy budou sezonu dohrávat s mladšími hráči. Já se budu snažit hrát co nejlépe a uvidíme, jak to teď dopadne. Budu se určitě snažit na to navázat, abych zabojoval o šanci dostat na olympiádu a na mistrovství světa.

Ve Spartě jste působil během poslední sezony v Tipsport areně. Jak se těšíte do O2 areny, kde A-tým hraje už třetí sezonu?
Těším se, i když i v Tipsport areně to bylo super. Ale O2 arena je krásný moderní stadion, kam se opravdu moc těším.

Během vašeho ročního působení ve Spartě jste se projevoval jako velmi rychlý bruslař a bek, který umí podpořit ofenzivu. Co od vás mohou fanoušci čekat nyní?
Během sezony v Kazani a Bratislavě jsem hrál podobně jako předtím ve Spartě. Až v této sezoně jsme měli jako tým úplně jiný styl, obránci se hodně soustředili na defenzivu. Náš nejproduktivnější bek měl asi tři góly, my ostatní po jednom. Ve spoustě zápasů jsme jako tým dávali jen jeden nebo dva góly. Takže se určitě těším na ofenzivnější pojetí. Samozřejmě to nejde pořád, ale když je možnost a vyplyne to ze situace, tak proč bych se do toho nepustil.

V lednu Spartu čeká hned dvanáct zápasů. Těšíte se na takové zápasové vytížení?
No je to pořádná porce. A v posledních zápasech se do toho kluci pořádně pustili, takže doufám, že takhle budeme pokračovat i dál. A že pomůžu k tomu, abychom šli nahoru.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Do dalších tří sezon se Sobotkou

​Bez vize a tvrdé práce je úspěch jen náhoda

Mikliš: Ve Spartě se chci prosadit natrvalo

​Doležal: Návrat do Sparty? Velká satisfakce